Verslas

2021.03.01 11:56

Nelaukę oficialaus starto gyventojai suskubo teikti deklaracijas – VMI prašo dar palaukti

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.03.01 11:56

Pateikti pajamų deklaracijas už praėjusius metus jau galima, tačiau dar reikėtų luktelti porą dienų – iki kovo 3 d. – kai bus paskelbta oficiali deklaravimo pradžia, nes kitaip kai kuriems gyventojams deklaracijas gali tekti tikslinti. Taip LRT.lt sako Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atstovė Rūta Asadauskaitė.

Į LRT.lt besikreipę skaitytojai tvirtina pasebėję, kad EDS sistemoje jau galima pateikti pajamų deklaracijas už praėjusius metus. Vieni skaitytojai tvirtina deklaracijas jau pateikę, kiti – apie tai sužinoję iš artimųjų, bet patys negalintys prisijungti prie sistemos, nes pastaroji stringa. Skaitytojai teiraujasi, kodėl apie pajamų deklaravimą nebuvo paskelbta.

Kaip LRT.lt teigia VMI atstovė Rūta Asadauskaitė, praėjusių metų deklaraciją elektroniniu būdu gyventojai gali savarankiškai užpildyti jau nuo sausio 1 d., taigi iš tiesų kai kurie gyventojai jau šiandieną galėjo rasti ir parengtas deklaracijas.

R. Asadauskaitės pastebėjimu, fiksuojama ir tai, kad gyventojai aktyviau jungiasi prie elektroninio deklaravimosi sistemos, VMI stebi pateiktų deklaracijų augimą, tad kai kurie gyventojai gali patirti sunkumų jungdamiesi prie sistemos.

Vis dėlto VMI atstovė ragina gyventojus dar luktelti. Jos aiškinimu, inspekcija yra gavusi ne visus reikalingus duomenimis deklaracijoms parengti.

„Vis dėlto, kaip ir kasmet, rekomenduojame neskubėti ir palaukti, kol VMI gauti trečiųjų šaltinių duomenys bus perkelti į preliminarias deklaracijas. Priešingu atveju, pateikus deklaraciją ir sulaukus papildomų duomenų iš trečiųjų šaltinių (pvz., informacijos apie pajamas, informacijos apie gyventojų patirtas mokslo, draudimo ir kitas išlaidas), vėliau gali tekti deklaraciją tikslinti“, – sako R. Asadauskaitė.

Jos teigimu, šiuo metu duomenis apie gyventojų pajamas ir išlaidas jau yra pateikę daugiau kaip 97 proc. trečiųjų šaltinių, tačiau dar laukiama duomenų iš 2,5 tūkst. jų nepateikusiųjų. Be to, beveik 1 tūkst. mokesčių mokėtojų, pateikusių duomenis apie gyventojams išmokėtas išmokas, turi juos patikslinti pagal iš VMI gautus pranešimus apie nustatytas klaidas.

„Tikslūs duomenys yra labai svarbūs sklandžiam deklaravimo procesui užtikrinti“, – pabrėžia R. Asadauskaitė.

Anot jos, kaip ir kasmet, vasario pabaigoje ir kovo pradžioje VMI vykdo intensyvią duomenų migraciją į EDS sistemą. Šiuo metu, kaip minėta, dalis duomenų jau yra perkelti ir gyventojai juos jau gali matyti.

„Kita dalis dar keliauja ar yra tikslinami pagal VMI pranešimus apie nustatytas klaidas. Apie pilnai parengtą informaciją deklaravimui informuosime gyventojus viešai. Numatoma, kad pilnai duomenys bus perkelti jau šį trečiadienį“, – patikslina R. Asadauskaitė.

Šiais metais deklaravimas numatytas iki gegužės 3 d., pirmadienio. Skirtingai nei praėjusiais metais, visi gyventojai pajamas deklaruos vienu metu.

LRT.lt primena, kad praėjusiais metais dėl COVID-19 pandemijos ir kovą Lietuvoje prasidėjusio karantino pajamų deklaravimo paskelbimas buvo atidėtas. Jam prasidėjus iš pradžių pajamas deklaravo dirbantieji savarankiškai, vėliau, antrame etape, deklaravimo startas buvo paskelbtas visiems gyventojams.

Kaip ir kasmet, VMI gyventojams parengs preliminarias deklaracijas, kurias kai kuriems gyventojams tereikės pateikti. Nuo praėjusių metų gyventojams nebereikia pildyti pilkųjų deklaracijos formų – jas pakeitė deklaravimo vedlys, kuriame gyventojui reikia atsakyti į anketos principu pateiktus klausimus.

VMI deklaracijas rekomenduoja pildyti visiems savarankiškai dirbantiems gyventojams bei tiems, kurie turi galimybę susigrąžinti permokėtus mokesčius.

VMI paprastai pabrėžia, kad pajamas deklaruoti turėtų dirbantieji savarankiškai, taip pat tie, kuriems buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD). Tai privalu gyventojams, kurie praėjusiais metais pardavė mažiau nei trejus metus turėtą automobilį, mažiau nei dešimt metų turėtą būstą, gavusiems dovanų ne iš šeimos narių, kurių vertė didesnė nei 2,5 tūkst. eurų. Taip pat gavusieji palūkanas, kurių vertė – daugiau kaip 500 eurų.

Taip pat pinigus gali susigrąžinti mokėjusieji į pensijų fondus, už mokslus, darę įnašus į gyvybės draudimo fondus, praėjusiais metais besinaudojusieji būsto, automobilio remonto ar auklių paslaugomis.

Kartu su pajamų deklaracijomis taip pat galima pateikti prašymus skirti iki 1,2 proc. pajamų mokesčio organizacijoms ir meno kūrėjams, o politinėms partijoms bei profsąjungoms – iki 0,6 proc.

Paprastai teisingai deklaracijas užpildžiusiems gyventojams GPM permokos grąžinamos iki liepos 31 d.

Populiariausi