Verslas

2018.04.16 21:20

Kiaulių maras keičia kiaulininkystę

Salomėja Pranaitienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.04.16 21:20

Nuo afrikinio kiaulių maro protrūkio pradžios, maždaug per 4 metus, kiaulių Lietuvoje sumažėjo beveik penktadaliu. Ypač nukentėjo smulkūs kiaulių ūkiai – jų neliko beveik pusės ir dar yra 11 tūkst. Siekdama padėti ūkininkams, Žemės ūkio ministerija svarsto galimybę skirti paramą biologinės saugos priemonėms įsigyti.

Trakų rajonas – vienas iš 34, kuriuose prieš daugiau nei metus buvo nustatyti afrikinio kiaulių  maro protrūkiai. Tuomet rajone buvo išskerstos visos kiaulės. Dabar jas vėl leidžiama laikyti.

Trakų rajone 21 smulkusis ūkininkas, yra gavęs Maisto ir veterinarijos tarnybos leidimą laikyti kiaules savo reikmėms. Tačiau, pasak ūkininko, svarbu laikytis reikalavimų, kad vėl nereikėtų kiaulių skersti.

„Vienas iš pagrindinių reikalavimų, kad pašaliniai į kiemą neturi teisės įeiti ar įvažiuoti. Visa teritorija turi būti aptverta, tvarte arba prieštvartyje įrengtas dezomatas, taip vadinamas, kur mes reguliariai į pjuvenas pilame biocidus, kurie dezinfekuoja avalynę“, – pasakojo Trakų rajono ūkininkas Albertas Malašauskas.

Šiuo metu teritorijų, kur būtų  reikalaujama išskersti visas kiaules, nėra. 8 savivaldybėse, atsižvelgiant į padidėjusią riziką patekti užkratui, nustatytos buferinės zonos, kur taikomi griežti reikalavimai. 

„Ši buferinė zona nėra tokia, kaip būdavo anksčiau, kai būdavo privaloma išskersti kiaules 100 procentų. Yra suteikta galimybė laikytojui arba įgyvendinti biosaugos reikalavimus, arba pasiskersti kiaules, pristatyti mėginius ir atsisakyti metus laikyti kiaules“, – sakė Maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojas Paulius Bušauskas.

Žemės ūkio ministerija svarsto galimybę skirti paramą  ūkiams biologinės saugos priemonėms įsigyti

„Yra norima padaryti, kad nereikėtų kažkokių didelių programų – minimaliomis sąlygomis pateikti savo išlaidas, kad galėtum gauti paramą iš valstybės“, – kalbėjo P. Bušauskas.

Dabar Lietuvoje laikoma maždaug 700 tūkst. kiaulių. Nuo maro protrūkio pradžios jų sumažėjo beveik penktadaliu. O smulkių ūkių, laikančių kiaules sumažėjo kone perpus – iki 11 tūkst. Stambūs kompleksai nedidina  šių gyvulių skaičiaus, nes dėl afrikinio kiaulių maro taikomi prekybiniai ribojimai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt