Naujienų srautas

Verslas2020.04.06 05:30

Apie keliones vasarą nebedrįsta kalbėti net kelionių organizatoriai: kada planuoti ir pirkti bilietus

Nors koronavirusas sujaukė pavasario kelionių planus, LRT.lt kalbinti kelionių organizatoriai tikina – dabar pats metas pasinaudoti galimybe ir suplanuoti tolimesnes keliones. Tikėtina, kad tai padaryti galėsite pigiau nei anksčiau. Vis dėlto besijaudinančiųjų dėl suplanuotos kelionės vasarą ekspertai nepaguodžia – belieka laukti.

Anot kelionių organizatoriaus „Makalius“ įkūrėjo Rimvydo Širvinsko, rinkos tendencijos rodo, kad kelionių žmonės visiškai neatsisako. Nors yra dalis žmonių, kurie keliauti net ir po karantino pabaigos neplanuoja, kai kurie teiraujasi, kur galėtų saugiai praleisti karantiną Lietuvoje, kad laikas būtų bent kiek turiningesnis nei namuose, kiti jau planuojasi ateities keliones.

Tą patį pastebi ir kelionių organizatoriaus „Tedo“ įkūrėjas Tadas Kertenis. Anot jo, kai kurie klientai netgi teiraujasi dėl galimybės keliauti jau gegužę.

„Manau, keliautojai dalinsis į dvi dalis. Bus žmonių, kurie į lėktuvus šoks iškart, nes jiems nė motais. Pavyzdžiui, toks kaip aš. Tikrai, man nerūpi. Aš tik „pasiimčiau“ kelionę pigiai. Bus tokių, kurie dar pusę metų nekeliaus, nes lauks, kol visi išbandys.

Šiaip mes ir dabar dar gauname užklausų į „Facebook“, į paštą, kuriose klausiama, ar dar galima gegužei užsisakyti kelionę. „Jeigu nebus koronos važiuosim, jeigu bus korona, nevažiuosime.“ Yra tikrai žmonių, kuriems nerūpi“, – sako T. Kertenis.

R. Širvinskas pastebi, kad susidomėjimas kelionėmis niekur neišnyko, tačiau didžioji dalis klientų vis dėlto savo atostogas bando planuotis kaip įmanoma vėlesniam laikui, kai, atrodo, bus didesnė reali tikimybė kur nors išvykti ir saugiai keliauti.

Jo teigimu, susivilioti įsigyti kelionės bilietą jau dabar žmonės gali ir dėl pasikeitusios organizatorių bei aviakompanijų politikos. Atsižvelgiant į susidariusią situaciją, klientams siūlomos daug lankstesnės sutarties sąlygos. Taigi nukelti, pakoreguoti ir netgi atgauti pinigus, paaiškėjus, kad keliauti vis dar nesaugu, šiuo metu paprasčiau.

„Siūloma viskas, kad kuo mažiau žmonės baimintųsi įsigyti keliones. Keliones planuotis ir pirktis visas turizmo sektorius šiuo metu skatina būtent tokiu sąlygų supaprastinimu“, – tvirtina R. Širvinskas.

LRT.lt pašnekovai sako, kad dabar pamačius gerą kelionės ar skrydžio pasiūlymą, palankus metas jį įsigyti, nors rizika išlieka.

„Jeigu planuoji keliauti, tai dabar pats laikas naudotis proga nusipirkti ką nors pigiai. Žinoma, yra kažkokia rizika, bet, mano asmenine nuomone, žmogus niekuo nerizikuoja“, – įsitikinęs T. Kertenis.

Apie keliones vasarą turbūt teks pamiršti

Kaip paaiškina kelionių organizatoriai, tikėtina, kad po karantino bendrovės norės vėl prisikviesti klientus, todėl siūlys geresnes kelionių, skrydžių, apgyvendinimo ir kitas paslaugas. Be to, dabar dalis žmonių kelionių atsisako, todėl galima viltis, kad lankytinose vietose bus mažiau turistų.

„Manau, kad kelionių paketai savarankiškiems keliautojams, kurie naudojasi reguliarių skrydžių bendrovėmis, turėtų šiek tiek atpigti, nes aviakompanijoms reikės kažkaip prisivilioti atgal keliautojus ir padrąsinti juos keliauti. Žemesnė kaina būtent ir būna ta priežastis išdrįsti įsigyti kelionę, keliauti, atostogauti. Jau dabar mes tai pastebime“, – sako R. Širvinskas.

Jo vertinimu, apgyvendinimo įstaigos taip pat gali kovoti dėl klientų ir juos bandyti prisivilioti įvairiais pasiūlymais ir mažesnėmis kainomis.

„Tačiau kita versija, kuri irgi gali būti, kad visas turizmo sektorius bus praradęs daug pajamų, bet ir patyręs nuostolį, nes turės padengti papildomas išlaidas, kompensuoti žmonėms ir pan. Tai tokiu atveju gali būti, kad kainos bus sukilusios, nes norės atsigriebti už tai, ką šiuo metu prarado“, – sako R. Širvinskas.

T. Kertenio nuomone, aukštesnes kainas matys tie, kurie keliones užsakinės darbo reikalais. Keliaujantieji atostogauti populiariausiomis Europos kryptimis vis dėlto kaip tik turėtų sutaupyti.

„Dėl ko gali brangti kelionės, tai realiai verslo segmentas dabar visiškai persiorientuos į tokį požiūrį – kur nereikia, ten nekeliaujame. Bet kažkam keliauti reikės, tai bus būtina ir visi tai žinos. Manau, kad tai pakels kainą. O kokie nors „Ryanair“ ir „Wizzair“ kaip tik turėtų nuleisti kainas, nes visos priešingos oro linijos bus nusistekenusios dėl pinigų. Jie galės susigraibyti klientus“, – teigia T. Kertenis.

Norintiems būti tikriems, kad kelionė pasiseks, LRT.lt pašnekovai vis dėlto siūlo nebesidairyti į vasarą ar net pirmuosius rudens mėnesius.

Norintiems būti tikriems, kad kelionė pasiseks, LRT.lt pašnekovai vis dėlto siūlo nebesidairyti į vasarą ar net pirmuosius rudens mėnesius. Daug didesnė tikimybė, kad saugiai ir be didesnių apribojimų keliauti pavyks ir tik rudens pabaigoje ar žiemą.

„Žiemai tikrai žiūrėčiau, ką pirkti, nebijočiau, kad negalėsiu skristi. Bet tai jau žiema, vėlyvas ruduo: lapkritis, gruodis, sausis, vasaris... Sakyčiau, kad jau galima pirkti šiomis datomis, ypač jeigu kaina gera“, – svarsto T. Kertenis.

Tačiau ką daryti, jeigu šiai vasarai bilietus ar visą kelionę įsigijote jau anksčiau? Sekti avialinijų ir skrydžių informaciją. Tik tokį patarimą gali duoti ekspertai. Anot jų, šiuo metu dar sudėtinga prognozuoti, kas vyks birželį ar liepą, todėl belieka laukti.

„Nesiūlyčiau keliautojams baimintis. Tiesiog reikėtų laukti oficialių sprendimų iš savo aviakompanijos“, – pataria R. Širvinskas.

Atsiprašysime Lietuvos kurortų?

Pasiteiravus, ar tikėtina, jog daugiau žmonių šiemet pasirinks poilsį Lietuvoje nei keliones į užsienį, LRT.lt kalbintų pašnekovų nuomonės išsiskyrė.

T. Kertenio vertinimu, jeigu žmonės nesiryžta keliauti į užsienį, turbūt vengs ir poilsiautojų pripildytų Lietuvos kurortų. Be to, tvirtina T. Kertenis, turbūt galiausiai įtakos apsisprendimui turės ir „šaltibarščių kainos indeksas“.

„Nemanau, kad žmonės keis savo planus. Nebent viešbučiai bus uždaryti. Tada viskas keisis, bet realiai, žinoma, dar daug kas priklausys nuo pirmųjų, kurie atkeliaus. Tada internete pasipils straipsniai, kad Palangoje šaltibarščiai kainuoja 8 eurus arba 12 eurų. Visada būna tas šaltibarščių kainos indeksas akcentuojamas Palangoje“, – tvirtina T. Kertenis.

Jis neatmeta galimybės, kad kainos Lietuvos kurortuose šiemet bus netgi aukštesnės, nes verslininkai puikiai žinos, kad kai kurie poilsiautojai nenori keliauti į užsienį, ir bandys pasinaudoti galimybe.

„Manau, dar nuo to labai daug kas priklausys – ar tie, kurie turi kavines, užsiplėš kainas, ar ne, nes vis tiek visi gudrūs, visi žino – neįmanoma važiuoti į užsienį, vadinasi, visi turės važiuoti į Palangą, Birštoną, Druskininkus. Tada kainos gali būti tikrai labai smarkiai „užlaužtos“. Manau, tada žmonės tiesiog keliaus į sodybas šašlykų kepti“, – sako T. Kertenis.

R. Širvinskas įsitikinęs, kad turizmas Lietuvoje paprasčiausiai atsigaus anksčiau nei turizmas užsienyje.

„Taigi mes tikrai visų pirma pradėsime keliauti Lietuvoje, važiuosime į Lietuvos kurortus, nebūtinai prie jūros, bet ir į sveikatinimo kurortus, naudosimės kaimo turizmo sodybų paslaugomis. Tikrai vietinis turizmas suaktyvės“, – neabejoja R. Širvinskas.

Jo vertinimu, poilsiautojai gali būti netgi atlaidesni kainoms ir kurortų taip nebekritikuoti, kaip jau tapo įprasta ankstesniais metais.

„Nepaisant to, kad mes galbūt ir buvome visi pyktelėję (buvo straipsnių, kad turizmo paslaugos Lietuvoje yra labai brangios, lygindavome jas su paslaugomis užsienyje), manau, turėsime atsiprašyti Lietuvos turizmo paslaugų ir apgyvendinimo teikėjų ir tikrai naudosimės jų paslaugomis, padėsime išsilaikyti ir vietiniam verslui“, – sako R. Širvinskas.

Jis priduria – norintiems keliauti vis dėlto labai svarbu prisiminti, kad būtent karantino laikotarpį derėtų išlaukti ir karantino taisyklių laikytis, nes tik tokiu atveju tiek kelionės, tiek gyvenimo sąlygas grįš į įprastas.

Kainų pokyčio prognozuoti nesiryžta

Lietuvos turizmo asociacijos LRT.lt pateiktame atsakyme nurodoma, kad kol kas vasaros atostogos planuojamos įprastai, tačiau tai gali pakoreguoti tolesnės atsakingų Lietuvos institucijų, bei kitų šalių rekomendacijos dėl karantino ar kelionių.

„Žmonėms dėl to jaudintis nereikėtų – visos kelionės bus vykdomos, kai bus saugu skristi, apžiūrinėti lankytinus objektus, vykti į ekskursijas ar ilsėtis paplūdimyje“, – tvirtinama atsakyme.

Atkreipiamas dėmesys, kad kol kas, remiantis Užsienio reikalų ministerijos rekomendacija, nevykti į užsienį rekomenduojama iki balandžio 14 d. Jeigu ši rekomendacija būtų pratęsta, į ją kelionių organizatoriai nedelsdami reaguotų.

„Tiems, kas planuoja vykti atostogų vasarą ar rudenį, patariame tiesiog stebėti situaciją ir remtis specialistų rekomendacijomis prieš pat kelionę. Jei keliauti būtų nesaugu, kelionių organizatoriai tikrai žmonių niekur negabens ir leis nukelti atostogas vėlesniam laikui. Kita vertus, visi suprantame, kad esama karantino situacija negalės tęstis ilgai, žmonija turės grįžti į įprastą gyvenimą ir tai darysime jau greitu metu“, – nurodoma asociacijos atsakyme.

Asociacija nesiryžo prognozuoti, kaip galėtų keistis kelionių kainos. Jos teigimu, tai priklausys nuo daugelio faktorių.

„Pavyzdžiui, vienos šalys, norėdamos kuo greičiau susigrąžinti turistų srautus, gali nuspręsti taikyti žemesnių kainų politiką. Konkrečių šalių kelionių paketų kainos priklausys ir nuo to, kokių veiksmų imsis tų šalių vyriausybės palaikyti turizmo sektorių šiuo itin finansiškai sudėtingu laikotarpiu“, – akcentuojama asociacijos atsakyme.

Primena: kada ir ko galite reikalauti iš kelionių ar skrydžio organizatoriaus

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) primena, kad atšaukus kelionę lėktuvu, vartotojas pirmiausia turėtų sekti paslaugų teikėjų viešai skelbiamą informaciją apie atšaukiamas arba atidedamas paslaugas bei pinigų grąžinimą.

Vartotojas turėtų kreiptis į paslaugos teikėją, su kuriuo buvo sudaryta sutartis, dėl galimybės atidėti kelionę, pakeisti kelionės kryptį ar priimti kitą kompensacijos pasiūlymą, jei paslaugos teikėjas numato tokią galimybę.

Vartotojui ir paslaugų teikėjui neradus kitos alternatyvos, vartotojas turi teisę susigrąžinti pinigus arba gauti nukreipimą kitu maršrutu į galutinę paskirties vietą.

VVTAT atkreipia dėmesį, kad paslaugų teikėjas, remdamasis nenugalimos jėgos aplinkybėmis, gali nukelti prievolių vykdymą, t. y. pinigų grąžinimą, iki kol pasibaigs nenugalimos jėgos aplinkybės.

Šiuo atveju koronavirusas yra priskiriamas ypatingosioms aplinkybėms, kurių paslaugų teikėjai negali kontroliuoti.

Skrydžio atšaukimo ar jo atidėjimo dėl ypatingųjų aplinkybių atvejais kompensacija keleiviams gali būti neišmokama.

Kai atidėtas arba atšauktas skrydis turėjo vykti iš Lietuvos, vartotojas turėtų kreiptis į Lietuvos transporto saugos administraciją. Lietuvos transporto saugos administracijai nustačius, dėl kokių priežasčių buvo atšauktas skrydis ir ar keleiviui priklauso kompensacija bei žalos atlyginimas, tačiau Lietuvoje registruotam paslaugų teikėjui nesutinkant ginčo spręsti taikiai, vartotojas turi teisę kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą.

Jei paslaugos teikėjas registruotas kitoje Europos Sąjungos šalyje, Norvegijoje, Islandijoje ar Jungtinėje Karalystėje, vartotojas turi teisę kreiptis nemokamos pagalbos į Europos vartotojų centrą Lietuvoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi