Verslas

2020.06.17 10:21

„Sodra“ pristatė anuitetų pensijų skaičiuoklę: sužinokite, kokia būtų jūsų pensija, jei kaupsite

atnaujinta 10.46
Jonas Deveikis, LRT.lt2020.06.17 10:21

„Sodra“ pristatė Pensijų anuitetų skaičiuoklę, kuri daugeliui gyventojų, dalyvaujančių antros pakopos pensijų kaupime, padės pasirinkti jų lūkesčius atitinkantį pensijų anuitetą po to, kai „Sodra“ nuo šios liepos taps centralizuotu pensijų anuitetų mokėtoju. 

„Sodros“ Pensijų anuitetų skyriaus vedėja Daiva Gerulytė sako, kad pensijų anuitetas – tai mokėjimai, kurie atliekami vienodais intervalais nustatytą laiko tarpą.

„Jeigu kalbėtume apie banko paskolas, tai vienas iš kredito grąžinimo metodų yra anuiteto, kai kas mėnesį yra mokama vienodi dydžio suma, kol grąžinama paskola. Kalbant apie pensijų anuitetą, tai yra draudimo paslauga, kada sumokėjus vienkartinę įmoką iš antrojoje pakopoje sukauptų pingų, visą likusį gyvenimą kaupusiems antrojoje pakopoje „Sodra“ įsipareigoja mokėti mėnesines išmokas, kurios bus stabilaus dydžio“, – sako D. Gerulytė.

Anot jos, žmonės dažnai piktinasi ir klausia, kodėl kaupiantieji antrojoje pakopoje negali išsiimti visos savo sukauptos sumos iš karto, tačiau „Sodros“ atstovė pažymi, kad kaupimo tikslas ir yra senatvėje gauti stabilias pajamas, o ne visą sumą iš karto.

D. Gerulytės teigimu, pensijų anuitetai negali mažėti, tačiau gali būti priimtas sprendimas juos didinti. Ji taip pat teigia, kad „Sodra“ gali priimti sprendimą anuitetus didinti.

„Blogiausio scenarijaus atveju jei taip nutiktų, kad fonde pinigų trūktų, įsipareigojimams vykdyti, valstybė pervestų subsidiją trūkstamai turto daliai kompensuoti“, – tikina D. Gerulytė.

Pristatė skaičiuoklę

Pensijų anuitetų skaičiuoklė prieinama internete ir skirta gyventojams, kuriems ateina laikas, kai jie gali rinktis pensijų anuitetą. Tai reiškia, kad skaičiuoklė tiksliai veikia tiems gyventojams, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus liko mažiau nei penkeri metai.

Gyventojai turi įvesti savo gimimo datą (jungiantis prie skaičiuoklės iš asmeninės „Sodros“ paskyros, taip pat datą, kada planuoja sudaryti pensijų išmokų sutartį, ir savo pensijų fonde sukauptą sumą.

Įvedus prašomus duomenis, pateikiami trijų pensijų anuiteto rūšių – standartinio, standartinio su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu ir atidėtojo – išmokų dydžiai. „Sodra“ garantuoja, kad tokiomis sąlygomis mokės tokio ir ne mažesnio dydžio išmokas kiekvieną mėnesį visą likusį gyvenimą.

„Skaičiuoklė yra tiksli, jeigu pateikiami tikslūs duomenys – tai „Sodros“ garantija, kad žmogus gaus tokias ir ne mažesnes išmokas. Bet jeigu „Sodros“ Pensijų anuitetų fondui pavyktų uždirbti didesnę negu į pensijų anuiteto dydį jau įskaičiuota grąža, išmokos gali būti ir didesnės, tik mažėti jau negali. Tai, kad „Sodra“ mokės ne mažesnes išmokas visą likusį gyvenimą, kad ir kas benutiktų, garantuoja valstybė“, – sako D. Gerulytė.

Pensijų anuitetų rūšys

D. Gerulytė sako, kad „Sodroje“ bus galima pasirinkti vieną iš trijų pensijų anuiteto rūšių – standartinį, standartinį su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu ir atidėtąjį. Pasirinkus pensijų anuiteto rūšį, vėliau jos keisti nebegalima.

Standartinis pensijų anuitetas įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą. Valstybė garantuoja , kad „Sodra“ mokės stabilias ir nemažėjančias periodines išmokas iki gyvenimo pabaigos. Mėnesinė išmoka didesnė, nei kitų pensijų anuiteto rūšių, tačiau nėra paveldėjimo“, – sako D. Gerulytė.

Antrasis – pensijų anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą ir valstybė garantuoja, kad „Sodra“ stabilias ir nemažėjančias periodines išmokas mokės visą likusį gyvenimą. Taip pat užtikrinamas dalinis paveldėjimas, jeigu asmuo nesulauktų 80 metų amžiaus.

Trečiasis – atidėtasis pensijų anuitetas – pensijų anuitetui įsigyti skiriama dalis pensijų fonde sukauptos sumos, o „Sodra“ atidės pensijų anuiteto išmokų mokėjimą iki Jums sukaks 85 metai. Likusi sukauptos sumos dalis lieka pensijų fonde, yra investuojama ir išmokama periodinėmis kintamo dydžio išmokomis iki Jums sukaks 85 metai, o neišmokėta šios sumos dalis – paveldima. Nuo Jūsų 85-ojo gimtadienio „Sodra“ pradeda mokėti atidėtąjį pensijų anuitetą ir valstybė garantuoja, kad „Sodra“ nemažėjančias periodines išmokas mokės visą likusį gyvenimą.

Nuo ko priklauso pensijų anuiteto dydis

„Sodros“ vyriausiasis aktuaras Evaldas Valeiša sako, kad išmokų dydis iš „Sodros“ priklausys nuo to, kokią sumą bus sukaupęs asmuo, kokio amžiaus jis bus, kada jis įsigys anuitetą bei kokią anuiteto rūšį įsigys.

„Amžius svarbus, nes kuo vėliau žmogus įsigys anuitetą, tuo didesnes išmokas jis gaus“, – sako E. Valeiša.

Anot jo, „Sodra“ pastebi, kad žmonės per mažai optimistiškai vertina savo gyveno trukmę, tačiau „Sodros“ analizė rodo, kad sulaukus pensinio amžiaus žmonės vidutiniškai gyvens 20 metų ir daugiau.

„Sodros“ atstovas pateikia ir teorinę situaciją, kaip bus apskaičiuojami anuitetai. Pavyzdžiui, asmeniui dabar yra 64 metai ir 2 mėnesiai, jis yra sukaupęs 15 tūkst. eurų pensijų fonde. Asmuo nori gauti kuo didesnes pajamas kas mėnesį, nes dabar, išėjęs į pensiją, nori keliauti. Jis renkasi standartinį pensijų anuitetą ir tokiu atveju iki gyvenimo galo gaus 63,68 euro.

Kitas atvejis, įsivaizduokite tą patį asmenį, kuriam yra 64 metai ir 2 mėnesiai. Jis antrojoje pakopoje yra sukaupęs 15 tūkst. Kadangi asmuo serga onkologine liga, jis įsigyja standartinį anuitetą su garantuojamu mokėjimu. Tokiu atveju mėnesio dydžio išmoka asmeniui sieks 58,34 euro. Ji bus mažesnė, negu standartinio anuiteto, tačiau mirties atveju, sukaupti pinigai bus paveldimi.

Kas yra anuitetas?

Pensijų anuitetas – tai garantuotos periodinės pensijų išmokos, kurias už asmens pensijų kaupimo bendrovėje sukauptas lėšas moka „Sodra“. Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ stabilias ir nemažėjančias periodines išmokas mokės visą likusį gyvenimą

LRT.lt primena, kad senatvės pensijos amžiaus sulaukę ir pensijų fonde sukaupę 10 tūkst. eurų ir daugiau bei norintys gauti išmokas gyventojai nuo liepos 1 dienos turės įsigyti pensijų anuitetą iš „Sodros“.

Nuo liepos 1 dienos vienkartine išmoka galės būti išmokama 5000 eurų arba mažesnė pensijų fonde sukaupta suma, o mažesnę nei 10 tūkst. eurų sukauptą sumą pensijų kaupimo bendrovė išmokės periodinėmis išmokomis.

Pensijų anuiteto įsigyti neprivaloma, tačiau jei sukaupėte 10 tūkst. eurų ir daugiau bei norite gauti išmokas už pensijų fonde sukauptas lėšas, tai yra vienintelis pasirinkimas. Suma, viršijanti 60 tūkst. eurų, gali būti išmokama kaip vienkartinė išmoka.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt