Verslas

2020.10.14 13:56

Vyriausybė apsisprendė: kitąmet minimali alga į rankas turėtų didėti apie 20 eurų, bet yra viena sąlyga

atnaujinta 14.11
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.10.14 13:56

Nuo kitų metų minimali mėnesinė algas popieriuje didės 35 eurais ir sieks 642 eurus, o į rankas darbuotojai gaus apie 20 eurų daugiau – apie 467 eurus. Tačiau tokiam trečiadienį priimtam Vyriausybės sprendimui nepritaria nei darbdaviai, nei profesinės sąjungos. Tačiau Vyriausybė numatė papildomą sąlyga – jei situacija blogės, Trišalė taryba gruodį gali pasiūlyti MMA svarstyti iš naujo.

Minimalus valandinis įkainis popieriuje didės 0,21 euro iki 3,93 euro. Vyriausybės nutarimas įsigalioja nuo sausio 1-osios.

„Šio projekto tikslas didinti MMA ir darbuotojų, gaunančių mažiausią darbo užmokestį pajamas. Siūloma nuo sausio 1 d. nustatyti 642 eurų MMA“, – pristatydamas projektą teigė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Jis pridūrė, kad, siekiant atsižvelgti į darbdavių, o ypač smulkiojo verslo atstovų nerimą dėl MMA kėlimo, siūloma įtraukti papildomą saugiklį.

„Iki pasirašymo siūloma nutarimo projektą papildyti punktu – prašyti Trišalės tarybos pateikti rekomendaciją dėl MMA iki 2020 gruodžio 11 d., jei Lietuvos Respublikos finansų ministerija 2020 m. gruodžio mėnesį paskelbia atnaujinta Lietuvos ekonominės raidos scenarijų, kuriame 2021 m. nedarbo lygis numatytas didesnis nei 8,5 proc. ir 2021 m. šalies vidutinio mėnesio bruto darbo užmokesčio augimas mažesnis nei 2 proc. Kitaip tariant, jeigu yra gerokai neigiamesnės prognozės nei turėtos rugsėjį“, – kalbėjo ministras.

Jo teigimu, tai būtų papildomas saugiklis, esant neapibrėžtai ekonominei situacijai.

Vyriausybės posėdyje dalyvavę darbdavių atstovai dar kartą pabrėžė, kad siūlo sprendimą dėl MMA nukelti į kitus metus, kai situacija bus aiškesnė.

Reaguodami į darbdavių argumentus, tiek L. Kukuraitis, tiek premjeras Saulius Skvernelis atkreipė dėmesį, kad priimti sprendimą dėl MMA būtina būtent šiandien, nes Vyriausybėje šiandien taip pat svarstomas ir valstybės biudžeto projektas, į kurį įtraukti ir MMA dydžio rodikliai.

„Dėl to mes ir teikiama, kad nuo to priklauso ir valstybės biudžetas, ir skiriamos lėšos, asignavimai ministerijoms. Tai svarbus dydis, į kurį orientuojasi ir daugelis darbdavių, ir darbuotojų. Dėl to siūlome šiandien priimti ir, kaip minėjau, turėti išlygą, esant labai neigiamai situacijai, turėti galimybę persvarstyti gruodžio mėnesį“, – sakė L. Kukuraitis.

S. Skvernelis atkreipė dėmesį, kad galutinį sprendimą dėl MMA priims naujai sudaryta Vyriausybė, todėl, anot premjero, darbdaviai argumetnus galės išsakyti jai.

LRT.lt primena, kad sprendimas dėl to, kokia kitąmet turėtų būti MMA, turėjo būti priimtas dar birželį, tačiau dėl susiklosčiusios pandeminės situacijos ir ekonomikos neapibrėžtumo sprendimas Trišalėje taryboje buvo nukeltas.

Trišalei tarybai susirinkus rugsėjo 30-ąją bendro sprendimo ir vėl nebuvo rasta. Tą kartą taryba fiksavo skirtingas narių nuomones.

Vyriausybės atstovai, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, siūlė tartis ir ieškoti bendro sprendimo dėl MMA dydžio nuo sausio 1-osios. Sprendimo neradus per mėnesį, buvo siūloma priimti 642 eurų MMA dydį, apskaičiuotą pagal Lietuvos banko skaičiavimo metodiką.

Darbdaviai siūlė MMA klausimą nukelti po rinkimų ar net į kitus metus. Esą tokiu būdu klausimas būtų depolitizuotas ir ekonominė situacija būtų aiškesnė.

Savo ruožtu profesinės sąjungos reikalavo sprendimą priimti nedelsiant ir MMA didinti 56 eurais iki 663 eurų. Tokia suma buvo pagrįsta Trišalėje taryboje anksčiau sutarta formule, tačiau apskaičiuojant naudotas vidutinio darbo užmokesčio apskaičiavimas su priedais.

Tokias pozicijas pateikus Vyriausybei vėliau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pateikė savo siūlymą, kuriame MMA siūloma didinti iki 642 eurų.

Taip pat skaitykite

Reaguodamos į tai profesinės sąjungos surengė protesto akciją „Mano pasirinkimas – orus darbas, o ne moderni vergovė“, kurioje ragino Vyriausybę MMA didinti iki 663 eurų, o darbdavius – užtikrinti padorias darbo sąlygas.

Profesinės sąjungos, besikreipdamos į Vyriausybę, argumentavo, kad MMA didinimas paskatintų vartojimą, kvalifikuotų specialistų algų kilimą, padidintų atotrūkį tarp šalpos išmokų ir darbinių pajamų, sumažintų šešėlį.

Savo ruožtu darbdaviai kreipėsi į Vyriausybę dar kartą ragindami MMA didinimo klausimą nukelti po naujųjų metų.

„Lietuvos verslo konfederacijos nuomone, skubus sprendimas padidinti MMA dydį be susitarimo tarp socialinių partnerių esamoje ekonominėje situacijoje, kurioje vyrauja neapibrėžtumas, būtų itin žalingas ekonominiam stabilumui, todėl nepritariame jam ir prašome Vyriausybės atidėti šio sprendimo priėmimą iki tol, kol turėsime patikimesnes prognozes dėl 2021 m.“, – rašoma Lietuvos verslo konfederacijos kreipimesi į Vyriausybę.

Siekiant depolitizuoti MMA kėlimo klausimą 2017 m. Trišalė taryba priėmė sprendimą, kad MMA ir VDU santykis neturi būti mažesnis kaip 45 proc. ir didesnis kaip 50 proc.

Priėmus sprendimą MMA kelti iki 642 eurų, MMA ir VDU santykis Lietuvoje sieks 48,1 proc.

„Sodros“ duomenimis, Lietuvoje 2020 m. rugpjūčio mėn. buvo apie 130 tūkst. darbuotojų, gaunančių MMA ir mažiau. Biudžetinėse įstaigose tokių darbuotojų buvo apie 20 tūkst.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt