Naujienų srautas

Verslas2019.03.02 21:31

Elektros kainos: stambioms įmonėms suteiktą nuolaidą turės padengti gyventojai

Vyriausybė leido stambioms elektros naudotojoms susigrąžinti dalį už ją sumokėtų pinigų. Stipriai įmonėms pabrangusi elektra išgąsdino ne tik verslą; prognozuota, kad ji pakels ir visų kitų prekių kainas Lietuvoje. Bet dabar ekonomistai sako, kad šiemet elektra daugiau jau neturėtų brangti, o, pingant žaliavoms, nebus didelio ir infliacijos šuolio. Tačiau stambioms įmonėms suteiktą nuolaidą teks padengti kitiems vartotojams, taigi, ir gyventojams.

Gamyba vienoje šalies baldų įmonių nenutrūksta ir šeštadienį bei sekmadienį, todėl elektros pabrangimas, anot įmonę valdančio koncerno, iškart pasijuto. Koncernas skaičiuoja, kad šiemet, palyginti su pernai, elektra brangesnė 40 proc., o savaitgalinė – 60 proc.

„Dauguma mūsų gamybinių padalinių dirba ir savaitgaliais, tad visas šis kainų šuolis padarė įtakos grupės elektros energijos sąnaudoms beveik trečdaliu, o tai yra virš milijono eurų“, – sako koncerno SBA viceprezidentė Jolanta Grašienė.

Kad kompensuotų išaugusius kaštus, SBA savo gamyklose esamą apšvietimo sistemą keičia į taupesnę, išmaniąją. O ant „Klaipėdos baldų“ stogo įrengiama saulės jėgainė. Atsipirks ji, planuojama, per 7-erius metus.

Kiti verslai irgi investuoja į inovatyvius sprendimus. Pavyzdžiui, prekybos tinklui „Norfa“, jo skaičiavimu, per 8-erius metus elektros vartojimą tai leido sumažinti maždaug ketvirtadaliu ir taip sutaupyti iki 7 mln. eurų.

Brangi elektra verslui, prognozuota, išaugins ir visų kitų prekių ir paslaugų kainas. Bet dabar ekonomistai sako, kad atskirų įmonių produkciją brangins ne tiek elektra, kiek darbo užmokesčio kilimas.

„Dėl pabrangusios elektros ir dujų infliacija šiemet bus 0,5 proc. punkto didesnė nei pernai. Na, tai nėra labai mažai, bet tuo pačiu metu mes šiemet turime pigesnę naftą, lyginant su praėjusiais metais, ir kas sumažina infliaciją maždaug 0,3 proc. punkto. Tai bendras efektas yra beveik neutralus“, – LRT TELEVIZIJAI sako ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Pasak kito ekonomisto Žygimanto Maurico, elektros kainų kilimą kompensuoja naftos kainų kritimas, taip pat maisto žaliavų, kitų kainų kritimas arba bent jau stabilumas.

„Tai leidžia daryti preliminarią išvadą, kad šiais metais visgi bendro kainų šuolio, nežiūrint į elektros kainų padidėjimą, Lietuvoje nebus“, – sako Ž. Mauricas.

Ž. Mauricas, BNS nuotr.

Vyriausybė, be kita, kad skatintų pramonės įmones investuoti į atsinaujinančią energiją, patvirtino lengvatą – naudojančioms itin daug elektros leis susigrąžinti dalį sumokėtų pinigų už viešuosius interesus atitinkančią paslaugą, vadinamąjį VIAP`ą. Tokių įmonių gali būti iki 150-ies.

„Lietuva Vidurio ir Rytų Europoje turbūt yra paskutinė šalis, kuri tokios lengvatos neturi“, – komentuoja energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Ž. Vaičiūnas, E. Genio/LRT nuotr.

Bet lengvatą įmonėms turės padengti kiti vartotojai. Ji kitų metų elektros tarifą gyventojams, kainų komisijos skaičiavimu, gali padidinti iki 2,5 proc. Ministras sako, tiek nė nepasijaus. Šiemet elektra gyventojams brango dešimtadaliu.

Pernai elektros Lietuvoje suvartota kone daugiausiai šalies istorijoje. Ekonomistų teigimu, tai tiesiog rodo, kad pernai labiausia augo daug elektros vartojantys sektoriai.

Išsamiau – Irmos Janauskaitės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi