Verslas

2021.04.07 13:46

Vyriausybė nusprendė: visos prekybos nuo kitos savaitės neatvers

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.04.07 13:46

Dėl prastėjančios epideminės situacijos Vyriausybė nesiryžo nuo kitos savaitės leisti dirbti prekybos centruose esančioms ir atskiro įėjimo iš lauko pusės neturinčioms parduotuvėms, paviljonų kompleksams turgavietėse. Tačiau laisvinamas sporto ar kitų paslaugų teikimas lauke – jas teikiant dalyvauti galės iki 10 žmonių (anksčiau buvo iki 5).

Nors dar praėjusią savaitę Vyriausybė siuntė žinią, kad trečiadienį žadama pritarti prekybos centruose esančių parduotuvių atvėrimui, augantys susirgimų COVID-19 skaičiai keičia planą.

Vyriausybė trečiadienį nesvarstė siūlymo nuo kitos savaitės leisti dirbti prekybos centruose esančioms ir atskiro įėjimo iš lauko pusės neturinčioms parduotuvėms, paviljonų kompleksams turgavietėse.

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė per Vyriausybės posėdį pažymėjo, kad atverti daugiau prekybos vietų nežadama, nes epideminė situacija šalyje blogėja.

„Turime seniai nematytą atvejų skaičių. Pusė Lietuvos yra eksponentinio augimo stadijoje ir pusė ne. Matysime, kiek judėjimo ribojimų panaikinimas tą situaciją paveiks. (…) Vilniaus apskrityje turime trigubai daugiau naujų atvejų, ligoninėse yra du kartus daugiau žmonių, nei buvo prieš pusantro mėnesio“, – akcentavo I. Šimonytė.

Ji taip pat pridūrė, kad praėjusią savaitę Vyriausybė žadėjo atlaisvinti dalį veiklų, jei epideminė situacija neblogės, tačiau ji pablogėjo.

„Buvo diskusija, kad jeigu situacija rimtai nepablogės, šią savaitę galėtume svarstyti tam tikrus papildomus veiklų atvėrimus“, – aiškino premjerė.

I. Šimonytė teigė apgailestaujanti, kad napavyko panaikinti draudimų, tačiau taip siekiama išvengti COVID-19 atvejų skaičiaus didėjimo.

Aš norėčiau, kad mums nereikėtų svarstyti kažką papildomai uždaryti.

„Aš labai gerai girdžiu, ką jūs sakote ir man žiauriai apmaudu, kad taip yra. Tik bėda ta, kad jei mes patys savo kažkokių sprendimų paisytume, tai manau, kad po savaitės jau būtume tokioje situacijoje, kada visa Lietuva būtų juodoje zonoje pagal atvejų skaičių. (…) Aš norėčiau, kad mums nereikėtų svarstyti kažką papildomai uždaryti“, – sakė premjerė.

Prie karantino ribojimų švelninimo verslui, anot I. Šimonytės, žadama grįžti per artimiausias kelias savaites: „Manau, kad mes galėtume prie šių klausimų svarstymo grįžti kartu, norėčiau tikėtis, kad per artimiausias savaites. Bet tai priklausys nuo mūsų“, – akcentavo ji.

Prekybininkai: mums šokas

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė teigė, kad dėl tokio sprendimo jai yra šokas.

„Toks truputėlį mums šokas. Suprantame atvejų didėjimo problematiką, tačiau nelabai suprantame, o kuo čia ta likusi neatidaryta prekyba yra dėta. Nes didžioji dalis prekybos įmonių, iš 19 tūkst. įmonių, 75 proc. yra maisto, optikos, tos, kurioms leidžiama veikti bet kokiu scenarijumi. Po to buvo du atidarymai ir epidemiologai sakė, kad jie neprisidėjo prie atvejų didėjimo“, – tikino ji.

R. Vainienės teigimu, dalis parduotuvių yra uždarytos jau 4 mėnesius ir nežinia, kada joms bus leista vėl atsidaryti.

Situacija yra tragiška. Tikrai labai blogai, 4 mėnesiai uždarymo.

„Jie lieka uždaryti kaip įkaitai pandeminės situacijos, kuri nuo jų nepriklauso ir ne jie lemia, jau nebežinomą laiką, kiek tai tęsis. Situacija yra tragiška. Tikrai labai blogai, 4 mėnesiai uždarymo. To nėra buvę nei vienoje pasaulio valstybėje. Buvo – atidaro, uždaro – ir tai būtų geresnis variantas, nei visiškas uždarymas 4 mėn. be paramos“, – Vyriausybės posėdyje sakė ji.

R. Vainienė taip pat atkreipė dėmesį, kad tikimybė prekybos centruose užsikrėsti COVID-19 yra labai maža, o 93–94 proc. COVID-19 židinių yra ne prekybos vietose.

Visą prekybą atverti žadėta balandžio 12 d.

LRT.lt primena, kad praėjusią savaitę po susitikimo su premjere, ekonomikos ir sveikatos apsaugos ministrais R. Vainienė teigė, kad didžiuosius prekybos centrus ir parduotuves, neturinčias atskiro įėjimo iš lauko, bus svarstoma atverti balandžio 12 dieną.

„Yra toks planas pagal dabartinę situaciją trečiadienio posėdyje šį klausimą svarstyti. Jeigu sprendimas būtų teigiamas, atvėrimas būtų nuo balandžio 12 dienos“, – praėjusią savaitę sakė R. Vainienė.

Tuo metu Ingrida Šimonytė pažymėjo, kad nors epideminė situacija Lietuvoje negerėja, valdžia ieškos būdų, kaip saugiai leisti veikti prekybos centrams.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė trečiadienio rytą LRT RADIJUI taip pat teigė, kad Vyriausybė žada priimti sprendimą dėl visų prekybos vietų atidarymo.

„Šiandien Vyriausybė renkasi į posėdį ir šiandien Vyriausybėje ant stalo bus prekybininkų ir iš esmės visos prekybos sugrąžinimo į veiklą klausimas. Tikiuosi, kad priimsime šį sprendimą, nes daug kas jau yra sugrįžę į veiklą, daug laiko prekybininkai – prekybos centrai, parduotuvės, kurios neturi įėjimo iš lauko pusės, – neveikia, tai tikimės, kad saugiau bus galima jau nuo balandžio 12 dienos dirbti“, – sakė A. Armonaitė.

Didžioji dalis prekybos įmonių duris lankytojams užvėrė 2020 m. gruodžio 16 d. sugriežtinus karantino ribojimus.

Parduotuvėms iki 300 kv. m, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko pusės, leista atsidaryti nuo vasario 15 d. Kovo 15 d. leista atsidaryti visoms parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko pusės, neribojant jų dydžio.

Sportuoti lauke galės iki 10 žmonių

Vyriausybė nutarė, kad nuo pirmadienio (balandžio 12 d.) sporto, laisvalaikio ir pramogų paslaugas atvirose erdvėse vienu metu leidžiama teikti ne daugiau kaip 10 asmenų (anksčiau buvo 5), išskyrus dviejų šeimų ir (ar) dviejų namų ūkių narius.

Vyriausybė nutarė atsisakyti rekomendacijos visose parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose bei paslaugų teikimo vietose nenaudoti trumpalaikių pardavimų skatinimo priemonių (išpardavimų, nuolaidų valandų, degustacijų ir kt.), kurios didina pirkėjų ir lankytojų srautus (išskyrus internetinę prekybą).

Be to nutarta atsisakyti rekomendacijos padidinti dirbančių kasų skaičių, kad eilėje būtų ne daugiau kaip 5 asmenys, nustatyti ilgesnį parduotuvių darbo laiką.