Verslas

2020.05.04 09:50

Žalia šviesa uždegta: verslai jau nuo pirmadienio gali kreiptis dėl 50 proc. nuomos kompensavimo

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.05.04 09:50

Smulkus ir vidutinis verslas, kurio veikla buvo sustabdyta karantino metu, jau nuo pirmadienio 15 val. galės kreiptis dėl valstybės paramos kompensuoti 50 proc. verslo nuomos kainos, nuotolinėje Vyriausybės spaudos konferencijoje pranešė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, taip pat laikinai einantis ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas.

„Ketvirtadienį vakare buvo gautas Europos Komisijos leidimas. Jau nuo šiandien 15 val. bus galima teikti paraiškas daliniam nuomos mokesčio kompensavimui“, – sako Ž. Vaičiūnas.

Anot jo, tai svarbu toms įmonėms, kurių veikla buvo uždrausta dėl karantino. Jos galės pasinaudoti 50 proc. nuomos mokesčio kompensacija, kurią suteiks valstybė. Tiesa, norint gauti nuolaidą, nuomotojas turės suteikti bent 30 proc. nuolaidą, o nuomininkui liks susimokėti likusius 20 proc.

Negavus 30 proc. nuolaidos iš nuomotojo, kompensacija nebus suteikiama, tačiau ministras įsitikinęs, kad tokią nuolaidą nuomotojai padarys: „30 proc. nuolaida yra būtina sąlyga, nes tokia buvo sprendimo esmė. Vertinome kitų šalių pavyzdžius, todėl manome, kad prie nuomos mokesčio solidariai turi prisidėti ir kitos šalys, taip pat ir nuomotojas. Manome, kad 30 proc. nuolaida yra pakankamai normali. Juo labiau vertinant, kad nuomos laikotarpis turėtų tęstis bent 4 mėnesius. Nekilnojamojo turto valdytojai tokią nuolaidą turėtų padaryti“, – įsitikinęs Ž. Vaičiūnas.

Jis taip pat pažymi, kad subsidija bus taikoma tik smulkiam ir vidutiniam verslui, tačiau darbuotojų skaičius nebus vertinamas. „Yra įmonių, kurios dėl savo veiklos specifikos turi nemažai darbuotojų. Šiuo atveju, tas darbuotojų skaičiaus kriterijus nebus taikomas. Tai raiškia, kad į šią kompensaciją galės pretenduoti visos smulkaus ir vidutinio dydžio verslo įmonės. Taip pat ir tos, kurių darbuotojų skaičius yra daugiau nei 250.

Į paramą negalės pretenduoti didžiosios įmonės, kurių metinės pajamos yra didelės. Dar bus ir dvi administracinės sąlygos. Pirmoji – 2019 metų pabaigoje įmonės neturėjo būti priskiriamos sunkumų patiriančioms įmonėms. Antroji – turto nuomos sutartis paraiškos pateikimo momentu turės būti registruota „Registrų centre“. Jeigu ji nėra registruota, tai bus galima operatyviai padaryti, sutartį užregistruoti ir pretenduoti į paramą“, – sąlygas gauti paramą vardija ministras.

Subsidiją nuomai bus galima gauti nuo karantino pradžios (kovo 16 d.) ir 2 mėnesius pasibaigus karantinui, o kreiptis dėl paramos reikės į „INVEGĄ“.

LRT.lt primena, kad iš pradžių Vyriausybė siūlė kompensuoti 40 proc. nuomos kaštų, tačiau vėliau subsidija buvo padidinta iki 50 proc.

Dabartinis siūlymas yra kritikuojamas Lietuvoje veikiančių asociacijų. Pažymima, jog negavus 30 proc. nuomos kainos nuolaidos iš nuomotojo, valstybė subsidijos nuomai nesuteiks.

Valstybė nuomos kaštų dengimui žada skirti 100 mln. eurų.