Verslas

2016.03.18 17:05

PVM lengvata žuviai praturtintų B. Bradausko tvenkinius

Marius Jokūbaitis, 15min.lt, BNS2016.03.18 17:05

PVM lengvata tvenkiniuose auginamai žuviai didžiausią naudą atneš įtakingajam Seimo nariui socialdemokratui Broniui Bradauskui, kuris ir pasiūlė mokesčių pataisą. Jis yra žuvų tvenkinius valdančios bendrovės akcininkas.

Seimas ketvirtadienį po po pateikimo pritarė, kad tvenkiniuose išaugintai žuviai būtų taikomas 5 proc. PVM tarifas. Parlamentarų dauguma pritarė tokioms socialdemokrato B.Bradausko pasiūlytoms pataisoms.

Tai reiškia, kad PVM tvenkiniuose užaugintai žuviai PVM tarifas turėtų mažėti nuo 21 iki 5 procentų. Jau paskaičiuota, kad biudžetas dėl to praras 18 milijonų eurų.

B.Bradauskas yra vienos didžiausių tvenkinius valdančių bendrovių „Bartžuvė“ akcininkas. 

Gąsdino ir Lenkijos korta 

Seimas galutinai dėl lengvatos žuviai ir mėsai turėtų apsispręsti gegužę, o iki tol pasiūlymą svarstys Vyriausybė. 

Mokesčių lengvatos projektą pristatęs B.Bradauskas ketvirtadienį Seime kalbėjo, kad mokestį žuviai ir mėsai reikia sumažinti tuoj pat, nes dabar lietuviai perka produktus Lenkijoje.

 „Jei vienas lemčiau sprendimus, tai tos lengvatos būčiau nepanaikinęs. Kodėl dabar? Pasižiūrėkite į mokesčio surinkimo kreivę. Šiandien pats patogiausias momentas žengti šitą žingsnį. Jei nežengsime, vėl prarasime laiką ir vėl bus per vėlai. O kitos valstybės vietoje nestovi ir renka mūsų gyventojų pinigus“, – Seimo narius įtikinėjo B.Bradauskas.

Tačiau jis pamiršo pranešti, kad nuo 1998 metų spalio 15 dienos yra vienos didžiausių karpius tvenkiniuose auginančių bendrovių „Bartžuvė“ akcininkų.

„Taip, esu šios bendrovės akcininkas, bet suteikti lengvatą prašau ne dėl to“, – 15min tikino Seimo narys.

Paskolino savo įmonei 

Parlamentaras puolė tikinti, kad PVM lengvata galiotų ne tik tvenkiniuose, bet ir ežeruose, jūroje sugautai žuviai. Tačiau jis buvo neteisus. 

Jo pasirašytoje įstatymo pataisoje aiškiai teigiama – PVM sumažinti šviežiai tvenkiniuose užaugintai žuviai. Apie jūras ir ežerus čia neužsimenama. 

„Ar mokesčių lengvata padės mano bendrovei? Sunku pasakyti. Esu „Bartžuvei“ paskolinęs pusę milijono – kad nebankrutuotų“, – prisipažino B.Bradauskas.

Tarp Vilniaus ir Kauno, šalia Elektrėnų, įsikūrusios „Bartžuvės“ tvenkiniuose pardavimui auginami ne tik karpiai, bet ir lydekos, karosai, baltieji amūrai, margieji plačiakakčiai, lynai, vaivorykštiniai upėtakiai, eršketai, šamai, starkiai. Su vandeniu į tvenkinius atplaukia ir kitos ežerų žuvų rūšys.

Dar 1978 metais pastatytas, o vėliau privatizuotas žuvininkystės ūkis ne tik augina žuvis pardavimui, bet ir organizuoja pramoginį žuvies gaudymą. Galima net užsisakyti VIP žvejybą.

„Aš į tuos tvenkinius nuvažiuoju tik kokį kartą per metus. Valdyme nedalyvauju, esu tik akcininkas“, – teigė Seimo narys.

Vėliau žada nusišalinti 

B.Bradausko įmonė savo interneto svetainėje skelbia ir gyvos žuvies kainyną. Pavyzdžiui, už karpių kilogramą prašoma nuo 3 iki 4,10 euro.

Bendrovė skelbia turinti visa reikalingą gamybinę bazę – žuvų veislyną (inkubatorių), mailiaus paauginimo, ganyklinius ir žiemojimo tvenkinius, gyvos žuvies sandėlius.

Bendras tvenkinių plotas apytiksliai užima 390 ha plotą. 2008 metais bendrovė gavo ES paramą, už kurią modernizavo savo ūkį.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas B.Bradauskas savo deklaracijoje yra įrašęs, kad yra „Bartžuvės“ akcininkas.

„Aš viską deklaravau kaip priklauso. O kai bus tolimesnis svarstymas dėl lengvatos, nuo jo nusišalinsiu. Savo teises ir pareigas aš žinau“, – teigė B.Bradauskas. Jis nemano, kad dėl to gali būti būti problemų su etika. 

Stumia lengvatą jau seniai

B.Bradauskas jau dvejus metus stumia pasiūlymą mažinti PVM tvenkiniuose auginamai žuviai. Reikiamo įstatymo pataisą jis pasiūlė 2014 metais ir siekė, kad lengvata įsigalėtų jau 2015 metų liepą.

„Dėl to padidės vidaus vartojimas ir padidės biudžeto pajamos“, – taip aiškinamajame rašte teigia lengvatos autorius B.Bradauskas.

Negana to, parlamentaras PVM lengvatą susiejo ir su pensijomis.

 „Tikslas – nustatyti lengvatinį 5 procentų dydžio PVM tarifą atšaldytai mėsai ir šviežiai žuviai, siekiant atpiginti šiuos produktus ir paskatinti vidaus vartojimą, nes Lietuvos gyventojams pensijos nedidinamos jau 6 metai“, – teigiama aiškinamajame rašte.

Sako, kad nori paremti gamintojus 

Seimo narys 15min teigė, kad jo pagrindinis tikslas – atstatyti lengvatinį PVM žuviai ir mėsai, kuris galiojo prieš krizę.

„Aš stengiuosi paremti mūsų gamintojus“, – apie mokesčio lengvatą savo įmonei kalbėjo B.Bradauskas.

Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, praėjusiais metais „Bartžuvė“ valstybei sumokėjo 41,6 tūkstančius eurų mokesčių. Per šių metų du mėnesius – 373 eurus. 

Premjeras pabarė

Socialdemokratui B.Bradauskui, kuris yra žuvis auginančios bendrovės akcininkas, nedera siūlyti PVM lengvatos šviežiai žuviai, pareiškė premjeras Algirdas Butkevičius, rašo naujienų agentūra BNS.

„Parlamentarui, kuris pats turi žuvies auginimo verslą, apskritai nederėtų siūlyti tokios lengvatos. Net nederėtų balsuoti“, – BNS teigė A.Butkevičius, kurio komentarą perdavė jo atstovė spaudai Evelina Butkutė Lazdauskienė.

Premjeras pabrėžė, kad jis pats siūlo įteisinti PVM lengvatą tik šviežiai ir atšaldytai mėsai, o ne tvenkiniuose užaugintai žuviai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt