Verslas

2020.03.30 16:38

Narkevičius: užsakomiesiems skrydžiams dedame tašką, visi, kurie norėjo, – turėjo galimybę sugrįžti

atnaujinta 17.03
Jonas Deveikis, Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.03.30 16:38

Specialiaisiais skrydžiais į Lietuvą jau sugrįžo 3253 užsienyje dėl koronaviruso pandemijos įstrigę piliečiai, o valstybė jiems pargabenti papildomai skyrė 146 tūkst. eurų. Daugiau užsakomieji skrydžiai, anot susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus, organizuojami nebus.

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius spaudos konferencijos metu pirmadienį teigė, kad nuo kovo 13 d. iki dabar, buvo suorganizuotas 21 skrydis, o iš viso į Lietuvą iš užsienio užsakomaisiais skrydžiais grįžo 3253 Lietuvos piliečiai.

Anot susisiekimo ministro, papildomai valstybė yra suorganizavusi dar 2 užsakomuosius skrydžius, o po jų – daugiau skrydžių nebenumatoma.

„Dar laukia vienas skrydis 31 d. kada numatyta, kad grįš virš 220 piliečių. Paskutinis skrydis bus balandžio 3 d. tas skrydis bus iš Londono ir juo parskris 220 žmonių. Tai bus paskutinis skrydis“, – įspėja J. Narkevičius.

Jis pažymi, kad iš Ispanijos iš viso buvo suorganizuoti 4 užsakomieji skrydžiai, iš Prancūzijos – 2 skrydžiai, iš Nyderlandų – 2 skrydžiai, iš Lenkijos – 2 ir vienas iš Balio. Daugiausiai skrydžių – 8, suorganizuoti iš Jungtinės Karalystės, iš Danijos – 1, Norvegijos – 2 skrydžiai.

„Galime patvirtinti, kad norintys grįžti į Lietuvą, turėjo tokią galimybę. Be abejo, mes dar sudarysime galimybę atskristi pavieniams ir po visą pasaulį išsibarsčiusiems Lietuvos piliečiams. Jeigu toks poreikis bus, tai mes su Užsienio reikalų ministerija svarstysime tą klausimą. Tačiau su užsakomaisiais skrydžiais dedame tašką“, – sako J. Narkevičius.

Anot jo, valstybė stengėsi, jog skrydžiai būtų kuo pigesni, o prie kai kurių skrydžių finansavimo prisidėjo ir valstybė.

„Pagal mūsų skaičiavimus 146 tūkst. buvo skirti prisidėti prie skrydžių išlaidų, kada lėktuvai nebuvo pilnai užpildyti. Iš tos sumos mes galime tikėtis, kad 60 tūkst. eurų išlaidų padengs Europos Sąjungos lėšos“, – skaičius įvardija susisiekimo ministras.

Bene daugiausiai valstybei prisidėti reikėjo prie skrydžio iš Balio. Valstybė šiam skrydžiui finansuoti papildomai skyrė apie 73 tūkst. eurų. Tačiau, anot J. Narkevičiaus, tikimasi, kad dalį lėšų padengs ES. Skrydžiui iš Paryžiaus į Vilnių valstybė papildomai skyrė 20 tūkst. eurų, kadangi iš 220 keleivių atskrido 93. Skrydžiui iš Tenerifės į Lietuvą kovo 29 d. valstybė papildomai skyrė 40 tūkst. eurų, kadangi iš 180 atskrido 88 keleiviai. Skrydžiui iš Tenerifės į Lietuvą kovo 18 d. papildomai skirti 9 tūkst. eurų, o skrydžiui iš Valencijos į Lietuvą skirta 3,5 tūkst. eurų.

„Visas kitas lėšas mokėjo patys keleiviai. Bilietų kainos buvo didelės. Reikia atsižvelgti, kad lėktuvai į vieną pusę skrido tušti, todėl ir kaina buvo didesnė“, – sako J. Narkevičius.

JAV įstrigę nepilnamečiai lietuviai

Užsienio reikalų ministerijos kancleris Laimonas Talat-Kelpša priminė, kad Vyriausybė raginimą grįžti piliečiams į Lietuvą paskelbė dar kovo 16 dieną.

„Buvo dvi savaitės, per kurias buvo sudaryta galimybė visiems norintiems ir galintiems grįžti namo“, – sakė L. Talat-Kelpša.

Lietuvos atstovybėse užsienyje išvis užsiregistravo 6 tūkst. piliečių grįžti namo. Yra dar 122 Lietuvos piliečiai, kurie norėtų grįžti į Lietuvą ir yra pasirašę pasižadėjimą grįžę laikytis karantino.

Kaip sakė L. Talat-Kelpša, iš Delio per Kijevą pastarosiomis dienomis buvo parskraidintas 31 mūsų šalies pilietis, iš Peru, Brazilijos – 16, iš Kosta Rikos per Prahą – 2, iš Toronto per Varšuvą – 13 Lietuvos piliečių.

Anot URM atstovo, yra lietuvių, kurie dabar yra, anot jo, geografinėse kišenėse, tarkim, 5 lietuviai šiuo metu yra Peru džiunglėse. „Kadangi nėra vidinių skrydžių, jie negali nusigauti iki Limos, kad išskristų iš šalies“, – aiškino URM kancleris.

Dar vienas mūsų šalies pilietis yra Konge, vienas Kolumbijoje, 6 Jungtiniuose Arabų Emyratuose, 1 Senegale, 8 Šv. Bartolomėjaus saloje. L. Talat-Kelpša vylėsi, kad bendromis su ES pastangomis bus rasti sprendimai juos parskraidinti.

„Nemažai piliečių yra Europoje, bet čia dar vyksta skrydžiai. JAV turime jautrų atvejį – 22 jaunuoliai, dar pilnametystės nesulaukę, studijavę pagal mainų programą, pareiškė norą grįžti. Kiek žinau, balandžio 3 dienai dešimt iš jų yra įsigiję repatriacinių skrydžių bilietus. Dėl likusių kalbame su jų globėjais Amerikoje“, – pasakojo URM kancleris.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt