Verslas

2020.07.02 12:03

„Sodra“ tapo pensijų anuitetų mokėtoja: kokias išmokas iki gyvenimo galo ir kokiomis sąlygomis gaus kaupiantieji?

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2020.07.02 12:03

Pensijų reforma baigta – „Sodra“ pristatė centralizuotą pensijų anuitetų paslaugą. Iš viso kaupiantiesiems bus siūlomi trijų rūšių anuitetai, o pasirinktasis lems, kokias išmokas ir kokiomis sąlygomis gaus sulaukusieji pensinio amžiaus.

Nuo šių metų liepos mėnesio pensijų anuitetų mokėjimas pavedamas „Sodrai“. Tai reiškia, kad į pensiją ateityje išeisiantys gyventojai, kurie per gyvenimą bus kaupę privačiuose antrosios pakopos pensijų fonduose, gaus dvi pensijas: vieną valstybės, kitą – pusiau privačią.

Pensijų kaupimo sutartis pasirašiusiems iki liepos niekas nesikeis – išmokas jie ir toliau gaus iš privačių gyvybės draudimo bendrovių.

26 tūkst. naujų dalyvių

„Sodros“ duomenimis, nuo liepos naujais pensijų kaupimo dalyviais tapo daugiau nei 26 tūkst. gyventojų, kurie kaupti pensijai pakviesti šiemet. Nuo metų pradžios dar daugiau nei 5 tūkst. gyventojų patys sudarė pensijų kaupimo sutartis.

Iš viso pensijų kaupimo sutartis yra sudarę beveik 1,35 mln. gyventojų. Daugeliui jų sulaukus senatvės pensijos amžiaus pensijų anuitetus – periodines išmokas už sukauptą sumą visą likusį gyvenimą mokės „Sodra“, kaip papildomą savarankiškai sukauptą pensiją.

Įvardydama naujoves, socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė teigia, kad šiemet kaupti pradeda daugiau nei 30 tūkst. gyventojų, skaičiuojant sutikusius kaupti po paraginimo ir sudariusius sutartis savarankiškai.

E. Radišauskienė sako, kad anuitetų mechanizmas buvo įvedinėjamas su EBPO ekspertais ir tam buvo atliekama išsami analizė.

„Sistema, kuri buvo sukurta įtraukiant (į pensijų kaupimą – LRT.lt) žmones automatiškai, tačiau jų atsiklausiant, pasiteisino. [...] Manome, kad žmonės neišsigando, patikėjo sistema, o tai yra labai svarbu“, – pabrėžia E. Radišauskienė.

„Sodros“ direktorė Julita Varanauskienė pažymi, kad minėtos finansinės paslaugos institucijai buvo nebūdingos, todėl reikėjo viską padaryti nuo nulio. Anot jos, centralizuota pensijų anuitetų sistema turi būti save išlaikanti, skaidri, tvari ir palengvinanti žmonių naštą senatvėje.

„Per dvejus metus susitvarkėme ir netgi inicijavome teisės aktų pakeitimus, kurie buvo patvirtinti dėl fondo valdysenos, dėl paties produkto, [...] dėl atskaitomybės, kaip atsiskaityti prieš anuitetų pirkėjus, susidėlioti aptarnavimo ir operacijų centrus, panaudojant turimą „Sodros“ infrastruktūrą, ir finansavimą“, – sako J. Varanauskienė.

„Sodros“ pensijų anuitetų skyriaus vedėjos Daivos Gerulytės teigimu, pensijų kaupimo tikslas nėra tiesiog sutaupyti pinigų senatvei – tikslas užsitikrinti didesnę pensiją – stabilias garantuotas pajamas visą likusį gyvenimą.

„Šiais metais potencialiai įsigyti pensijų anuitetus galėtų apie 600 žmonių, kas sudaro apie 5 proc. […] Bet po 10 metų jau daugiau kaip pusė – 55 proc. žmonių turėtų įsigyti pensijų anuitetą”, – pažymi D. Gerulytė.

D. Gerulytė primena, kad nuo liepos pasikeitė pensijų išmokų išmokėjimo tvarka.

„Ribos vienkartinei išmokai jau yra sumažintos. Atsiranda periodines išmokos, kurias moka pensijų kaupimo bendrovės – nuo 5 iki 10 tūkst. eurų. Kartelė krenta nuo 20 tūkst. iki 10 tūkst. eurų pensijų anuiteto įsigijimui", – sako D. Gerulytė.

Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) direktorius Tadas Gudaitis teigia, kad kaupiantieji turi daugiau pasirinkimų nei iki šiol.

„Jeigu sulaukiame pensinio amžiaus ir mums tų pinigų nereikia, [...] galime toliau kaupti – turime daugiau pasirinkimų, anuitetų rūšių atsiranda daugiau nei iki šiol“, – komentuoja T. Gudaitis.

Apibendrindamas T. Gudaitis sako, kad stabilus skaičius žmonių pasirenka kaupti pensijai ir rūpintis savo ateitimi.

Kelia klausimų

Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininkas Marijus Kalesinskas sako, jog sveikintina, kad reforma įvyko.

„Tai turėjo įvykti iki 2019-ų metų liepos, [...] todėl pasigesdavome informacijos, kaip bus su anuitetais. Tam prireikė dar papildomų metų, kaip veiks sistema. Labai gerai, kad ji veikia“, – pažymi M. Kalesinskas.

Tačiau vis tik, pasak M. Kalesinsko, ypač svarbu tai, kaip bus užtikrintas pensijų anuitetus išmokančios institucijos – „Sodros“ – nepriklausomumas.

„Kol kas indikacijos yra neblogos, bet, kaip tai vyks, dar matysime realybėje. Kaip bus suformuota Pensijų anuitetų tarybą, ar pavyks išlaikyti fondą nepriklausomą nuo politikų įtakos“, – svarsto jis.

M. Kalesinskui kyla klausimas, ar pensijų anuitetų mokėjimą apskritai reikėjo perkelti iš privataus sektoriaus į valstybinį.

„Čia yra didelis klaustukas, nes, mano manymu, pasirengimui buvo skiriamos didelės lėšos, darbai, todėl rezultatas kelia klausimų. Žiūrint iš dalyvių perspektyvos, išmokos nepagerėjo. Ar tai yra į gerą, sunku pasakyti. Ar sustiprintas pasitikėjimas išmokų faze, saugumas, kad valstybinė institucija geriau garantuoja, turbūt taip, [...] tačiau ar saugumas buvo per menkas iki šiol, sunku pasakyti“, – atkreipia dėmesį M. Kalesinskas.

Pensijų anuitetas – kas tai?

Pensijų anuitetas – tai paslauga, kai sumokėjus vienkartinę įmoką iš pensijų fonde sukauptų pinigų, visą likusį gyvenimą kiekvieną mėnesį „Sodra“ stabilias išmokas.

„Trečiadienį atėjo pirmas žmogus įsigyti pensijų anuitetą, iš Šiaulių apskrities. [...] Preliminariai skaičiuojant, jis gaus maždaug 100 eurų didesnę priemoką kas mėnesį“, – sako D. Gerulytė.

Pensijų anuitetų skaičiuoklė prieinama internete ir skirta gyventojams, kuriems ateina laikas, kai jie gali rinktis pensijų anuitetą. Tai reiškia, kad skaičiuoklė tiksliai veikia tiems, kurie sulaukė pensijos amžiaus ar pradėjo gauti išankstinę senatvės pensiją, o pensijų fonduose sukaupė 10 tūkst. ir daugiau eurų.

„Nors pirmų pensijų kaupimo dalyvių, kurie bus sukaupę 10 tūkst. eurų, išmokos šiuo metu sudarys apie 10 proc. priedą prie senatvės pensijos, tai neturėtų stebinti. Vis dėlto senatvės pensijos stažą įgyjame 35–50 metų, o pensijų kaupime dalyvaujame dar tik 15–16 metų. Bėgant laikui ir pensijų anuitetų gavėjų skaičius, ir jų sukauptos sumos, ir pensijų anuitetų išmokos augs“, – pažymi D. Gerulytė.

Norintieji paskaičiuoti, kokį anuitetą gautų ateityje, turi skaičiuoklėje turi nurodyti savo gimimo datą, planuojamą datą, kada bus stabdomas pensijų kaupimas, ir sukauptą sumą, už kurią bus įsigytas pensijų anuitetas.

„Periodinės išmokos ilguoju laikotarpiu turėtų didėti ir įveikti infliaciją“, – teigia T. Gudaitis.

Pensijų anuitetą galėtų įsigyti ir mažesnę sumą sukaupę asmenys, tačiau išmokos atitinkamai taip pat būtų menkesnės. Jeigu sukaupiama iki 5 tūkst. eurų, išmokama vienkartinė išmoka, jeigu sukaupiama nuo 5 iki 10 tūkst. eurų, pensijų kaupimo bendrovė išmoka periodines išmokas.

Anuitetų išmokų dydis iš „Sodros“ priklausys nuo to, kokią sumą bus sukaupęs asmuo, kokio amžiaus jis bus, kada jis įsigys anuitetą bei kokią anuiteto rūšį įsigys.

Anuitetų rūšys

Pensijų anuitetas gali būti kelių rūšių – atidėtasis ir standartinis, o pastarasis dar gali būti standartinis su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu.

Standartinis pensijų anuitetas įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą. „Sodra“ mokės stabilias ir nemažėjančias išmokas iki gyvenimo pabaigos. Mėnesinė išmoka didesnė, nei kitų pensijų anuiteto rūšių, tačiau nėra paveldėjimo. Už 10 tūkst. eurų 65-erių metų amžiaus žmogus galėtų kas mėnesį visą likusį gyvenimą gauti nuo 45,29 eurų. Išmokų dydis nepriklauso nuo šalies ekonominės situacijos, jos nėra apmokestinamos, pensijų anuitetas negali mažėti.

„Išmokos didesnės, bet nėra paveldejimo galimybes“ , – sako D. Gerulytė.

Pensijų anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą. Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ stabilias ir nemažėjančias periodines išmokas mokės visą likusį gyvenimą. Taip pat užtikrinamas dalinis paveldėjimas, jeigu asmuo nesulauktų 80 metų amžiaus. Garantuota minimali mėnesio išmoka – 41,64 euro.

„Paveldėjimo savybė daugeliui žmonių yra aktuali, todėl vienas iš standartinių anuitetų turi šią savybę. [...] Jeigu žmogus mirtų sulaukęs 70 metų, už 10 metų jam priklausiusios pensijų anuiteto išmokos būtų išmokamos jo paveldėtojams“, – aiškina D. Gerulytė.

Atidėtasis pensijų anuitetas – pensijų anuiteto išmokos pradedamos mokėti tik asmeniui sulaukus 85 metų amžiaus ir mokamos iki mirties. Tai reiškia, kad nuo 65 iki 84 metų asmuo iš pensijų fondo gautų periodines išmokas (kurios yra paveldimos), o nuo 85 metų – atidėtojo pensijų anuiteto išmokas iš „Sodros“. Atidėtasis pensijų anuitetas yra nepaveldimas.

„Šio anuiteto išmokos nėra paveldimos – paveldima tik ta dalis, kuri liko pensijų fonde, ir yra išmokama periodinėmis išmokomis. Išmokas, kurios buvo neišmokėtos, pensijų kaupimo bendrovė išmokėtų žmogaus paveldėtojams", – aiškina D. Gerulytė.

Atidėtasis anuitetas skirtas tiems, kurie mėgsta investavimą. Akcentuotina ir tai, kad išmokos dydis kas mėnesį gali kisti. Tokiu atveju didžiąją dalį pinigų išmokėtų pensijų kaupimo bendrovė, kaip periodines išmokas, kurios priklausytų nuo situacijos finansų rinkoje, investicinės grąžos. Nuo 85-erių žmogus gautų „Sodros“ mokamą pensijų anuiteto išmoką, kuri būtų panaši į standartinį pensijų anuitetą.

Kaip išmokama?

Kaip nurodo institucija, norėdami įsigyti anuitetą, pensijų kaupimo dalyviai sulaukę senatvės pensijos amžiaus, ar išėję į išankstinę pensiją likus ne daugiau kaip 5 metams iki senatvės pensijos, turės kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę dėl sukauptų lėšų išmokėjimo.

„Jeigu yra įsigyjami standartiniai pensijų anuitetai, jais apmokama visa suma, kuri yra sukaupta pensijų fonde. Tuo metu atidėtojo pensijų anuiteto įsigyjimas apmokamas tik dalimi sumos, sukauptos pensijų fonde. Kita dalis lieka pensijų fonde ir išmokama periodinėmis išmokomis iki žmogui sukaks 85-eri. Kokia dalis yra pervedama, priklauso nuo žmogaus amžiaus. Jeigu žmogus šiandien yra 65-erių metų amžiaus, pervedama suma siektų 15,44 proc. nuo jo sukauptos sumos", – aiškina D. Gerulytė.

Pasak D. Gerulytės, standartiniai pensijų anuitetai pradedami mokėti iškart nuo tos dienos, kai yra gautas prašymas dėl išmokų sutarties sudarymo.

„Kai bus atliekamas pirmas mokėjimas, žmogui bus sumokėta ir dalis, kuri priklauso už praėjusį ar dar ankstesnį mėnesį nuo tos dienos, kai buvo pateiktas prašymas", – teigia D. Gerulytė.

Tuo metu atidėtasis pensijų anuitetas pradedamas mokėti tik nuo 85-ojo gimtadienio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt