Naujienų srautas

Verslas2019.11.01 07:00

Vietoj žvakės ant kapų – kelionė į Egiptą: vis daugiau lietuvių per Vėlines lekia atostogauti

Lapkričio 1-ąją žmonės vis dažniau pasirenka keliauti, o ne lankyti artimųjų kapus. Tokią tendenciją kelionių ekspertai pastebi jau ne pirmus metus, o ir patys nevengia šią dieną išmainyti į kelionę.

LRT.lt kalbinti kelionių organizatoriai teigia jau kurį laiką pastebintys, kad žmonės kelionėms stengiasi išnaudoti ilguosius savaitgalius. Seniau buvo gana įprasta tokia galimybe pasinaudoti per valstybines šventes ar Naujuosius metus, dabar išimtimi netampa ir Vėlinės.

Kelionių organizatorius, makalius.lt įkūrėjas Rimvydas Širvinskas-Makalius teigia tokią tendenciją pastebintis jau daug metų. Kaip nurodo pašnekovas, jeigu lapkričio 1-oji būna ne savaitgalį, daugelis pasirenka pasiimti kelias atostogų dienas ir taip atostogauti visą savaitę.

„Tikrai daugelis žmonių stengiasi pasinaudoti tuo laisvadieniu, planuodami atostogas. Jiems reikia tik keturių darbo dienų savaitės trukmės atostogoms. Susidomėjimas didelis, juo labiau kad šiuo metu yra moksleivių atostogos“, – tvirtina R. Širvinskas-Makalius.

Vietų nebebuvo jau vasaros pabaigoje

R. Širvinsko-Makaliaus teigimu, tokios kelionės paprastai išparduodamos labai anksti: „Vasaros pabaigoje daugeliu krypčių nebebuvo vietų, taigi šeimos planuojasi iš anksto, ypač šeimos su mažais vaikais.“

Keliautojas, tedo.lt vadovas Tadas Kertenis taip pat patvirtina – lietuviai pastaraisiais metais daugiau keliauja visus metus, bet lapkričio pradžia taip pat išsiskiria. T. Kertenis nurodo tą pačią priežastį – atostogas mokyklose.

„Daug kas bando iš karto prikabinti ir daugiau laisvų dienų, ir dar atostogomis galima pasinaudoti. Šiemet vaikų atostogos prasidėjo nuo spalio 28 d., tai žmonės dažnai skrenda su vaikais“, – sako pašnekovas.

Anot jo, jeigu vykstama į užsienį, gyventojai vis dėlto renkasi pasiimti kelias atostogų dienas ir keliauti visą savaitę, nes trumpos kelionės per įvairias šventes ar laisvadienius dažnai būna brangesnės.

„Oro linijos žino, kad šventinės dienos, kelionių agentai žino, kad šventinės dienos, ir tiesiog kainos šiek tiek kyla. Todėl pigiau keliauti ilgesniam laikotarpiui. Daug keliauja į Egiptą, Turkiją, dar būna paskutinės Ispanijos dienos“, – vardija T. Kertenis.

Keliautojai kapus aplankyti stengiasi anksčiau

Į tai dėmesį atkreipia ir R. Širvinskas-Makalius. Jo teigimu, šiuo laikotarpiu populiariausiomis kryptimis išlieka Kipras, Malta, taip pat dar galima spėti apsilankyti Turkijoje, kur sezonas jau baigiasi, ar Egipte, kur jis tik prasideda.

„Jei kalbėtume apie savaitgalio keliones, pigių skrydžių bendrovės, matydamos susidomėjimą per laisvadienį kažkur iškeliauti arba padidėjusį paieškų skaičių, taip pat siūlo brangesnius skrydžius nei bet kuriais kitais savaitgaliais. Tačiau lietuviams galbūt brangesnės darbo dienos, todėl jie renkasi išvykas būtent per ilguosius savaitgalius, net ir per Vėlines“, – sako R. Širvinskas-Makalius.

Abu pašnekovai teigia pastebintys, jog dažniausiai šiuo laikotarpiu kelionių ieškantys žmonės pasipasakoja kapus ketinantys aplankyti prieš kelionę arba tai už juos padaro artimieji. Kai kuriems ši diena atrodo nebe tokia reikšminga, todėl jie artimųjų kapus aplanko bet kurią metų dieną, o ne būtent lapkričio 1-ąją.

„Jie sako, kad kapus reikia lankyti ne tik šią Vėlinių dieną, galima ir kitomis dienomis nuvykti, o taip pat tai nėra kažkokia šeimos ar susibūrimo šventė, kad kažką kitą supykdytų ar įžeistų. Daugelis sako, kad prieš atostogas ar kelionę jie važiuoja ant kapų, uždega žvakę, nuneša gėlių ar pan.“, – teigia M. Širvinskas-Makalius.

T. Kertenio teigimu, klientai dažnai kapus lanko anksčiau ir dėl to, kad su lapkričiu prasideda ir pirmosios šalnos, todėl ne tik sunkiau įsigyti gėlių, bet jos, nuneštos ant kapų, greitai nušąla.

Pataria planuoti iš anksto: kainas didina ir viešbučiai, ir skrydžių bendrovės

Nespėjusieji pasirūpinti skrydžiu ar savaitgalio poilsiu viename Lietuvos kurortų to padaryti jau turbūt ir nespės. Kelionių organizatoriai perspėja, kad vietų šioms dienoms jau seniai nėra.

Tačiau jau svarstantys apie kelionę kitąmet taip pat turėtų nepamiršti, kad dėl vaikų atostogų kainos gerokai pakyla. Pašnekovai nurodo, kad paprastai jos būna 20–30 proc. didesnės, o, nepasirūpinus kelione iš anksto, gali tekti susimokėti ir kone dvigubai.

„Kainos nėra žemiausios, bet, jeigu šiuo metu nebūtų vaikų atostogos, kainos būtų žemesnės. Tarkime, ne vaikų atostogų metu į Egiptą bilietus gali nusipirkti už 350–450 eurų. Vaikų atostogoms, jeigu perki ne išankstinį bilietą, tu gali gauti, tarkime, už 600–700 eurų. Kaina pakyla nekukliai. Žinoma, kiekvieną atvejį reikėtų imti atskirai“, – tvirtina T. Kertenis.

R. Širvinsko-Makaliaus teigimu, paprastai kainas pirmiausia pakelia viešbučiai ir pigių skrydžių bendrovės, pastebėjusios didesnį užklausų skaičių iš Europos.

„Jie žino, kad tikrai tuo periodu visa Europa atostogauja. Kainos būna atitinkamai aukštesnės. Daugelyje krypčių spalis jau yra sezono pabaiga. Pavyzdžiui, Graikijos, Turkijos kryptimis lėktuvai jau skrenda paskutines dienas, todėl paskutinė spalio savaitė tikrai akivaizdžiai iškreipta, lyginant su visu spalio mėnesiu“, – pastebi R. Širvinskas-Makalius.

Keliauti per Vėlines teko ir patiems

Kelionių ekspertai tvirtina, kad paprastai sezonas Turkijoje tęsiasi iki lapkričio pradžios, maždaug iki 5–6 dienos. Į pabaigą jis eina ir Kretoje, Graikijos salose, tiesa, ten jau gali būti ir kiek vėsiau.

„Kur tikrai puikūs orai, tai Kipre, – sako M. Širvinskas-Makalius. – Į jį galima nukeliauti savarankiškai su pigių skrydžių bendrovėmis iš Lietuvos, tiesiog reikės užsisakyti ir viešbutį. Taip galima net ir sutaupyti, nes jau yra sezono pabaiga ir tikrai nemažai viešbučių pigiai parduoda nakvynę.“

Taip pat, be jau minėto Egipto, kuriame sezonas dar tik prasideda, keliautojai gali rinktis Kanarų salas. Ispanijai priklausančios salos glaudžiasi visai netoli Afrikos, todėl gali pasidžiaugti visus metus besitęsiančiais šiltais orais.

„Į Kanarų salas galbūt rekomenduoju keliauti spalio–lapkričio, kovo–balandžio mėnesiais, per Velykų atostogas, nes tai yra amžino pavasario šalys. Net į kelias salas galima nuvykti. Keliautojai sutaupo vykdami iš kaimyninės Lenkijos su lenkų kelionių organizatoriais“, – teigia M. Širvinskas-Makalius.

Kai kalbėjomės, T. Kertenis pats buvo pakeliui į oro uostą: „Aš dar jaunas, jauna šeima, tai tų ir kapų tiek daug nėra, iš tikrųjų. Tėvai nuvažiuos, o aš, kaip jaunoji karta, nesureikšminu šios dienos. Man ir paprastą dieną tas pats jausmas eiti prie tų kapų. Tai manau, kad man ji neturi tokios reikšmės, tos tradicijos dingsta.“

R. Širvinskas-Makalius pripažįsta, kad ir pačiam yra tekę iš dalies netyčia keliauti per Vėlines: „Iš tikrųjų mano gimtadienis yra lapkričio 5 d., tai aš turiu tokią tradiciją išvykti švęsti gimtadienio: arba prieš, arba per, arba po.“

LRT.lt primena, kad nuo kitų metų nedarbo diena taps ir lapkričio 2-oji.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi