Verslas

2018.12.04 20:40

Užmojai dar pakelti kainas: A. Veryga siūlo didinti akcizą stipriam alkoholiui

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.12.04 20:40

Seime – nauji siūlymai dešimtadaliu didinti akcizą stipriems alkoholiniams gėrimams. Tačiau ekspertai perspėja, kad tai gali dar labiau padidinti šešėlį. Vien nuo pernai nelegalaus alkoholio prekybos vietų skaičius išaugo kone tris kartus.

Nuo kovo stipraus alkoholio kainos, ko gero, bus didesnės. Valdžia užsimojo 10 proc. vėl didinti alkoholio akcizą. Tuomet pusė litro stipraus alkoholio brangtų apie 40 centų.

„Tas kėlimas gal labiau leis nedidinti prieinamumo, nes augant gyvenimo lygiui, pajamoms, santykinė kaina mažėja. Tad už turimas pajamas galime vis daugiau ir daugiau nusipirkti“, – sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Akcizai buvo keliami 4-erius metus iš eilės, bet augo ne tik jie. Egzistuoja daugiau kaip tūkstantis vietų, kuriose, kaip pranešama, galbūt nelegaliai prekiaujama alkoholiu. Tokiomis vietomis nuklota visa šalis.

Įstaigos „Lietuva be šešėlio“ vadovas Kęstutis Kupšys sako, kad tokių vietų tik daugėja. Pernai gyventojai informavo apie 90 taškų arba 7 prekybos vietas per mėnesį. Šiemet – 260 vietų arba 23 per mėnesį.

„Vadinasi politika, kurią vykdo ši vyriausybė, veda prie šešėlinės rinkos didėjimo. Ir, deja, nebūtinai parodo, kad bendras alkoholio vartojimo dydis traukiasi, jis tik persiskirsto“, – sako K. Kupšys.

„Natūralu, kad atsirado šešėlinės prekybos, o ten niekas negali garantuoti už kokybę. Tad atrodo, kad ministras eina aklai, važiuoja tuneliu nežinodamas, ar jis išeina į kitą kalno pusę. O tai – tikrai rizikingi dalykai“, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas.

Sveikatos apsaugos ministras sako, kad statistika rodo ką kitą – išgeriama ir alkoholiu apsinuodijama mažiau.

„Jei pradėtume masiškai gerti nekokybiškus gėrimus, išaugtų apsinuodijimų. Dabar realybė yra tokia, kad mažėja apsinuodijimų ir psichozių visokių skaičius, o tai reiškia, kad pardavimai nenukeliavo į šešėlį. Ką reiškia tai, kad daugėja pranešimų? Tai vėlgi, supraskime, žmonės labiau domisi, yra labiau pilietiški, o tai nereiškia, kad auga šešėlinė rinka“, – aiškina A. Veryga.

Šiuo metu stiprieji alkoholiniai gėrimai pagal parduodamą kiekį išlieka antri pagal populiarumą po alaus. Nei jis, nei šventinė šampano taurė, žadama, nebrangs. Jei Seimas nutartų kelti akcizą, valstybės biudžetas papildomai surinktų apie 5 mln. eurų pajamų.

Plačiau – Aistės Valiauskaitės reportaže.