Verslas

2020.08.03 19:15

Lenkijos–Lietuvos dujotiekio darbų įkarštis: pradėta sudėtingiausia dalis, pragręžtas tunelis po Nemunu

Rūta Lankininkaitė, Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.03 19:15

Pradėti sudėtingiausi tarptautinės dujų jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos tiesimo po Nemunu darbai. 30-ies metrų gylyje pragręžtas pirmas bandomasis tunelis. Šiemet numatyta atlikti trečdalį statybos darbų, nutiesti per 100 kilometrų trasos.

Šio vaizdo labiausiai laukė sudėtingus gręžimo darbus po Nemunu specialia technologija atliekanti Vokietijos įmonė. Lietuvoje tokių įmonių nėra. Po didžiausia Lietuvos upe pragręžti 750 metrų bandomąjį tunelį, kuriuo eis tarptautinis dujotiekis, vokiečių specialistams prireikė savaitės.

Žinios. Prasideda sudėtingiausi tarptautinės dujų jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos tiesimo po Nemunu darbai

Tokio tunelio prireiks dar vieno, nes po Nemunu trisdešimties metrų gylyje bus traukiamos dvi po daugiau nei 700 metrų ilgio dujų jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos vamzdyno gijos. Jas nutiesti planuojama iki rugsėjo.

Pasak dujotiekį tiesiančios Lietuvos įmonės statybos vadovo, po Nemunu ir upės krantuose gruntas tinkamas gręžti. Geologai tyrinėdami upės dugną didelių riedulių, kurie stabdytų darbus, nerado.

„Pirmam pragręžime siurprizo jau nebus. Prie siurprizo mes stovime, tai 16 metrų žvyro, kuris kai filmuosit, pamatysit padarytas iš 1200 apsauginis dėklas, būtent tam, kad žvyras nebyrėtų į gręžinį. Geologija rodo, kad ten yra žvirgždo su moliu, priemolio, į kalną kylant anoj pusėj Nemuno atsirado morelinių gruntų, molio, sulėtėjo ėjimas“, – teigia „Alvoros“ direktoriaus pavaduotojas Vladimiras Živžikovas.

Pandemija pasaulyje ir karantinas nesustabdė strateginio objekto darbų. Šiemet numatyta nutiesti du trečdalius šimto šešiasdešimt penkių kilometrų dujotiekio trasos.

„Šiai dienai yra atvesta apie 120 kilometrų, iš jų suvirinta apie 100 kilometrų, apie 50 kilometrų paguldyta į tranšėjas. Liks pastatyti dujų apskaitos stotį netoli Lietuvos-Lenkijos sienos, įrengti dujų čiaupų aikšteles, žemės darbus atlikti, sutvarkyti gerbūvį“, – tvirtina „Amber Grid“ projektų valdymo vadovas Jonas Kajutis.

Tarptautinio dujotiekio vamzdyno ilgis 500 kilometrų, du trečdaliai jo drieksis Lenkijoje iki jungties Holovčycėje. Dujotiekis sujungs Baltijos šalių ir Suomijos dujų rinką su Europos sąjunga. Energetikos ministras sako, kad projektas duos ir ekonominė naudos regionui.

„Per šį dujotiekį galės būti efektyviau išnaudojamas suskystintų dujų terminalas Klaipėdoje. Šis dujotiekis galėtų ne būti ne tik papildomu alternatyviu dujotiekiu iš Lenkijos, jeigu to prireiktų, bet ir galimybę tiekti dujas į Lenkiją, Baltarusiją, Ukrainą ir kitas šalis, jeigu ateityje susiformuotų techninės galimybės“, – sako Žygimantas Vaičiūnas.

LRT Tyrimų skyrius kovą išsiaiškino, kad bendrovė „Alvora“, tiesianti strateginį dujotiekį su Lenkija, detalių buvo sutarusi įsigyti iš Rusijos gamintojų, iškilus į viešumą, nuspęsta ieškoti kitų tiekėjų.

Specialioji Vyriausybės komisija, kad dujotiekį statytų „Alvora“, yra pritarusi su išlyga, kad papildomai bus valdomos galimos rizikos.

„Rizikos yra valdomos, yra sudarytas rizikų valdymo planas. Jis yra prižiūrimas „Amber Grid“ bendrovės , kuri atsakinga už projektą, buvo tam tikrų momentų dėl įrangos tiekimo ir apie kiekvieną pokytį susijusį su subtiekėjais ar subrangovais, bendrovė turi būti informuojama rangovo, papildomi saugikliai veikia“, – sako ministras Ž. Vaičiūnas.

Nutiesti 500 kilometrų tarptautinę dujų jungtį kainuos apie 500 milijonų eurų, investicijos Lietuvoje sieks apie 130 milijonų. Iš ES gauti 58 milijonai eurų.

Tarptautinis dujotiekis turi būti baigtas iki kitų metų pabaigos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.