Verslas

2018.08.24 22:16

Po LRT tyrimo apie Rusnės estakados statybas prognozuoja teisėsaugos tyrimą

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis pripažįsta, kad pertvarka Automobilių kelių direkcijoje vyksta gana sunkiai, čia dar likę darbuotojų, galinčių turėti ryšių su verslininkais, laiminčiais konkursus. Apie tai penktadienio rytą skelbta specialiame LRT Tyrimų skyriaus straipsnyje. Svarbiausia, ministro teigimu, išsiaiškinti, ar šie ryšiai turėjo įtakos konkurso rezultatams. Seimo antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius sako, jei bus nustatyti piktnaudžiavimo faktai, medžiagą reikėtų perimti teisėsauga.

Ministras žada, kad LRT Tyrimų skyriaus paviešinti faktai pirmiausia bus išdiskutuoti su dabartine Automobilių kelių direkcijos vadovybe ir neatmeta tyrimo galimybės. Pasak R. Masiulio, ar direkcijos vadovai galės toliau eiti pareigas, nekalbama, nes LRT tyrime iškelta problema paveldėta iš senosios vadovybės.

„Persitvarkymas Kelių direkcijoje yra pakankamai sudėtingas, nedaug žmonių nori ateiti į direkciją, todėl darbuotojų ryšių su verslu gali būti. Anksčiau yra vykę teismų dėl atleistų darbuotojų ryšių su rangovais, todėl ir likę darbuotojai gali turėti tam tikrų ryšių su verslu. Šitoje istorijoje, sakyčiau, svarbiausias dalykas –  jeigu kažkoks ryšys su rangovais buvo, jį reikia įrodyti, bet taip pat svarbu ir įvertinti, ar tai pakenkė konkursų rezultatams“, – pabrėžia ministras.

Seimo Antikorupcijos komisijos vadovas LRT TELEVIZIJAI sako, kad po paaiškėjusių faktų tyrimo neįmanoma išvengti.  

„Šioje situacijoje atskleisti duomenys turėtų patekti po Viešųjų pirkimų tarnybos rizikos faktoriais. Viešųjų pirkimų tarnyba turėtų jau nebe komentuoti pateiktus faktus ir nustatinėti rizikas, o atlikti tyrimą ir pasisakyti dėl šito įvykdyto viešojo pirkimo. Nustačius galimus piktnaudžiavimo faktus reikėtų perduoti medžiagą teisėsaugos institucijoms“, – sako Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius.

Valstybės kontrolės atstovė pastebi, kad vykdant viešuosius pirkimus, klaidų dažnai nepavyksta išvengti, ypač jei tai stambūs milijoniniai pirkimai.

„Kasmet viešiesiems pirkimams išleidžiama 4,6 mlrd. eurų, tai sudaro 12  proc. BVP, juos atlieka 4 tūkst. organizacijų. Pirkimų skaičius yra gana didelis – 800 tūkst., tačiau didelės vertės pirkimai sudaro tiktai 1 proc. visų šių pirkimų, o pinigų suma skiriama jiems 99 proc.

Pastebėjome, kad kontrolės priemonės [skirtingų dydžių pirkimams] mažai skiriasi, todėl, mūsų nuomone, būtina diferencijuoti pirkimus, daugiau dėmesio skiriant didiesiems pirkimams, kurie būtent ir „suvalgo“ didžiąją dalį pinigų“, – siūlo Valstybės kontrolės Ekonomikos audito dep. direktoriaus pavaduotoja Sandra Ragėnaitė.

Po ketvirtadienį vykusio Seimo ekonomikos komiteto posėdžio, kuriame buvo aiškintasi, kas kaltas dėl ne kartą kritikuotos kelių būklės, susisiekimo ministro komanda sulaukė verslo atstovų grasinimų. R. Masiulis tai sieja su vykdomomis pertvarkomis ir visų kuruojamų sričių veiklos skaidrinimu.