Naujienų srautas

Tavo LRT2019.01.18 07:24

Klausiate – atsakome. Ar verta gydytis vaistinėse parduodamais homeopatiniais vaistais?

Homeopatiniai vaistiniai preparatai yra specifinė vaistinė grupė – šie preparatai skirti gydyti lengvoms ir greitai praeinančioms ligoms, LRT RADIJUI sako Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Nacionalinės procedūros skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė. Jos teigimu, šie vaistiniai preparatai, parduodami vaistinėse, yra kokybiški ir saugūs, bet jų veiksmingumas – kontroversiškas.

LRT RADIJO klausytojas domisi, ar verta gydytis vaistinėse parduodamais homeopatiniais vaistais.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Nacionalinės procedūros skyriaus vyresnioji patarėja R. Pilvinienė pabrėžia, kad vaistinėse pardavinėjami homeopatiniai vaistiniai preparatai – saugūs.

„Tai – specifinė grupė, kurios preparatai yra skirti gydyti lengvoms ir greitai praeinančioms ligoms. Žmonės gali būti tikri, kad šie vaistiniai preparatai kokybiški ir saugūs, bet duomenys dėl jų veiksmingumo yra kontroversiški“, – kalba ji.

Specialistė aiškina, kad tokia situacija vyrauja dėl veikliųjų medžiagų, esančių homeopatiniuose vaistuose.

„Iš tiesų veikliųjų medžiagų tuose vaistiniuose preparatuose gali būti labai daug ar kelios, bet jos, jau vartoti paruoštame preparate, yra labai daug kartų atskiestos. Homeopatinių vaistų veikimo principas skiriasi nuo įprastinėje medicinos praktikoje vartojamų vaistų. Homeopatiniai vaistiniai preparatai atitinka principą – tokio paties simptomo gydymas arba malšinimas tokiu pačiu“, – pasakoja R. Pilvinienė.

BNS nuotr.

Pasak jos, jei žmogus karščiuoja, tai, laikantis homeopatinio gydymo principų, šį savo sutrikimą jis turėtų gydytis būtent karščiavimą sukeliančia medžiaga.

„Kaip jau minėjau, toji medžiaga yra labai daug kartų atskiesta ir realiai tikrovėje pavartojus žmogui to karščiavimo nesukeltų. Įprastinėje medicinos praktikoje, jei žmogus karščiuoja, jam duodama karščiavimą mažinančių vaistinių preparatų“, – tikina Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Nacionalinės procedūros skyriaus vyresnioji patarėja.

R. Pilvinienė priduria, kad homeopatinio gydymo tradicija – sena: „Jį reikėtų vertinti kaip tradicinį gydymo būdą, o vaistus vartoti kaip pagalbines priemones. Be abejo, jei sveikatos sutrikimas sunkesnis, žmogų labai vargina arba – sunki liga, pavyzdžiui, onkologinė, infekcinė, reikia gydytis laikantis įrodymais pagrįstos medicinos principų ir tokiais vaistiniais preparatais, kurių veiksmingumas įrodytas klinikiniais tyrimais, ištirtas ir gerai žinomas.“

Homeopatinį vaistą sudarančios veikliosios medžiagos skiestos, todėl specialistė primena placebo efektą.

„Daugelio tradicinių vaistų veikimo mechanizmas ne visais atvejais yra labai gerai žinomas, įvertintas, įrodytas klinikiniais tyrimais. Tačiau nereikia pamiršti, kad tam tikromis aplinkybėmis netgi veikliosios medžiagos neturintys vaistai gali sukelti poveikį. Žmogus gali jausti pokyčius, žinodamas, kad gydosi ir kad jį palankiai veikiantis vaistas sukelia poveikį. Tai vadinamasis placebo vaistų sukeltas psichologinis efektas“, – sako R. Pilvinienė.

BNS nuotr.

Anot specialistės, negalima teigti, kad homeopatiniai vaistai nesukelia jokio poveikio: „Tai istorinė vertę turintis gydymo metodas. Yra žmonių, kuriems tokio gydymo pakanka. Jie mėgsta istorinius, tradicinius, augalinius, homeopatinius vaistinius preparatus ir tam tikrai žmonių grupei jaučiant lengvą sutrikimą, kuris ir taip galėtų praeiti savaime. Tas vaistas padeda ir prisideda prie greitesnio sveikimo.“

Vis dėlto R. Pilvinienė primena, kad homeopatiniai vaistai tikrai netinkami gydyti rimtiems susirgimams.

„Vaistinėje nusipirktas homeopatinis preparatas tikrai bus saugus, jo kokybė vertinama lygiai pagal tuos pačius principus kaip ir cheminių vaistų. Nusipirkus homeopatinį vaistą vaistinėje, jo vartojimas nesukels sveikatai žalingų padarinių.

Jei homeopatiniai vaistai nepadeda, blogėja savijauta, visada reikia kreiptis į gydytoją, o jis skirs vaistų, kurie yra įrodyto veiksmingumo, žinomo poveikio, nereikia uždelsti“, – pataria ji.

Parengė Viktorija Juškauskaitė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą