Verslas

2020.10.17 22:09

Pavasarį gali tekti privalomai registruoti nuomos sutartis: ekspertai naudą pripažįsta, bet mano, kad gali kilti kainos

Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.17 22:09

Kitų metų pavasarį būsto nuomotojams gali tekti privalomai registruoti sutartis, sudarytas su nuomininkais. Finansų ministerijos pateiktais įstatymų pakeitimais siekiama iš šešėlio ištraukti nuomotojų nesumokamus mokesčius. Nekilnojamojo turto ekspertai siūlymo naudą pripažįsta, bet neatmeta galimybės, kad nuomos kainos gali kilti, nes mokesčių našta tikėtina, kris ne ant nuomotojų, o nuomininkų pečių.

Pasak nekilnojamojo turto agentės, daugėja žmonių, klausiančių apie galimybę sudarius nuomos sutartį ją registruoti nekilnojamojo turto registre.

Žinios. Minske į tradicinę demonstraciją susirinkusios moterys nesustoja: atsisveikino iki rytojaus

„Nuomininkui yra svarbus momentas nutikus kažkam neįprastam, savininkas manęs neišvys iš namų. Registruojant sutartį nuomininkas jaučiasi ramesnis ir labiau apdraustas. Nuomotojas šiuo atveju turi dar daugiau privalumų, nes ne paslaptis, kad nutinka visaip, būna atvejų, tiesa, nedaug, kai nuomininkas vieną dieną sugalvoja, ima ir išeina, tiesiog palieka raktus, apgadintą turtą, buitinę techniką, kivirčus su kaimynais ir neapmokėtus komunalinius mokesčius“, – aiškina „Urban Estate“ nekilnojamojo turto ekspertė Vaida Šablinskienė.

Sutarties registracija – ne tik papildoma garantija nuomotojui ir nuomininkui. Finansų ministerija siūlo sutartis registruoti privalomai ir taip iš šešėlio susirinkti nesumokamus mokesčius. Kokios galėtų būti sumos – negali pasakyti.

„Mes patikrinome „Airbnb“ platformos duomenų mokėtojus, kurie skelbia savo skelbimus ir šita veikla užsiima. Pasirinkome pačius rizikingiausius, kurie turi virš 3 nekilnojamojo turto objektų, reiškia – tikrai vykdantys veiklą. Ir vien patikrinus 28 mokesčių mokėtojus, buvo nustatyta, kad jie nedeklaravo virš 260 tūkstančių pajamų, nuo kurių susimokėjo beveik 49 tūkstančius eurų mokesčių“, – teigia VMI Kontrolės departamento direktorė Eglė Ramanauskienė.

Nekilnojamojo turto plėtros asociacija ministerijos siūlymus vadina iš dalies baudžiamuoju projektu dėl numatytų baudų tiek nesąžiningiems nuomotojams, tiek tokiuose būstuose gyvenantiems žmonėms. Siūlomos baudos – nuo 200 iki 1600 eurų.

Pasak asociacijos, ministerijos siūlymai ypač nepalankūs tiems nuomininkams, kurie per pandemiją nuo trumpalaikės nuomos perėjo prie ilgalaikės.

„Dauguma turistų srautų gi sustojo, tai reikia arba parduoti tą turtą, arba persiorientuoti į ilgalaikę nuomą. Dėl to pasiūla ilgalaikei nuomai dabar padidės, reiškia tų, kurie patenka į šito įstatymo veikimo ratą, tie, kurie nuomoja daugiau nei 30 dienų, jie taps šito įstatymo veikimo objektu“, – aiškina Nekilnojamojo turto plėtros asociacijos prezidentas Mindaugas Statulevičius.

Pasak jo, tipiško vieno kambario buto nuoma sostinėje siekia apie 400 eurų. Turint verslo liudijimą arba mokant 15 procentų gyventojų pajamų mokestį nuo pajamų, kurias būsto savininkas gauna už nuomą, ji gali padidėti apie 80 eurų kas mėnesį.

„Aišku, kad nuomotojas, turėdamas didesnę prievolę sumokėti mokesčius, tą prievolę, kurios vengė anksčiau, gali nuspręsti didinti kainą, bet nebūtinai. Gal nebūtinai taip bus dėl konkurencijos šioje rinkoje, nes pasiūla būstų dabar yra didelė, ypač naujų butų pasiūla kiekvienais metais didėja. Tai tie, kurie anksčiau nemokėjo mokesčio ir iš to tiesiog turėjo didesnį pelną, atsiradus tai prievolei ir išnykus galimybei nemokėti mokesčio, nebūtinai turėtų galimybę padidinti kainą neprarasdami klientų“, – tvirtina „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Siūloma, kad įstatymo pakeitimai įsigaliotų kitų metų gegužę. Tam dar turi pritarti Seimas.