Verslas

2020.12.01 08:00

Iš valstybės paramą už prastovas gavusios įmonės ėmėsi masinių atleidimų – sako, kad kito kelio nėra

Marius Jokūbaitis, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.12.01 08:00

Valstybės paramą už darbuotojų prastovas gavusios įmonės ėmėsi masinių atleidimų. Algų kompensacijoms išmokėti biudžeto milijonai kai kurioms bendrovėms nepadėjo. LRT rado bent keturias įmones, kurios pavasarį ir vasarą sėmė pinigus darbuotojų algoms iš valstybės biudžeto, tačiau galiausiai dalį jų atleido. Tarp jų pasitaikė ir valstybinių įmonių. Darbdaviai sako, kad prastovos padėjo tik trumpą laiką, o profsąjungos piktinasi, kad nueita lengviausiu keliu.


Tokių įmonių – ne viena

Didžiausia sanatorija Lietuvoje „Eglė“ ruošiasi atleisti pusę darbuotojų, nors iš valstybės gavo beveik milijoną eurų algoms kompensuoti, rodo Užimtumo tarnybos duomenys. Pinigai iš biudžeto kapsėjo nuo pat balandžio iki rugpjūčio.

Valstybinė įmonė „Lietuvos oro uostai“ yra gavusi per du šimtus tūkstančių eurų už prastovas, bet vis tiek atleidžia 48 darbuotojus.

Vežimo įmonei „Lux Express“ valstybė skyrė per 40 tūkstančių eurų, tačiau atleisti beveik visi darbuotojai. Kino teatrų tinklas „Forum Cinemas“ yra gavęs beveik du šimtus tūkstančių eurų, tačiau atsisveikinta su 32 darbuotojais.

Sako, kad nėra kito kelio

356 darbuotojus atleisiančios „Eglės“ vadovas Artūras Salda sako, kad tokį sprendimą lėmė ir miglota paramos verslui ateitis. Kitais metais iš tiesų biudžete nenumatyta pinigų prastovoms. Tiesa, naujoji valdžia žada tam pinigų rasti, tačiau A. Salda sako, kad vadovaujasi tuo, kaip dabar numatyta.

„Šiuo momentu nėra patvirtintos subsidijos nuo sausio 1 dienos, todėl mes vadovaujamės prielaida, kad subsidijų nėra. Tokioje nežinioje esame priversti imtis veiksmų, kurie yra būtini“, – LRT RADIJUI sakė A. Salda. Nėra aišku ir dėl kitų pagalbos priemonių verslui nuo kitų metų.

Tačiau Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovė Inga Ruginienė abejoja, ar tai lėmė sprendimą atleisti darbuotojus. Pasak jos, tam tikrus neaiškumus galėjo lemti tarpuvaldis, tačiau ji sakė tikinti, kad nauja valdžia ras pinigų prastovoms finansuoti. „Nesąžininga sakyti, kad kitais metais nefinansuos prastovų. Ir liberalai, ir valdančioji dauguma kalba, kad būtina pratęsti prastovų apmokėjimą. Valdžios perdavimas gal kiek užtruko, bet aš manau, kad jie turėtų padaryti reikiamus sprendimus“, – LRT RADIJUI sakė I. Ruginienė.

Padėjo tik trumpuoju laikotarpiu

Prastovų kompensavimas – tik laikina pagalbos priemonė, skirta trumpesniam laikotarpiui, sako „Eglės“ sanatorijos vadovas A.Salda. Užsitęsusi pandemija, nemažėjantis susirgimų skaičius ir karantinas išvaikė sanatorijų lankytojus, ir dalinis algų kompensavimas padėties iš esmės nesprendžia, teigia pašnekovas.

„Subsidijos už prastovas veikia gerai, kai jos trumpalaikės. Jei čia būtų keliems mėnesiams, kai buvo pavasarį, tai tada suprantama. Mes šiandien matome, kad ta situacija truks ne kelis mėnesius, o ilgiau. Mes netikime, kad net ir pasibaigus karantinui taip staiga vėl išaugs klientų srautai. Todėl tiems darbuotojams neturime darbo ir nematome perspektyvos artimiausioje ateityje“, – apgailestavo A. Salda.

Anot jo, dabar svarbiausia įmonės, viso verslo ir likusių darbuotojų interesas. A. Salda sako nesivadovaujantis politikų pažadais ir žiūrintis į tai, kada baigiasi parama verslui. „O ji baigiasi gruodžio 31 dieną“, – tvirtino „Eglės“ vadovas.

Atleidžia ir oro uostai

Valstybinė įmonė „Lietuvos oro uostai“ yra gavusi per du šimtus tūkstančių eurų už prastovas, bet vis tiek atleidžia 48 darbuotojus. Skrydžių ir keliautojų skaičius sumažėjo drastiškai, tad ir darbo mažiau. Pavasarį gelbėjusios prastovos dabar padėties jau nekeičia.

„Lietuvos oro uostų“ atstovas žiniasklaidai Tadas Vasiliauskas LRT RADIJUI sakė, kad pavasarį tris mėnesius oro uostų darbuotojai buvo dalinėse prastovose. „Tokiu būdu bandėme išsaugoti darbuotojus. Deja, vis tiek turime atsisveikinti su dalimi darbuotojų“, – teigė jis.

Visas aviacijos verslas dabar išgyvena didžiausią krizę istorijoje. Į pandemijos gniaužtus patekęs turizmo verslas sustojo, tad ištuštėjo ir oro uostai. Pajamų mažiau gaunanti valstybinė įmonė „Lietuvos oro uostai“ neseniai nutarė eiti dar toliau taupydama lėšas – administracija išeis nemokamų atostogų.

I. Ruginienė: „Nueita lengviausiu keliu“

Profesinių sąjungų konfederacijos vadovė I. Ruginienė kritikuoja įmonių, gavusių valstybės paramą, sprendimą atleisti darbuotojus. „Jos nuėjo lengviausiu keliu. Pasinaudojo parama ir nesilaikė įsipareigojimų išlaikyti darbo vietas“, – teigė ji.

Masinius atleidimus fiksuojanti Užimtumo tarnyba, atrodo, sulauks daugiau klientų. O valstybė turės remti juos per nedarbo išmokas, kaip anksčiau rėmė prastovų metu.