Verslas

2020.09.16 05:30

Elektros rinkos pokyčiai, paliesiantys kiekvieną: kokius planus ir tarifus siūlo tiekėjai?

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2020.09.16 05:30

Pereinant prie konkurencingos elektros tiekimo rinkos, iki 2023 m. kiekvienas Lietuvos gyventojas turės pasirinkti elektros tiekėją, tad LRT.lt domisi, kokius elektros tarifus siūlo galimi tiekėjai.

Lietuvoje pamažu atsisakant monopolinio elektros tiekimo, beveik šimtas tūkstančių daugiausia elektros suvartojančių gyventojų jau turėjo gauti laiškus, kad jų elektros tiekimo sutartys nuo 2021-ųjų nustos galioti, todėl iki šių metų gruodžio 10 dienos jie turi apsispręsti ir pasirinkti norimą elektros tiekėją. Iki 2023 m. tą padaryti turės kiekvienas.

Kaip teigiama tinklapyje pasirinktiekeja.lt, konkurencingoje rinkoje, t. y. kai gyventojai naudosis tik nepriklausomų tiekėjų paslaugomis, 52 proc. elektros kainos vis tiek reguliuos valstybė. Į šią sumą įeis elektros skirstymo, perdavimo, sisteminių ir viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) kainos.

Apie pusę kainos už elektros energijos kilovatvalandę (infrastruktūros ir sisteminių paslaugų, kurias teikia bendrovės „Litgrid“ bei ESO (Energijos skirstymo operatorius)) reguliuos Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT). Kaip nurodo VERT, nuo 2020 m. liepos tarifai buitiniams vartotojams mažėja iki 3,731 ct/kWh, t. y. jie 26,49 proc. mažesni, nei buvo nustatyta nuo 2020 m. sausio 1 d.

48 proc. elektros kainos sudarys nereguliuojama suma, apimanti elektros įsigijimo kainą, priklausančią nuo kainos biržoje, ir elektros tiekimo kainą, kuri priklausys nuo paties tiekėjo.

Norėdami pakeisti elektros energijos tiekėją, gyventojai kol kas gali rinktis iš penkių pasiūlymų.

„Elektrum“

Sprendžiant, kokią kainodarą siūlyti vartotojams, „Elektrum Lietuva“ direktoriaus Martyno Gigos teigimu, buvo siekiama, kad ji būtų kuo aiškesnė.

„Suprantame, kad prasidėjęs rinkos liberalizavimas įneša daug sumaišties ir neaiškumo vartotojams, todėl savo kainodarą siekiame padaryti kuo paprastesnę“, – sako M. Giga.

Kaip aiškina „Elektrum Lietuva“ direktorius, šiuo metu bendrovė vartotojams siūlo rinktis tarp vienos ir dviejų laiko zonų tarifų.

Vienos laiko zonos tarifas – tai toks tarifas, kai visą parą kilovatvalandės (kWh) kaina nekinta.

Dviejų laiko zonų tarifas – tarifas, kurį sudaro dieninė ir naktinė, šeštadienio ir sekmadienio elektros dedamosios. Vadinasi, elektros energija ir kilovatvalandės kaina priklauso nuo paros ar savaitės meto. Tokiu atveju gyventojai gali pasirinkti elektros tiekimo tarifą priklausomai nuo to, kokie yra jų įpročiai ir poreikiai.

„Elektrum Lietuva“ siūlomo ESO tarifo planas gali būti „Standartinis“ (planas, pagal kurį atsiskaito dauguma vartotojų), „Namai“ (paprastai renkasi gyventojai, per metus suvartojantys 2400 kWh arba daugiau), „Namai plius“ (rekomenduojamas gyventojams, per metus suvartojantiems 7200 kWh arba daugiau).

ESO pastovioji dedamoji – nekintanti tarifo dalis per mėnesį vienam vartotojo objektui. Valstybės reguliuojama kaina yra nustatoma Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT).

Nuo to, kokį ESO planą yra pasirinkęs vartotojas, priklausys jo galutinis tarifas – „Jūsų elektros tarifas“.

Kaip jau buvo minėta, dviejų laiko zonų tarifas priklauso nuo to, ar elektra naudojamasi naktį, ar dieną. Nuo to atitinkamai kinta ir tarifai.

Anot M. Gigos, vartotojams taip pat siūloma fiksuoti savo elektros kainą 12 mėnesių laikotarpiui, nors sutartis su klientu ir yra neterminuota.

„Tai reiškia, kad klientai, krentant elektros kainai rinkoje bei mažėjant jos tarifui, bet kada galės persirašyti savo sutartį su mažesne kaina. Taip pat mes įsipareigojame jiems 12 mėnesių nekelti kainos, todėl klientai, pasirašę sutartį su mumis, tarsi užsideda „lubas“ savo elektros kainai“, – aiškina bendrovės vadovas.

M. Giga atkreipia dėmesį, kad pati įmonė netaiko mėnesinio mokesčio – gyventojas moka tik už sunaudojamą elektrą.

„Jei nutinka taip, kad klientas visiškai nenaudoja elektros energijos, jis ir neturėtų už ją mokėti. Galutinėje elektros kainoje klientas gali matyti mėnesinius mokesčius tik tada, jei yra pasirinkęs ESO planus „Namai“ ir „Namai+“, nes būtent juose yra taikomas mėnesinis, ESO nustatytas, mokestis“, – aiškina jis.

Elektros kaina įmonėje, direktoriaus tvirtinimu, nustatoma remiantis ateities didmeninės rinkos elektros kainos prognozėmis, ją sudaro daug globalių faktorių, tokių kaip dujų kaina, orai, iškritusių kritulių kiekis, geopolitinė situacija, taip pat vietiniai elektros gamybos pajėgumai. Naktimis elektros kaina yra mažesnė, nes stipriai sumažėja elektros energijos paklausa, o pasiūla išlieka beveik tokia pati.

„Mes galime gana tiksliai prognozuoti, kokia bus elektros kaina ateityje, bei apsaugoti savo klientus nuo ženklių elektros kainos svyravimų“, – tikina M. Giga.

„Enefit“

„Enefit“ siūlo rinktis fiksuotą arba priklausančią nuo biržos rinkos elektros kainą.

Fiksuota kaina – tai stabili elektros kaina, nustatoma sutarties sudarymo dieną, atsižvelgiant į tuo metu esančią situaciją elektros energijos biržoje. Tai reiškia, kad ši kaina lieka tokia pati visą sutarties galiojimo laikotarpį. Šiuo atveju elektros kainą vartotojui sudaro fiksuota suma, elektros persiuntimo kaina ir viešuosius interesus atitinkančios paslaugos (VIAP).

„Pasirinkus šį produktą, galutinė elektros kaina susideda iš trijų komponentų – fiksuotos kainos, kuri nustatoma atsižvelgiant į tuo metu esančią situaciją elektros energijos biržoje ir nesikeis 24 mėnesius nuo sutarties pasirašymo dienos, taip pat elektros persiuntimo kainos ir VIAP, kurias reguliuoja valstybė, – ir ji gali keistis įstatymų numatyta tvarka“, – pažymi „Enefit“ generalinis direktorius Vytenis Koryzna.

Renkantis fiksuotos kainos pasiūlymą, gyventojui priskiriamas tas planas, kurį jis buvo pasirinkęs, kai dar naudojosi visuomeninio tiekėjo paslaugomis. Vartotojo turimas planas priklauso nuo to, kiek elektros energijos namų ūkyje suvartojama, tačiau galima šį planą pasikeisti.

Pasirinkęs vieną iš planų, gyventojas taip pat gali pasirinkti vienos arba dviejų (dieninės ir naktinės) laiko zonų tarifus, priklausomai nuo poreikių.

„Enefit“ vadovo V. Koryznos aiškinimu, šiuo metu įmonės siūloma fiksuota tiekimo kaina siekia 0,052 Eur/kWh pirmus tris sutarties mėnesius, vėliau – 0,063 Eur/kWh. Ši kaina yra peržiūrima kiekvieną savaitę ir gali kisti, todėl nauji klientai gali sulaukti skirtingų pasiūlymų.

„Priklausomai nuo turimo ESO plano, reguliuojamos kainos dalies, galutinė elektros kaina gali svyruoti nuo 0,1 Eur/kWh iki 0,148 Eur/kWh. Be to, pasirinkus „Standartinį“ planą, galutinėje sąskaitoje nėra jokio papildomo mėnesinio mokesčio. Jis įtraukiamas nebent pasirinkus kitus planus, o jo dydis siekia iki 6 Eur per mėnesį“, – teigia V. Koryzna.

O štai kintama biržos kaina keičiasi kas valandą dėl „Nord Pool“ – didžiausioje Europos elektros biržoje – susidarančio paklausos ir pasiūlos santykio. Šiuo atveju elektros kainą vartotojui sudaro „Nord Pool“ biržos didmeninė elektros kaina, „Enefit“ aptarnavimo kaina, kurią nusistato pati įmonė, elektros persiuntimo kaina ir VIAP.

„Mūsų atlikta analizė, paremta paskutinių 9 mėnesių didmenine elektros kaina biržoje, rodo, kad, pasirinkus kintamos biržos kainos pasiūlymą, galutinė elektros kaina svyruoja nuo 0,086 Eur/kWh iki 0,0134 Eur/kWh. Į galutinę mėnesio sąskaitą taip pat įtraukiamas ir mėnesinis aptarnavimo mokestis, kuris siekia iki 8,99 euro atitinkamai pagal planą“, – komentuoja V. Koryzna.

Kita vertus, anot įmonės vadovo, statistika rodo, kad, pasirinkęs kintamą kainą vietoje fiksuotos, per vidutiniškai ilgą laiką gyventojas sutaupo 10–15 proc.

„Perlas Energija“

Pasirinkęs tiekėją „Perlas Energija“, vartotojas taip pat renkasi iš trijų fiksuoto tarifo planų – „Standartinis“, „Namai“, „Namai plius“ ir atitinkamai vienos arba dviejų laiko zonų tarifą.

UAB „Perlas Energija“ direktorius Vilius Juraitis sako, kad jų siūlomos kainos yra tokios pat kaip reguliuojamo visuomeninio tiekėjo, tik šalia to siūlomos papildomos naudos – nemokamos įmokos atsiskaitymo kanaluose, nemokamos atsiskaitymo knygelės ir lojalumo programa.

„Pirmiausia klientams siūlome fiksuotų kainų planus, o greitai pristatysime ir planus, kurių kainos priklausys nuo elektros kainos biržoje, taip pat žaliosios energijos planus.

Renkantis vartotojams pirmiausia verta kreipti dėmesį į siūlomą galutinę kainą, kadangi pastovioji ESO kainos dedamoji visų tiekėjų yra vienoda“, – komentuoja V. Juraitis.

„Ignitis“

Vienas iš nepriklausomų elektros tiekėjų „Ignitis“ siūlo rinktis vieną iš trijų elektros tiekimo planų, kurių kaina priklauso nuo keleto komponentų.

Pasirinkus turimą laiko zonų skaičių ir įrašius suvartojamos elektros energijos kiekį arba sumokamos sumos dydį, „Ignitis“ ryšių su visuomene projektų vadovo Luko Zadaracko aiškinimu, bendrovės interneto puslapyje esanti skaičiuoklė parenka gyventojams tinkamiausią elektros tiekimo planą.

Štai, pavyzdžiui, planas „Minimalus“ yra optimaliausias tiems, kurių suvartojamos elektros kiekis neviršija 2400 kWh per metus.

Tiems namų ūkiams, kuriuose per metus suvartojama daugiau nei 2400 kWh, elektros tiekėjas siūlo planą „Optimalus“.

Jeigu gyventojas žino, iš ko yra sudaryta elektros kaina, kas gali lemti jos kainų pokyčius, ir nuolat tai stebi, siūlomas „Dinamiškas“ planas, čia kaina priklausys nuo vidutinės kainos elektros biržoje ir galės keistis kas mėnesį.

„Pristatome tris naujus elektros vartojimo planus. Išsirinkti jų poreikius labiausiai atitinkantį planą vartotojai gali pasinaudoję skaičiuokle“, – tvirtina bendrovės Privačių klientų padalinio vadovas Andrius Kavaliauskas.

Kiekvieno plano kainą sudaro mėnesio mokestis ir elektros kaina.

Mėnesio mokestis – tai fiksuota suma, kuri sumokama per mėnesį. Šalia mėnesio mokesčio prisideda ir elektros kaina, kurią sudaro tiekimo paslaugos kaina ir valstybės reguliuojama kainos dalis.

Vartotojai gali pasirinkti ne tik planą, bet ir kainos fiksavimo terminą: nefiksuotą, fiksuotą 12 mėnesių arba 24 mėnesiams. Tai reiškia, kad, pasirinkus fiksuotą terminą, „Ignitis“ nekeis elektros tiekimo dalies kainos numatytą periodą – galutinė kaina gali kisti tik tada, jei keičiasi elektros persiuntimo paslaugos kaina ar valstybės nustatomi mokesčiai.

„Tai yra ypač patrauklu klientams, norintiems apsisaugoti nuo elektros kainų pokyčių rinkoje ir lengviau planuoti savo išlaidas“, – teigia A. Kavaliauskas.

Renkantis planą, bendrovėje siūloma ir elektra iš žaliosios energijos. Akcentuojama, jog visiems, pasirašiusiems sutartis su tiekėju iki gruodžio 10 d., žalioji energija į jų būstus vienerius metus bus tiekiama be papildomo mokesčio“, – sako A. Kavaliauskas.

„Inregnum“

Neseniai prie nepriklausomų elektros tiekėjų gretų prisijungusi įmonė „Inregnum“ savo pasiūlymų fiziniams asmenims dar nepateikė, sako įmonės vykdomoji direktorė Lina Paulauskė.

LRT.lt primena, kad elektros tiekimo rinkos liberalizavimas, t. y. buitiniams vartotojams suteikta teisė patiems pasirinkti elektros tiekėją, bus nuosekliai įgyvendintas etapais.

Patenkantieji į pirmąjį etapą – beveik 100 tūkst. gyventojų, kurie per metus suvartoja daugiau nei 5 tūkst. kWh elektros energijos, – iki šių metų rugpjūčio 1 d. turėjo gauti pranešimus apie pareigą pasirinkti naują tiekėją.

Iki rugpjūčio 31 d. šie vartotojai turėjo apsispręsti, ar pasidalyti elektros energijos naudojimo duomenimis su elektros energijos tiekėjais. Šių gyventojų turimos elektros tiekimo sutartys nustos galioti nuo 2021-ųjų, todėl iki gruodžio 10 d. jie kviečiami savarankiškai pasirinkti elektros energijos tiekėją.

Antrajame etape, iki 2021 m. gruodžio 10 d., naują tiekėją turės pasirinkti suvartojantieji daugiau kaip 1 tūkst. kWh elektros energijos. Lygiai taip pat, kaip ir šiemet, pranešimus iš visuomeninio tiekėjo į antrąjį etapą patenkantys vartotojai gaus iki 2021 m. rugpjūčio 1 d., o iki rugpjūčio 31-osios turės apsispręsti, ar pasidalyti elektros energijos naudojimo duomenimis su elektros energijos tiekėjais.

Vartotojams, iki nurodyto laiko nepasirinkusiems naujo tiekėjo, ESO teiks garantinio energijos tiekimo užtikrinimo paslaugą, kurios elektros energijos kaina bus perskaičiuojama kas mėnesį, atsižvelgiant į praėjusio mėnesio vidutinę biržos kainą ir pritaikant koeficientą 1,25. Su ESO taip pat reikės atsiskaityti už tinklo paslaugas – elektros energijos persiuntimą ir su tuo susijusias paslaugas.

Garantinis elektros tiekimas bus numatytas 6 mėnesių periodui, kad būtų galima pasirinkti tiekėją, jei to klientas nespėjo padaryti iki gruodžio 10 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt