Verslas

2021.01.18 10:26

Astravo atominei jau veikiant, Radiacinės saugos centras Lietuvoje nė neturi vadovo, išsivaikščiojo darbuotojai

Joana Lapėnienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2021.01.18 10:26

Lietuvos pašonėje – atominis monstras Astrave, tačiau centras, kuris turėtų rūpintis lietuvių saugumu nelaimės Baltarusijos atominėje elektrinėje atveju, išgyvena sunkius laikus. Trejus metus jam vadovauja laikinoji vadovė, iš darbo traukiasi ir specialistai.

Šią savaitę Baltarusijos informacijos agentūra BELTA pranešė, kad Baltarusijos atominės pirmojo energijos bloko bandymai eina į pabaigą, po maždaug dviejų savaičių jį priims Lukašenkos paskirta valstybinė komisija. O tai reiškia, kad atominė ims tiekti elektrą į BRELL žiedo tinklą.

Savaitė. Antroji Trumpo apkalta fortu virtusiame Vašingtone: kas temdo pasiruošimą Bideno inauguracijai?

Taigi, Minskas visiškai ignoruoja Vilniaus raginimus stabdyti branduolinį projektą, neįsileidžia ekspertų net iš Briuselio, todėl dabar Lietuvai teks rūpintis savo saugumu.

2017-ųjų birželį Seimas pripažino, kad Baltarusijos atominė kelia grėsmę šalies nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai, tačiau ar Lietuvos valdžia ruošėsi atremti pavojų?

Buvusio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos ketinimai sujungti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC), Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą (ULAC) ir Radiacinės saugos centrą (RSC) baigėsi tuo, kad šiandien visos institucijos tarsi šlubos antys – tinkamai savo funkcijų nevykdo nė viena. RSC, kuriam tektų pagrindinė atsakomybė avarijos Baltarusijos atominėje elektrinėje atveju, ne tik neturi nuolatinio vadovo, bet prarado daugybę specialistų, likęs be tinkamo finansavimo.

Jei dabar Baltarusijos atominėje įvyktų avarija, būtent RSC specialistai turėtų įvertinti grėsmės lygį, teikti rekomendacijas dėl jodo profilaktikos, gyventojų slėpimosi, o prireikus – evakavimo. Jų pareiga užtikrinti, kad iš užterštos teritorijos nebūtų išleistas radioaktyvus transportas, kroviniai ir žmonės.

Būtent radiacinės saugos specialistai pirmieji vyktų į žvalgybą, rinktų duomenis, vertintų situaciją ir pateiktų Valstybinei ekstremaliųjų situacijų komisijai rekomendacijas, kokių imtis veiksmų. RSC turi specialią aparatūrą, kuria gali nustatyti, kokią jonizuojančios spinduliuotės apšvitą gavo nukentėjusieji, teikti rekomendacijas dėl jų gydymo.

2019-siais Vidaus reikalų ministerija organizavo pratybas, tačiau taip ir liko neaišku, ar valstybė turi pakankamai instrumentų vykdyti radiologinę žvalgybą, yra pasirengusi evakuoti daugiau kaip 150 tūkst. žmonių. Dabartinė valdžia planuoja parengtį patikrinti kai tik tai leis pandeminė situacija šalyje.

„Pirmiausiai, turiu pasakyti, kadangi dabar mes turime tik teorinį modelį, todėl pasibaigus karantinui, mes organizuosime pratybas, kad įsivertintume, kaip sistema realiai veikia“, – LRT TELEVIZIJAI teigė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Ministras norėjo, komitetas nepritarė

RSC yra labai svarbus užtikrinant Lietuvos gyventojų saugumą, tačiau buvusi valdžia vertino kitaip. Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga buvo sumanęs naikinti RSC, sujungti jį su NVSC bei su ULAC. Sprendimas, kai už radiacinę saugą atsakinga institucija tampa nesavarankiška, būtų tapęs beprecedentis Europos Sąjungoje. Buvusi Vyriausybė tikino, kad siekia sutaupyti valstybės lėšų.

„Ta fragmentacija kiekvienas savo darželyje užsisukęs, užsikasęs. Negerai taip“, – teigė buvusios Vyriausybės sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.

Tokiam planui nepritarė Seimo sveikatos reikalų komitetas. Pasak dabartinio jo vadovo, sprendimas naikinti RSC būtų protu nepaaiškinamas.

„Buvo bandoma sujungti, sukergti įstaigas su visiškai skirtingomis funkcijomis. Kiek pamenu, buvo siūlyta sujungti NVSC, kuris vykdė iki tol higienos normų kontrolę darželiuose ir įvairiose institucijose, mokyklose, buvo bandoma sujungti ULAC, kuris turėjo kitas funkcijas ir RSC, kurio panaikinimas iš esmės būtų tolygus, na, netgi, nusikaltimui, nes Lietuvos pašonėje pilnu pajėgumu pradėjo veikti Baltarusijos atominė elektrinė“, – kalbėjo komitetui vadovaujantis A. Matulas.

Pastaruoju metu RSC buvo mažinamas finansavimas, trejus metus įstaigai vadovauja laikinoji vadovė, o įstaigą paliko aštuoni dešimtmetį dirbę specialistai.

„Būtent jų išėjimas buvo labai skausmingas RSC, turint galvoje, kad radiacinės saugos specialistai Lietuvoje nerengiami, jie ateina su minimaliomis žiniomis apie radiaciją ir mes juos pasirengiame savo senbuvių dėka ir taip pat TATENA organizuojamų seminarų, mokymo kursų ir atitinkamai EK mokymų dėka“, – komentavo laikinoji RSC vadovė Ramunė Marija Stasiūnaitienė.

Nuo sausio pirmosios RSC perduota Radiacinio pavojaus ankstyvojo perspėjimo sistema RADIS, kurią iki šiol valdė Aplinkos ministerijai pavaldi Aplinkos apsaugos agentūra. Nuo šiol radiacinės saugos specialistai be tarpinės grandies turi prieigą prie 43 RADIS stočių, kurių 14 – išrikiuotos Baltarusijos pasienyje. Pasak buvusio RSC vadovo Albino Mastausko, be specialiai parengtų darbuotojų – ši įranga gali duoti nedaug naudos.

„Tas stotis eksploatuoti reikalingi IT specialistai, kompiuteristai, kurie sugebėtų valdyti programą, jas galbūt modifikuoti, pritaikyti, sekti, kas dedasi pasaulyje. Tai yra susiję ne tik su matavimo duomenimis, bet ir prognozavimu: kas bus, kokios apšvitos dozės, o nuo to jau priklauso rekomendacijos, kurias teiks RSC“, – LRT TELEVIZIJAI teigė A. Mastauskas.

Pasak jo, minėtoji ankstyvojo reagavimo sistema neužtikrina ir patikimos vandens taršos stebėsenos. Kol kas Lietuvos upėse iš viso yra trys stotelės, Neryje – vos viena.

„Kaip sako, neduok Viešpatie, jeigu jie ten (BAE) sugęstų, reiškia, sekimo Neryje mes neturime. Vienintelė stotis yra. Minimum turėtų būti trys stotys: prie Baltarusijos sienos bent jau dvi. Jeigu viena išėjo iš rikiuotės – tai kita veikia ir aišku, prieš pat – Vilnių trečia stotis, kuri leistų konkrečiau stebėti, kada atėjo ta tarša iki Vilniaus“, – sakė RSC 1996-2018 metais vadovavęs A. Mastauskas.

Vos prieš mėnesį valstybės vairą perėmusi Ingridos Šimonytės Vyriausybė panirusi į koronaviruso pandemijos suvaldymą, gyventojų vakcinavimą, paramos teikimą įšaldytam verslui. Tačiau jau po maždaug dviejų savaičių visai prie pat Lietuvos ims visa galia veikti branduolinis reaktorius, valdomas pagal nenuspėjamo diktatoriaus norus, todėl dabartinei valdžiai teks spręsti gyventojų apsaugos klausimus, kuriuos reikėjo išspręsti dar vakar.