Verslas

2019.04.01 18:29

Karpių ligos plinta Europoje: sukėlėjai fiksuojami ir Lietuvoje

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.01 18:29

Europos šalyse plinta įvairios karpių ligos, kai kurių sukėlėjų randama ir mūsų ūkiuose.

Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijoms bei Maisto ir veterinarijos tarnybai nesusitariant dėl žuvų ligų kontrolės, tuo susirūpino Seimo Kaimo reikalų komitetas. Esą nesant reikiamos kontrolės, užkrečiamos žuvų ligos gali plisti, o tai nuostoliai ir žuvų augintojams, ir gamtai. Institucijos įpareigotos per tris savaites parengti Žuvivaisos taisykles, kurios reglamentuotų tokią kontrolę.

Pasak žvejų mėgėjų, iš brangiai prieš kelerius metus Zarasų ir Molėtų rajonuose kurto „Žvejybos rojaus“ išėjo šnipštas. Užuot žuvų pagausėję, kai kurie ežerai liko apytuščiai, nes esą suleista pernelyg daug karpių ,o į kai kuriuos telkinius išleistos sergančios žuvys.

„Buvo įžuvinta sergančiomis karpinėmis žuvimis ir jų praktiškai ten nebeliko. Turi būti kontroliuojama ta liga, o dabar niekas nekontroliuoja,- žuvį, mailių atsiveža iš Lenkijos“, – sakė Seimo narys Petras Čimbaras.

Nerimo būta ir dėl pernai Vilnelėje nugaišusių lašišų, nors ligų ir nenustatyta. Europos šalyse plinta įvairios karpių ligos, kai kurių sukėlėjų randama ir mūsų ūkiuose, dažniausia smulkiuose.

„Nauja edemos liga plinta Europoje, ją sunku  nustatyti, kadangi reikia užsienyje atlikti tyrimus, o juos nelabai kokia laboratorija gali atlikti. Pernai vežėm į Vokietiją, tų įmonių mėginius, nustatyta, kad keliose įmonėse yra toks ligos likutis“, – Žuvų produktų gamintojų asociacijos direktorius Vytautas Andriuškevičius.

Įmonės, veisiančios žuvis ir parduodančios jų mailių, turi gauti Maisto ir veterinarijos tarnybos leidimus, tačiau kiekvienos siuntos ji netiria, nes tai esą neprivaloma.

Jau dvejus metus Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijos rengia naujas Žuvivaisos taisykles. Jose būtų numatyta, kad  prieš paleidžiant į telkinius, kiekvieną žuvų siuntą privaloma patikrinti. Tačiau institucijoms nesusitariant, taisyklių dar nėra.

Jau balandį prasidedantys įžuvinimo darbai dar vyks pagal senas taisykles, netikrinant, ar į telkinius paleidžiamos žuvys neužkrėstos ligomis.

Plačiau – reportaže. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt