Verslas

2017.10.23 13:50

Darbdavio ir darbuotojo ginčai: kur kreiptis nesutariant?

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2017.10.23 13:50

Darbo aplinkoje neretai kyla ginčų tarp darbuotojų ir darbdavio, tačiau ne visi ginčų dalyviai žino, ką tokiu atveju daryti. VU Teisės fakulteto lektorė, advokatė dr. Vida Petrylaitė pataria nebijoti kreiptis į Darbo ginčų komisiją, kurios pirminis tikslas yra siekti abiejų pusių susitarimo.

Advokatė paaiškina, su kokių rūšių ginčais susiduriama praktikoje.

„Tiek teorijoje, tiek praktikoje esame įpratę skirstyti ginčus į individualius ir kolektyvinius darbo ginčus. Kolektyvinis ginčas kyla tuomet, kai darbuotojai ar jų atstovai nesutaria su darbdaviu. Individualus ginčas yra, kai nesutarimas dėl darbo sutarties vykdymo, teisės aktų taikymo konkrečiam darbuotojui kyla tarp darbdavio ir konkretaus darbuotojo“, – sako V. Petrylaitė.

Kalbėdama apie ginčų grupes, pašnekovė išskiria ginčus dėl neteisėto atleidimo. Pagal senąjį Darbo kodeksą šie ginčai buvo nagrinėjami teismuose, tačiau dabar jiems yra taikoma bendroji tvarka ir juos nagrinėja darbo ginčų komisijos.

„Darbo ginčo komisijos yra sudarytos prie teritorinių skyrių darbo inspekcijų. Matoma praktikoje, kad darbuotojas, pastebėjęs darbo pažeidimus, daromus jo atžvilgiu, kreipiasi tiesiogiai į darbo inspektorių. Kadangi komisija sudaryta prie inspekcijos, asmeniui bus nurodomas adresas, kuriuo atsiųsti savo prašymą ir Ginčų komisija jį tikrai išnagrinės“, – paaiškina V. Petrylaitė.

Pasak advokatės, svarbu nepraleisti terminų, per kuriuos reikia pateikti prašymą Darbo ginčų komisijai.

Išsamiau – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.