Verslas

2019.04.30 10:09

Darbas lietuviškoje įmonėje ukrainiečiui atsirūgo: po 87 dienų be poilsio ir algos buvo sumuštas darbdavio (papildyta 12:18)

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt, BNS2019.04.30 10:09

87 dienos be poilsio, jokio atlygio ir galiausiai – sumušimas dėl netenkinančios darbo kokybės. Su tokia situacija susidūrė vienoje Lietuvos įmonėje įsidarbinęs tolimųjų reisų vairuotojas iš Ukrainos.

Kaip pasakoja vairuotojas Oleksandras Olijnykas, darbdavys ne tik nemokėjo algos, vertė dirbti nepakenčiamomis darbo sąlygomis, bet ir neleido jam išeiti iš darbo.

Galiausiai, dar nespėjus grįžti į Lietuvą, darbuotoją Lenkijoje, likus 60 km iki Lietuvos, susirado pats darbdavys, jį išmetė iš automobilio bei sumušė.

Kaune registruotoje pervežimų įmonėje „SEV transport“ nuo pernai spalio dirbantis O. Olijnykas teigia, kad sekmadienį apie 18 val. sustojo Lenkijoje, apie 60 km nuo Lietuvos, nes turėjo 24 valandų pauzę, tačiau ankstų pirmadienio rytą atvykęs įmonės vadovės Larisos Kolomiiets vyras Valentinas jį sumušė ir išvijo iš įmonės mašinos.  

„Nuėjau į degalinę, pavalgiau, nusiprausiau ir nuėjau miegoti. Apie devintą vakaro man atsiuntė žinutę, kad turiu susirinkti daiktus, kad atvažiuos kitas vairuotojas manęs pakeisti. Ketvirtą ryto atvažiavo mano direktorius, pakėlė su skandalu, kad nesusirinkau daiktų, bet aš nemačiau žinutės“, – sakė O. Olijnykas.

„Jis atsisakė pasirašyti, kad aš jam perdaviau krovinį, pradėjo mėtyti mano daiktus, pačiupo segtuvą su mano asmeniniais dokumentais. Norėjau jį atsiimti, bet jis mane nustūmė į keleivio sėdynę, kur jau gulėjo daiktai, iš viršaus prispaudė mane keliu ir kelis kartus sudavė į galvą“, – pridūrė jis.

Per pastarąsias 87 dienas vyras teigia gavęs tik atlygį už ankstesnį darbą ir pinigus, kurie buvo reikalingi darbdavio išlaidoms, pavyzdžiui, įsigyti diržams.

„Spalį pradėjau darbą „SEV transporte“. [...] Dirbant nebuvo normalaus laiko, kai būtų galima pailsėti ir pavalgyti“, – pasakoja vairuotojas.

Vairuotojas paprašė jį grąžinti namo, nes skundėsi sveikatos problemomis ir minėjo problemas namuose. Jis tvirtina penkis kartus bandęs išeiti iš darbo, tačiau komandiruotės įsakymas jam būdavo vis pratęsiamas.

Vairuotojas skaičiuoja, kad pagal susitarimą jis būtų gavęs apie 5 tūkst. eurų.

Bendrovės vadovai kaltę neigia, vairuotoją kaltina girtuokliavus

Minėtos bendrovės vadovės sutuoktinis V. Kolomiiets kaltina vairuotoją, kad šis buvo girtas ir jam sužeidė ranką.

„Atvykau pasiimti mašinos, jis buvo girtas, pradėjo mane stumti iš mašinos, ranką sužeidė. Niekas su juo nesimušė. Jis iškvietė policiją, bet atsisakė tikrintis blaivumą. Jis tiesiog buvo girtas. Nuo jo sklido kvapas, elgėsi neadekvačiai. Policija sakė, kad reikėtų pasitikrinti blaivumą, bet jis atsisakė. Pareigūnas teigė, kad negali jo priversti pasitikrinti blaivumo, nes jis nevairavo“, – BNS sakė V. Kolomiiets.

Jo žmona, įmonės vadovė, tikina, kad vyras namo grįžo kruvinas, tačiau tiksliai pasakyti, kas nutiko tarp dviejų vyrų, ji negalėjo. Moteris svarstė, kad vyras buvo apdraskytas nagu ar raktu.

„Valentinas atvažiavo, jo ranka buvo apdraskyta, visas jo sportinis kostiumas buvo išteptas krauju. Kostiumas ir dabar guli neskalbtas, tai galiu jį pateikti kaip įrodymus“, – pridūrė L. Kolomiiets.

Įmonės vadovai tikina, kad vairuotojas girtavo nuolat, išgėręs vairuodavo ir kad su darbuotoju yra visišikai atsiskaityta.

Pagal darbo sutartį, O. Olijnykui numatytas 521 euro darbo užmokestis per mėnesį, jis turėjo būti sumokamas du kartus per mėnesį, taip pat sutartyje numatyti dienpinigiai komandiruočių metu, jų norma gali būti sumažinama perpus. Įmonės vadovės vyras V. Kolomiiets tvirtina, kad pinigai ukrainiečiui sumokėti.

„Jam sumokėta už visą laiką, apie 2 tūkst. eurų. Jis gaudavo grynaisiais, imdavo avansu. Yra susirašinėjimas. Yra laiškas, kad jam reikia važiuoti pasikrauti, išsikrauti, o jis sako, aš jau išgėriau alaus, niekur nevažiuosiu, paskui sėda ir važiuoja“, – teigė įmonės vadovės vyras.

A. Cuzanauskas: tai nėra vienetinis atvejis

Kaip nurodo konferencijoje dalyvavęs Lietuvos profesinių sąjungų aljanso pirmininkas Audrius Cuzanauskas, toks atvejis, kai darbuotojas šitaip išnaudojamas, nėra vienintelis, tačiau išskirtinis tuo, kad darbuotojas buvo sumuštas ir po to išdrįso kreiptis pagalbos.

„Yra darbo sutartis, yra komandiruotės įsakymas, bet jūs girdėjote, žmogus penkis kartus kalbėjo apie tai, kad jis nori išeiti iš darbo, bet komandiruotės įsakymas vis tiek buvo pratęsiamas penkis kartus. [...] Jam buvo pervedami pinigai tik darbdavio išlaidoms. Žmogus niekada nepasakė, kad buvo gavęs atlyginimą“, – akcentavo A. Cuzanauskas.

Anot jo, darbuotojas po sumušimo kreipėsi į Lenkijos policiją. Grįžęs į Lietuvą jis naktį iš pirmadienio į antradienį buvo nuvežtas į greitosios pagalbos ligoninę. Ten buvo patvirtinta, kad vyras patyrė galvos sumušimus, skundėsi galvos ir krūtinės skausmu. Dėl įvykio ketinama kreiptis ir į Valstybinę darbo inspekciją bei prokuratūrą.

„Lietuva yra ES šalis, esame teisinė valstybė. Tokių santykių pavadinti darbo santykiais turbūt išvis negalima“, – tvirtino A. Cuzanauskas.

Jo teigimu, O. Olijnykas buvo įsidarbinęs bendrovėje UAB „SEV transport“, kuri įsikūrusi Kaune. Bendrovės vadovė ir jos vyras, anot vairuotojo, nuolat grasino, kad, jeigu nebus vykdomi nurodymai, nebus mokama alga. Taip pat tvirtindavo, kad vairuotojas vartodavo alkoholį.

„Bet iš esmės alga nebuvo mokama. Darbuotojas išsikovojo 400 eurų pragyvenimui už kadenciją, kurią dirbo prieš tai. Jokio atlyginimo jis negavo 87 dienas“, – pabrėžė A. Cuzanauskas.

Balandžio 29 dieną į Lietuvos profesinių sąjungų Aljansą kreipęsis O. Olijnykas informavo, kad 87 dienas be pertraukos dirbo Europoje vežiodamas krovinius. Tai jis teigė daręs be atlyginimo, o pakeliui į Lietuvą, Lietuvos ir Lenkijos pasienyje, jį susirado darbdavys. Vairuotojas sako, jog darbdavys jį tiesiog sumušė ir išvarė iš automobilio.

A. Cuzanausko tvirtinimu, gegužės 2 d. į Lietuvą turėtų atvykti dar vienas tolimųjų reisų vairuotojas, kuris panašiomis aplinkybėmis iš automobilio buvo išmestas Belgijoje.

Dėl susiklosčiusios situacijos Lietuvos profesinių sąjungų aljanas organizuoja piketus. 14 val. vienas piketas turėtų vykti prie Seimo. Vėliau piketuotojai rinksis prie Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacijos (LINAVA) ir vyriausybės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt