Verslas

2020.08.07 22:37

Buvęs ministras Sekmokas: nuo šiandien Astravo AE tampa realiu grėsmės objektu

ragina imtis griežtesnių priemonių nei notos įteikimas
LRT.lt2020.08.07 22:37

Lietuva griežtai pasmerkė pradedamą branduolinio kuro pakrovimą į nesaugią Astravo atominę elektrinę (AE) Baltarusijoje, o penktadienį įteikė ir protesto notą.

Buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas sako, kad Lietuva mūšį dėl Astravo AE pralaimėjo prieš keletą metų, o dabar šalia šalies atsirado rimta grėsmė – pakrovus branduolinį kurą, tai tampa nacionalinės grėsmės objektas.

„Pakrovus kurą elektrinė tampa branduoliniu objektu. Pavojus ir grėsmę nacionaliniam saugumui kelia ne objektas, kuris galima elektrą, o esmė ta, kad pakrovus branduolinį kurą Astravo AE tampa branduoliniu objektu, o tai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalbėjo energetikos ekspertas.

Buvęs ministras teigia, kad šiuo metu šalia Lietuvos netrukus pradės veikti tarsi „tiksinti bomba“, kuri iš tiesų gali kelti rimtą grėsmę.

„Palyginti tai galima su koronaviruso infekcija. Jeigu žmogus apsikrėtė, tai jį galima raminti, kad jis dar nekarščiuoja, dar neserga. Lygiai taip pat ir Astravo AE, šiandien pakrautas kuras ir ta elektrinė kelia grėsmę“, – sakė A. Sekmokas.

Ar Lietuvai reikėtų laukti aštresnės ir garsesnės Europos Sąjungos nuomonės šiuo klausimu, A. Sekmokas nėra tikras – greičiausiai, pasako jo, bus pareikšti standartiniai apgailestavimai, kad Baltarusija nesilaikė tam tikrų reikalavimų, procedūrų, tačiau tuo tarptautinė reakcija ir gali baigtis.

„Esmė yra Lietuvos reakcija. URM išsiuntė notą, bet tai popieriukas, nuo grėsmės taip neapsisaugosi. Reikia konkrečių veiksmų, kaip traukimasis iš Vienos konvencijos, kad avarijos atveju būtų galima reikalauti padengti žalą ir nedelsiant pradėti derybas dėl tiesioginių linijų iš Astravo išjungimo“, – sakė A. Sekmokas.

Pasak buvusio ministro, esminis lūžio taškas, kuomet Lietuva galutinai pralaimėjo mūšį dėl Astravo AE, buvo Algirdo Butkevičiaus vadovaujamos Vyriausybės kadencijos pabaigoje.

„Tuomet reikėjo ne statyti naujų pastočių, jų nerekonstruoti, bet reikėjo kalbėti apie visų linijų iš Astravo išjungimą ir traukimąsi iš BRELL sutarties. Tai būtų žingsniai, kurie, tikėtina, būtų stabdę, nes tada būtų akivaizdu, kad srautai iš Astravo neateis į Lietuvą. Tada ir buvo lūžio momentas“, – sakė A. Sekmokas.

Tiesa, energetikos ekspertas sako, kad Lietuva dar rankų nuleisti neturėtų, atvirkščiai, turi būti dedamos visos pastangos, kad nebūtų paleistas Astravo AE antras, trečias, o vėliau ir ketvirtas blokas.

Buvęs energetikos ministras apie kovą su Astravo AE: kitas esminis įvykis bus vienintelis – avarija