Verslas

2020.09.23 08:29

Latvijos pasienyje įsikūrę verslininkai nesulaukia klientų, kai kurie svarsto ir užsidaryti

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.23 08:29

Privaloma izoliacija, nuvykus į Latviją, atsiliepė ir verslui. Arčiau pasienio įsikūrusios parduotuvės ir maitinimo įstaigos jau trečia diena nesulaukia klientų. Lietuvos pramogas pamėgę latviai taip pat šį savaitgalį susilaikė nuo kelionių. Verslininkai sunerimę, jei izoliacija bus pratęsta dar ilgesniam laikui, verslus gali tekti uždaryti.

Vos keli šimtai metrų iki Latvijos pasienio įsikūrusioje parduotuvėje – vos keli pirkėjai, ir šie trumpam sustoję tolimųjų reisų vairuotojai. Parduotuvės pardavėjas Kęstutis sako, tokių dienų nepamenantis, įprastai čia pirmoje dienos pusėje nusidriekdavo keliaujančiųjų eilės. Įvedus privalomą izoliaciją, iš Lietuvos į Latviją, srautai gerokai sumažėjo.

Žinios. Privaloma izoliacija kirto smūgį verslui – kavinės prie Latvijos pasienio nesulaukia lankytojų trečią dieną

Fūros kaip važiavo, taip važiuoja. Aišku, ir jų kažkiek gal ne nuo to, bet, kalbant apie fizinius asmenis, tai žymiai sumažėjo, šiandien nuo ryto nė vieno fizinio asmens beveik nebuvo. <...> Dabar važiavau į darbą, esu pasvalietis, tai praktiškai latviškų mašinų sutikau dvi ar tris, o būdavo pilnas kelias“, – tikina pardavėjas Kęstutis Bumblys.

Šiek tiek toliau nuo pasienio įsikūręs vienas didžiausių Aukštaitijoje pramogų parkų ir kavinė. Nors įprastai čia sunku rasti vietą automobiliui, šiandien čia tuščia.

„Kad sumažėjo – ne tas žodis, tiesiog jų nebėra, nes, sakykim, kavinė iki pasienio yra 20 km, važiuodamas žmogus namo, ypatingai kaimo, jis nestos valgyti, mūsų visi klientai buvo pravažiuojantys ir ypač Latvijos klientai. Šiai dienai neturime nieko“, – sako Pasvalio verslininkė Vida Varnaitė.

Verslininkė Vida sako, kad savaitgalį dar yra tikimybė sulaukti lankytojų su šeimomis iš aplinkinių rajonų, tačiau įmonei išsilaikyti kitomis dienomis taps per didelė finansinė našta.

„Didžiausia tikimybė, kad, jei būsim atsidarę, tai kokias 4-5 valandas į dieną, o jeigu žmonių nebus, tai turbūt teks iš viso uždaryti“, – teigia verslininkė.

Atvykę latviai į Lietuvą ir grįžę namo taip pat privalo izoliuotis dešimt dienų. Dėl to jau šį savaitgalį kaimynų nesulaukta jų ypač pamėgtame Pasvalio baseine. Per karantiną nutraukus veiklą, ši įstaiga patyrė nemažai nuostolių, todėl kompensuojant juos, baseino sezono vasarą nestabdė ir dirbo. Dabar vėl mažėja srautai.

„Iš atvykstančių didžioji dalis sudarydavo mūsų kaimynai broliukai latviai, būtent iš Bauskės ir šalia esančių miestelių. O dabar kai nesulaukiame, sakau, kad labai jaučiame ir aišku gal šiek tiek našta ir savivaldybei dėl to, kad sunkoka išsilaikyti“, – LRT TELEVIZIJAI sako Pasvalio sporto mokyklos direktorė Eugenija Butrimienė.

Pasvalio gyventojai skirtingai vertina kaimynų įvestą izoliaciją. Vieni piktinasi, kad negalės nuvykti į parduotuves, kiti jau dabar pasigedo turguose Latvijos žuvų pardavėjų.

„Būdavo geros žuvies atveždavo. Pirkdavome ir laukdavome, o dabar bus blogai“, – mano moteris.

„Neretuose yra parduotuvė, nuo jų 3 kilometrai, aš nusiperku ką nors ir man reik pasilikti ten izoliuotis, tai dar didesnė nesąmonė“, – dėsto kalbintas vyras.

Latvijoje 10-ies dienų izoliacija yra privaloma žmonėms, atvykusiems iš šalių, kurių sergamumo rodiklis viršija 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Lietuvoje šis rodiklis daugiau nei 20.