Verslas

2021.03.03 09:32

VMI skelbia pajamų deklaravimo startą: penki dalykai, kuriuos reikia žinoti

atnaujinta 9.58
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.03.03 09:32

Šiemet pajamų ir turto deklaravimas prasideda anksčiau – nuo kovos 3 d., trečiadienio, gyventojai jau gali teikti pajamų deklaracijas Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI), tačiau tai jie galės padaryti tik nuotoliniu būdu. LRT.lt primena, ką dar reikėtų žinoti apie deklaracijų pateikimą.

Kas turėtų pateikti deklaraciją?

VMI deklaracijas rekomenduoja pildyti visiems savarankiškai dirbantiems gyventojams bei tiems, kurie turi galimybę susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permoką.

VMI paprastai pabrėžia, kad pajamas deklaruoti turėtų dirbantieji savarankiškai, taip pat tie, kuriems buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD).

Tai privalu gyventojams, kurie praėjusiais metais pardavė mažiau nei trejus metus turėtą automobilį, mažiau nei dešimt metų turėtą būstą, gavusiems dovanų ne iš šeimos narių, kurių vertė didesnė nei 2,5 tūkst. eurų. Taip pat gavusieji palūkanas, kurių vertė – daugiau kaip 500 eurų.

Taip pat pinigus gali susigrąžinti mokėjusieji į pensijų fondus, už mokslus, darę įnašus į gyvybės draudimo fondus, praėjusiais metais besinaudojusieji būsto, automobilio remonto ar auklių paslaugomis.

Kaip pateikti deklaraciją?

Kaip ir kasmet, VMI trečiųjų asmenų duomenis Elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS) gyventojams parengė preliminarias deklaracijas. Kaip nurodo inspekcija, šiemet tokių gyventojų yra 2,3 mln.

1,74 mln. gyventojų deklaraciją užteks patvirtinti ir pateikti. Kitiems gali tekti duomenis pateikti ir deklaraciją papildyti patiems.

Nuo praėjusių metų gyventojams nebereikia pildyti pilkųjų deklaracijos formų – jas pakeitė deklaravimo vedlys, jame gyventojui reikia atsakyti į anketos principu pateiktus klausimus.

Norėdami pateikti deklaraciją, gyventojai privalo prisijungti prie EDS, naudodamiesi, pavyzdžiui, elektronine bankininkyste ar kitais prisijungimo prie elektroninių valdžios vartų būdais.

VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė spaudos konferencijoje atkreipė dėmesį, kad deklaracijos pildymas vedliu pasiteisino ir praėjusiais metais neaiškumų kilo gana nedidelei daliai žmonių.

„Šių metų deklaravimo vienas iš esminių išskirtinumų – deklaruosime jau pažįstamu vedliu, pernai išbandėme visokius jo variantus ir tai pasiteisinusi priemonė. Tik 14 tūkst. žmonių pernai reikėjo pagalbos, o didžioji dauguma – 86 proc. žmonių, teikusių deklaraciją, tai padarė savarankiškai“, – sakė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Ji taip pat pabrėžė, kad dar likus kelioms dienoms iki oficialios deklaravimo pradžios jau buvo fiksuojamas padidėjęs gyventojų aktyvumas ir deklaracijų teikimas.

Anot S. Aliukonytės-Šnirienės, deklaracijas iki trečiadienio jau spėjo pateikti daugiau kaip 200 tūkst. gyventojų. Padidėjęs besijungiančiųjų srautas paprastai matomas ir pirmosiomis dienomis po deklaracijų teikimo paskelbimo. Dėl šios priežasties VMI atstovė ragina palaukti.

„Tai yra pirmųjų dienų rezultatas, pačios didžiausios sumos – vien praėjusią dieną VMI gavo beveik 90 tūkst. deklaracijų, kitos sukrito nuo pat sausio mėnesio. (...) Čia yra beveik standartinis atvejis kiekvieno deklaravimo pradžios“, – sakė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Iki kada turiu pateikti deklaraciją?

Deklaruoti ir sumokėti mokesčius šiemet gyventojai turi iki gegužės 3 d., pirmadienio.

Kada atgausiu GPM permoką?

Paprastai teisingai deklaracijas užpildžiusiems gyventojams GPM permokos grąžinamos iki liepos 31 d.

Ką dar turiu žinoti?

Kartu su pajamų deklaracijomis taip pat galima pateikti prašymus skirti iki 1,2 proc. pajamų mokesčio organizacijoms ir meno kūrėjams, o politinėms partijoms bei profsąjungoms – iki 0,6 proc.