Naujienų srautas

Veidai2018.07.29 22:00

Ginklų kontrolės šalininkai išsigando: bet kas galės išsispausdinti šaunamąjį ginklą 3D spausdintuvu

Jungtinių Amerikos Valstijų kongreso nariai reiškia susirūpinimą, kad nuo rugpjūčio bus galima internete skelbti instrukcijas, kaip pasigaminti ginklus 3D spausdintuvais. Jie nerimauja, kad taip pagamintus ginklus sunku kontroliuoti, jie lengvai galėtų patekti į piktavalių rankas.

Jungtinėse Valstijose – dar vienos šaudynės. Naujajame Orleane 3 žmonės žuvo, dar 7 sužeisti. Po kiekvieno susišaudymo vis garsiau prabylama apie ginklų kontrolės problemą.

42 demokratų partijos Atstovų rūmų nariai kreipėsi į prezidento administraciją, reikalaudami paaiškinti sprendimą, leidžiantį skelbti instrukcijas, kaip pasigaminti ginklų 3D spausdintuvais. Jie nerimauja, kad tokius ginklus bus galima lengvai paslėpti ir beveik visai neįmanoma kontroliuoti.

„Aš prieštarauju, nes tai nepatikrinama technologija. Laikome raktus nuo teroristų ir nusikaltėlių durų“, – sakė buvęs Alkoholio, tabako ir ginklų kontrolės biuro atstovas Davidas Chipmanas.

Prieš 5 metus Cody`s Wilsonas, vadinantis save anarchistu, 3D spausdintuvu išspausdino pirmąjį vienkartinį plastikinį ginklą. Kai paskelbtą ginklo gamybos instrukciją parsisiuntė per 100 tūkst. interneto vartotojų, valstybės departamentas liepė ją pašalinti.

Nors C. Wilsonas pakluso, iškėlė ieškinį ir bylinėjosi tvirtindamas, kad taip pažeidžiama jo žodžio laisvė, o Antroji JAV Konstitucijos pataisa, leidžianti piliečiams įsigyti ginklų, esą turėtų būti išplėsta ir suteikti teisę gaminti ginklus namie. Praėjusį mėnesį jis bylą laimėjo, o jo atstovaujama interesų grupė pasiekė susitarimą su Valstybės departamentu – rugpjūčio 1 d. jis planuoja instrukciją vėl paskelbti. Tai kelia ginklų kontrolės šalininkų nerimą.

Ginklų entuziastas Mike`as Crumlingas ramina, kad tikrai ne kiekvienas, atsisiuntęs ginklo brėžinius, sugebės jį atsispausdinti.

„Žmonės mano, kad galima tiesiog atsisiųsti brėžinius ir išsispausdinti šaunamąjį ginklą. Taip, tai įmanoma, tačiau ne taip paprasta“, – sakė M. Crumlingas.

Didžiausią nerimą kelia kontrolė. Spausdintiems ginklams nereikia serijos numerio, todėl juos sunku susekti. Plastikiniai ginklai lengvai praslystų pro metalo detektorius. Didelė tikimybė jiems patekti į rankas asmenų, kurie neturi tam teisės, mažesnė kaina taip pat padidintų prieinamumą.

„Pats spausdinimas nėra pavojingas. Pavojingiausia proceso dalis būtų ginklo testavimas“, – pasakojo ginklų entuziastas M. Crumlingas.

Susitarimas tarp Valstybės departamento ir ginklų teisių aktyvistų grupės pasiektas prieš mėnesį, tačiau tai atskleista tik praėjusią savaitę, kai to pareikalavo ginklų kontrolės šalininkai. Jie tvirtina, kad techninių žinių prienamumas padidintų savadarbių ginklų gamybą ir taptų grėsme saugumui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi