Baigėsi sutartis su mobiliojo ryšio operatoriumi, o nauja plano kaina netenkina? Su panašiomis problemomis susidūrę gyventojai sako, kad optimaliausia išeitis – bent trumpam pereiti pas kitą operatorių, kad pavyktų nusiderėti geresnę paslaugų kainą.
Keičiant operatorių, senasis tiekėjas pasiūlė nuolaidų
Vilnietė Indrė LRT.lt pasakojo, kad, likus maždaug mėnesiui iki sutarties su mobiliojo ryšio operatoriumi pabaigos, ji nuėjo pasirašyti sutarties pas kitą tiekėją.
„Tele2“ kartais atsiųsdavo žinutę, primindavo, kad netrukus baigsis mano sutartis. Siūlė pratęsti pigiau, nei turėjau iki tol, bet galbūt dėl to, kad žinojo, jog jau pasirašiau sutartį su „Telia“. „Tele2“ pasiūlymas kainos prasme buvo žymiai patrauklesnis nei „Telia“, bet man buvo visai nesvarbu, kokią nuolaidą gali pritaikyti, ryšio kokybės vis tiek nesutvarkys“, – sakė pašnekovė.
Pirmą dieną, kai jau buvo nutrūkusi sutartis, sulaukiu skambučio (iki tol neskambino), klausė, kodėl išėjau, ką gali padaryti, kad sugrįžčiau.
Indrė
Ji teigė, kad buvo pasiryžusi mokėti daugiau, tad į operatoriaus žinutes nereagavo ir nusprendė sutarties nepratęsti.

„Pirmą dieną, kai jau buvo nutrūkusi sutartis, sulaukiu skambučio (iki tol neskambino), klausė, kodėl išėjau, ką gali padaryti, kad sugrįžčiau, tuomet pasiūlė iki tol niekur nematytą planą. Tai kone tris kartus pigiau, nei dabar moku įmonei „Telia“, bet atsisakiau“, – komentavo Indrė.
Socialinio tinklo „Facebook“ grupėje vartotojai taip pat dalijosi savo patirtimi apie tai, jog iš populiariausių mobiliojo ryšio operatorių jie gauna paslaugas skirtingomis kainomis.
„Telia“ viskas neribotai už 20 eurų“, – rašė moteris.
„Bitėje“ moku 12,99, viskas neribota“, – teigė kita.
„Tele2“ viskas neribota, moku 20 eurų“, – sakė šio ryšio tinklo paslaugomis besinaudojantis gyventojas.
Dar viena moteris teigė, kad už neribotą planą „Tele2“ ji moka 15,90 euro, o už „Telia“ neribotą planą vienas vyras prisipažino mokantis 14 eurų.

Kitas gyventojas svarstė, jog apskritai lojalumas nėra vertinamas tarp operatorių, o grasinimai išeiti niekur neveda, tačiau jis pasiūlė galimybę nusiderėti dėl geresnių sąlygų, sudarant sutartį pas kitą operatorių.
„Supildote numerio perkėlimo dokumentus ir laukiate. Prasidėjus numerio perkėlimui, operatoriaus išlaikymo komanda sureaguos ir tikrai pasiūlys gerą planą“, – teigė vyras.
Atsisako nepopuliarių planų
Mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ viešųjų ryšių vadovė Asta Buitkutė LRT.lt teigė, kad paslaugų planus įmonė nuolat peržiūri.
Siūlomų paslaugų paketai ir jų kaina priklauso nuo kliento gaunamų verčių.
„Tele2“
„Dalies tų, kurie tampa nebeaktualūs mūsų klientams, atsisakome, vietoje jų atsiranda nauji, labiau atitinkantys vartotojų poreikius. Matome vis augantį interneto duomenų suvartojimą, taip pat papildomų paslaugų poreikį, todėl siūlomų paslaugų paketai ir jų kaina priklauso nuo kliento gaunamų verčių, pavyzdžiui, duomenų (GB) kiekio ar papildomų produktų, kuriuos neretai siūlome kelis mėnesius išbandyti nemokamai“, – sakė pašnekovė.
Anot jos, įvairių nuolaidų, akcijų ir gerų kainų pasiūlymų būna nuolat, siekiant pritraukti naujų ir norint išsaugoti esamus klientus.
„Nuolaidų planui ar perkamam įrenginiui klientams pasiūlome ir jei sutartis sudaroma ilgesniam laikotarpiui, pavyzdžiui, dvejiems metams ar aštuoniolikai mėnesių. Telekomunikacijų rinka yra labai konkurencinga ir iš to visada laimi klientai – jie tikrai turi iš ko rinktis“, – sakė A. Buitkutė.

Pasak vadovės, per dažnai keisti operatoriaus neapsimoka dėl taikomo SIM kortelės keitimo mokesčio. Be to, gali tekti susimokėti už suteiktas nuolaidas.
„Per anksti nutraukus sutartį, gali tekti sugrąžinti tam tikrą dalį operatoriaus suteiktų nuolaidų“, – tvirtino ji.
Paklausta, kokie veiksniai lemia, kad, baigiantis sutarčiai, kartais plano kaina didėja, pašnekovė teigė, kad per ilgalaikės sutarties laikotarpį įvyksta pasikeitimų.
Telekomunikacijų rinka yra labai konkurencinga ir iš to visada laimi klientai.
„Tele2“
„Keičiasi kuriami produktai, naudojamos IT sistemos, saugumo reikalavimai ir jų užtikrinimo priemonės, tad atitinkamai gali keistis ir paslaugų kaina. Nuolat atnaujinami ir papildomų produktų krepšeliai pagal tai, kas tuo metu klientams aktualu, taigi, skiriasi ir naujų planų kaina, į kurią įskaičiuotos šios naujos paslaugos, ir vertė, kurią klientas gauna“, – sakė A. Buitkutė.
Sutarties laikotarpiu kainodara nekeičiama
Mobiliojo ryšio operatoriaus „Telia Lietuva“ atstovas spaudai Audrius Stasiulaitis LRT.lt teigė, kad telekomunikacijų verslas pagrįstas nuolatinėmis didžiulėmis investicijomis į naujausias technologijas.
„Tinklo infrastruktūrai gerinti kiekvienais metais išleidžiame nuo 50 iki 100 milijonų eurų. Atitinkamai reguliariai kas keletą metų įvertiname verslo sąnaudas, vartotojų poreikį, makroekonominius veiksnius ir technologinę pažangą. Atnaujindami planus, perskaičiuojame ir jų kainodarą, tačiau esamiems klientams sutarties laikotarpiu kainodara nekeičiama“, – akcentavo pašnekovas.

Anot jo, pastebima praktika, kad klientai linkę derėtis dėl kainų ir dėl to net pakeisti tiekėją.
„Visada stengiamės pasiūlyti geriausiai kliento poreikius atitinkantį pasiūlymą“, – sakė A. Stasiulaitis.
Esamiems klientams sutarties laikotarpiu kainodara nekeičiama.
„Telia Lietuva“
Paklaustas, kaip dažnai gyventojams pavyksta išsiderėti geresnes plano sąlygas, negu yra nurodytos interneto svetainėje, pašnekovas neslėpė, kad tokių situacijų tikrai pasitaiko.
„Esamiems klientams stengiamės atsidėkoti už lojalumą, kaip padėką neretai pritaikome papildomą nuolaidą planui su įsipareigojimu prie jau komunikuojamos viešai. Kampanijų metu turime ir patrauklesnių pasiūlymų naujiems klientams pritraukti“, – kalbėjo pašnekovas.
Pasak jo, nuolaida klientui dažnai yra taikoma atsižvelgiant į jo lojalumą – kiek metų klientas naudojasi operatoriaus paslaugomis, koks yra kliento paslaugų krepšelis ir pan.
„Stengiamės atsidėkoti klientams už lojalumą suteikdami nuolaidas paslaugų planams su įsipareigojimu ar didesnį interneto greitį“, – kalbėjo A. Stasiulaitis.

Nenorint įsipareigoti, mokama daugiau
Mobiliojo ryšio operatoriaus „Bitė Lietuva“ korporatyvinės komunikacijos vadovas Jaunius Špakauskas LRT.lt teigė, kad terminuotų ir neterminuotų ryšio paslaugų kainos labai skiriasi.
„Kitaip sakant, jei žmogus nori naudotis interneto, skambučių, daiktų interneto, televizijos ar kita paslauga be jokių įsipareigojimų, paprastai jis moka didesnę kainą. Jei žmogus nusprendžia, jog nori naudotis „Bitės“ paslaugomis ilgesnį laiką, ir pasirašo terminuotą sutartį, įprastai moka gerokai mažiau“, – komentavo atstovas.
Kai ryšio paslaugų sutarties laikotarpis pasibaigia, žmogui automatiškai mažinama sutarties sudarymo momentu suteikta nuolaida.
„Bitė Lietuva“
Be to jis priminė, kad pasibaigus ryšio paslaugų sutarties laikotarpiui, žmogui automatiškai mažinama sutarties sudarymo momentu suteikta nuolaida.
„Žmonės ir vertina būtent šį kainų tarp terminuotos ir pasibaigusios sutarties skirtumą, kartais, matyt, primiršę, kad sutarties galiojimo laiku naudojosi didele nuolaida“, – sakė J. Špakauskas.
Visgi, pasak pašnekovo, sutikus įsipareigoti ir vėl, visuomet galima kreiptis ir teirautis dėl tuo metu galiojančių pasiūlymų.

„Ar gali būti, kad senoji nuolaida ir tokia pati paslaugų kaina nebegalima? Gali, to yra keletas svarbių priežasčių. Viena jų – nuolat atnaujiname paslaugų planus. Senuosius, nebeaktualius, nutraukiame ir siūlome naujus, taip pat pasiūlome žmonėms naujų vertingų paslaugų“, – teigė J. Špakauskas.
Pašnekovas kalbėjo, kad reikėtų įvertinti ir tai, kad Lietuva pastaraisiais metais išgyveno vieną didžiausių kainų augimo tempų Europoje.
„Natūralu, kad darbo užmokesčio augimas, energijos kainų pokytis, įvairių paslaugų, įrangos brangimas anksčiau ar vėliau atsispindi ir ryšio paslaugų sąskaitose. Galiausiai ryšio tiekėją besirenkantis žmogus vertina gerokai daugiau aspektų nei vien tik kainą: žmogui svarbi ryšio kokybė, aptarnavimo lygis, tai, kaip greitai sprendžiami jam kilę iššūkiai, kokios naujos ir aktualios paslaugos siūlomos“, – vardijo J. Špakauskas.

Nedraudžiama susitarti dėl individualių sąlygų
Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) atstovė Ugnė Ramaneckienė LRT.lt komentavo, jog mobiliojo ryšio paslaugų kainas nustatyti ir nuspręsti, kokias jas pasiūlyti esamiems ar potencialiems savo teikiamų paslaugų vartotojams, turi teisę patys paslaugų teikėjai.
Pasibaigus atitinkamam minimaliam naudojimosi paslaugomis laikotarpiui ir nenutraukus sutarties arba nesusitarus dėl kitų sąlygų, įsigalioja standartinės kainos, t. y. be nuolaidos.
Ryšių reguliavimo tarnyba
„Apie teikiamų paslaugų kainas ryšio operatoriai turi pareigą informuoti vartotojus, aiškiai jas nurodyti sutartyse. Sutartys dėl ryšio paslaugų teikimo yra viešosios sutartys, įprastai sudaromos prisijungimo būdu, pavyzdžiui, paslaugų teikėjui pasiūlius sutarties sąlygas, todėl joms taikomi ir Civiliniame kodekse nustatyti reikalavimai, numatantys bendrą taisyklę, kad viešosiose sutartyse nustatomos kainos ir kitos sąlygos turi būti vienodos visiems tos pačios kategorijos vartotojams“, – sakė teisės ir vartotojų teisių apsaugos grupės patarėja.

Anot jos, visgi, sutartiniuose civiliniuose santykiuose galiojant ir sutarčių laisvės principui, sutarties šalims nedraudžiama derėtis ir susitarti dėl individualių, vartotojo interesus ir lūkesčius labiau atitinkančių, sutarties sąlygų.
„Įprastai ryšio operatoriai su vartotojais sudarydami sutartis susitaria dėl tam tikro minimalaus naudojimosi paslaugomis laikotarpio, per kurį paslaugos teikiamos kainomis su nuolaida. Pasibaigus atitinkamam minimaliam naudojimosi paslaugomis laikotarpiui ir nenutraukus sutarties arba nesusitarus dėl kitų sąlygų, įsigalioja standartinės kainos, t. y. be nuolaidos. Taigi, tokiu atveju kainos ir padidėja“, – sakė pašnekovė.
Ji teigė, kad tarnyba pastebi situacijų, kad kainos didėja, kai paslaugų teikėjai vienašališkai jas keičia.

„Pažymėtina, kad tokią teisę, jeigu ji aiškiai apibrėžta sutartiniuose dokumentuose, ryšio operatoriai turi pagal teisės aktus, o dėl veiksnių, kurie lemia ryšio operatorių sprendimus keisti kainas, atitinkamas priežastis geriausiai galėtų paaiškinti patys ryšio operatoriai. Savo ruožtu RRT pastebi, kad tokius sprendimus gali lemti rinkos sąlygų pasikeitimai, ryšio operatorių diegiami nauji technologiniai sprendimai ir pan.“ – kalbėjo U. Ramaneckienė.
Anot jos, teisę keisti paslaugų teikėją vartotojams garantuoja įstatymai, todėl vartotojai, įsivertinę jiems siūlomas paslaugų teikimo sąlygas, jeigu jos neatitinka vartotojo lūkesčių, turi teisę pakeisti paslaugų teikėją.









