Naujienų srautas

Verslas2019.06.24 15:33

Maskvos atsakas į Sakarvelo protestus: griežtina vynų importo kontrolę

BNS 2019.06.24 15:33

Rusija pirmadienį paskelbė griežtinanti iš Sakartvelo importuojamų vynų kokybės kontrolę, akivaizdžiai reaguodama į Tbilisyje pastarosiomis dienomis vykusius audringus protestus prieš Kremlių.

Vartotojų teisių apsaugos tarnyba „Rospotrebnadzor“ savo pranešime nurodė pastaruoju metu pastebėjusi Sakartvelo vynų „kokybės pablogėjimą“, todėl įvedanti visų į Rusiją importuojamų gruziniškų alkoholinių gėrimų „griežtesnę kontrolę.

Rusija buvo uždraudusi Sakartvelo vynų importą 2006 metais paaštrėjus Maskvos ir tuometės provakarietiškos Tbilisio vyriausybės santykiams. Šis draudimas buvo atšauktas tik 2013 metais, kai buvo išrinkta Rusijai palankesnė nauja vyriausybė.

Abiejų šalių diplomatiniai santykiai vėl pašlijo dėl praeitą savaitę Tbilisį ketvirtadienį apėmusios protestų bangos, išprovokuotos vieno Rusijos Valstybės Dūmos deputato kreipimosi į Sakartvelo parlamentą iš pirmininko tribūnos. Tai buvo itin kontroversiškas žingsnis, turint galvoje po trumpo 2008 metų karo tarp Tbilisio ir Maskvos tvyrančią įtampą.  

Penktadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas uždraudė Rusijos oro bendrovėms skraidyti į Gruziją, o Sakartvelo avialinijoms – rengti skrydžius į Rusijos oro uostus. Šis draudimas įsigalios liepos 8-ąją.

V. Putino atstovas Dmitrijus Peskovas tikino, kad sugriežtinta Sakartvelo vynų kokybės kontrolė tėra „prevencinė priemonė“, niekaip nesusijusi su „politiniu konfliktu“.

Jis taip pat teisino skrydžių draudimą, sakydamas, kad „prezidentas, kuris yra visų Rusijos žmonių prezidentas, privalo galvoti apie [jų] saugumą“.

„Sakartvele šiuo metu viešpatauja rusofobinė isterija“, – pirmadienį per spaudos konferenciją sakė D. Peskovas.

Ketvirtadienį Sakartvele prasidėję protestai greitai peraugo į platesnį judėjimą prieš milijardierių verslininką Bidziną Ivanišvilį, valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ lyderį, laikomą vienu įtakingiausių žmonių šalyje. 

B. Ivanišvilis pirmadienį paskelbė planuojantis įvykdyti keletą rinkimų reformų, kad nuramintų protestuotojus.

Sakartvelo vyno sektorius ilgą laiką buvo priklausomas nuo eksporto į savo šiaurinę kaimynę ir kitas sovietinių laikų partnerių šalis.

Sakartvelo ir Rusijos santykiai jau seniai yra įtempti dėl Tbilisio siekio įstoti į NATO ir Europos Sąjungą.

   

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi