Verslas

2019.01.28 13:04

„Sodra“ nutraukia sutartis su Vilniuje ir Kaune pensijas pristatančia bendrove

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.28 13:04

Vilniaus mieste ir rajone iki nustatyto termino pristatytos 93 proc., Kauno mieste ir rajone – 96 proc., Marijampolėje – 98 proc. „Sodros“ senatvės pensijų. Šiose bei dar 20-yje šalies savivaldybių nuo sausio pasikeitė pensiją į namus pristatančios bendrovės. Kitose savivaldybėse, kuriose keitėsi pensijų nešiotojai, pristatyta nuo 97 iki 99 proc. visų „Sodros“ socialinio draudimo išmokų.  

Vilniaus mieste ir rajone sausį pensija neišmokėta 2500 išmokų maždaug 2000 gyventojų iš 26,5 tūkst. gavėjų. Palyginti, gruodį, kai pensijas į namus nešiojo kita bendrovė, buvo nepristatytos apie 500 išmokų.

Kauno mieste ir rajone – „Sodros“ išmokos į namus nepristatytos 1100 išmokų maždaug 750 gyventojų iš beveik 20 tūkst. gavėjų. Palyginti, gruodį nebuvo išmokėta apie 350 išmokų.

Iš viso Lietuvoje pensijas į namus gauna apie 200 tūkst. gyventojų. Pensijos pristatančios bendrovės pasikeitė 25 gyvenamosiose vietovėse – 97 tūkst. senjorų. Iš jų šį mėnesį pensijos į namus nepristatytos kiek daugiau nei 4000 senjorų.

Pensijos, kurios išmokamos į banko sąskaitas, visus gyventojus pasiekė laiku.

„Ministerija nuosekliai laikosi pozicijos, kad „Sodra“ ir pensijas į namus pristatanti bendrovė turi prisiimti atsakomybę už paslaugos kokybę, kuri netenkina gyventojų“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė.

Nutraukė sutartį

„Sodra“, reaguodama į susidariusią situaciją, nutraukia sutartis dėl pensijų pristatymo į namus Vilniaus ir Kauno miestuose bei rajonuose. Jau kitą mėnesį pensijas pristatys tiekėjas, su kuriuo po derybų bus sudaryta laikina sutartis, o „Sodra“ skubiai skelbs konkursą dėl pensijų į namus pristatymo artimiausiems trejiems metams.

„Norėtume atsiprašyti pensijų gyventojų dėl nepatogumų, kurie kilo keičiantis pensijų į namus pristatančioms bendrovėms. Daugelyje šalies vietovių į namus pristatyta 97 – 99 proc. pensijų. Atvejų, kai gavėjų dėl vienokių ar kitokių priežasčių pristatyti pensijos nepavyksta, būna kiekvieną mėnesį. Tai įprasta.

Tačiau situacija Vilniuje ir Kaune neįprasta. Dėl šių aplinkybių nutrauksime sutartį su bendrove „Bastaras“ dėl paslaugų teikimo Vilniaus ir Kauno miestuose bei rajonuose“, – sako laikinasis „Sodros“ vadovas Ježy Miskis.

„Sodros“ žiniomis, pagrindinės priežastys, dėl kurių pensijos laiku nebuvo pristatytos – yra per ilgą laiką pasikeitę pensijų gavėjų adresai, kurie nebuvo patikslinti. Pristatyti pensiją į deklaruotą gyvenamąją vietą – taip pat ne išeitis, nes pensijų gavėjai nebūtinai gyvena ir pensiją gauna ten, kur yra registruoti.

Be to, apie 2000 gavėjų pensijas atsiimdavo pašto skyriuose, nors buvo pateikę prašymus pensiją pristatyti į namus. Pasikeitus pensiją pristatančioms bendrovėms gyventojai, kurie buvo pateikę prašymus pensiją gauti į namus, jos atsiimti pašto skyriuje nebegali. Nemažai šių gyventojų pensijas atnešančių darbuotojų namuose nelaukė, bet ir pašto skyriuje pinigų atsiimti negalėjo.

Tokiu atveju „Sodra“ rekomenduoja pateikti prašymą pensiją atsiimti pašte arba gauti į banko sąskaitą.

Jeigu gyventojas dėl vienokių ar kitokių priežasčių šį mėnesį pensijos nesulaukė, „Sodra“ ragina informuoti apie konsultacijų telefonu 1883, kur visis skundai registruojami. Jeigu pensija neišmokama einamąjį mėnesį, ji pristatoma kitą mėnesį.

BNS nuotr.

Vėlavo, nes tikslinosi adresus

„Sodra“ teigia, kad kai kurie pensininkai iki šeštadienio negavo pensijų todėl, kad naujoms pensijas nešančioms bendrovėms nebuvo aiškūs žmonių adresai. Kaip LRT RADIJUI sako „Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis, šį pirmadienį tikimasi išsiaiškinti, kurios įmonės vėluoja nešti pensijas ir kiek žmonių jų iki šiol negavo.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis yra sakęs, kad su laiku pensijų nenunešusiomis įmonėmis bus nutrauktos sutartys. Sumaištis kilo, kai nuo sausio 10 dienos pinigus į namus vietoje paštininkų pradėjo nešti kitų bendrovių darbuotojai ir dalis senolių pirmą kartą pensijos negavo laiku.

Remiantis bendrovės „Bastaras“ pateikta informacija, Vilniaus mieste ir rajone išmokų pristatymo procentas 2019 m. sausį siekė 93 proc., kai 2018 m. gruodį šią paslaugą teikiant kitam tiekėjui išnešiojimo lygis sudarė 99 proc.

Kauno mieste ir rajone 2019 m. sausį buvo išnešiota 96 proc. išmokų, kai 2018 m. gruodį – 99 proc.

„Kadangi bendrovė dėl įvairių priežasčių neįvykdė savo įsipareigojimo pristatyti pensijas iki mėnesio 26 dienos, paprašiau „Sodros“ vadovų užtikrinti pensijų išnešiojimą Vilniuje ir Kaune bei atsižvelgus į įstatymų reikalavimus, jei yra pagrindas, nutraukti sutartis su įsipareigojimų nevykdančiais paslaugos tiekėjais. Nors pensijos Lietuvoje kasmet didinamos, bet jos vis tiek nėra tokios didelės, kad žmonės turėtų galimybę laukti vėluojančių išmokų. Valstybės institucijos turi pareigą pasirinkti tinkamus paslaugos tiekėjus, sudaryti sąlygas jiems atlikti darbą, o žmonės dėl to nukentėti neturi“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis.

Pensijos į namus nemokamai pristatomos apie 200 tūkst. gavėjų visoje Lietuvoje.

2019 m. sausio 28 d. duomenimis, Vilniaus mieste ir rajone pensijų į namus negavo 2,5 tūkst. gavėjų, Kauno mieste ir rajone – 1,1 tūkst.

Palyginimui, 2018 m. gruodžio  mėnesio duomenimis, Vilniaus mieste ir rajone išmokų į namus negavo 521 gavėjas, Kauno mieste ir rajone – 352.

Ministras L. Kukuraitis taip pat paprašė „Sodros“ atidžiai įvertinti išmokų pristatymą į namus kituose regionuose ir imtis priemonių, jeigu jų prireiks. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.