Naujienų srautas

Tavo LRT2018.11.21 18:29

Dirbtinis intelektas išrinko aiškiausiai kalbančius žurnalistus: dauguma jų – iš LRT

LRT.lt 2018.11.21 18:29

Bendrovė „Kantar TNS“ išanalizavo dirbtinio intelekto iššifruotą Lietuvos televizijų žinių vedėjų kalbą ir nustatė, kurie kalba aiškiausiai. Daugiau nei pusė iš paskelbto dešimtuko – LRT žurnalistai.

Nauji iššūkiai televizijos vedėjams. Dabar jų kalbą vertina dirbtinis intelektas. Bendrovė „Kantar TNS“ išanalizavo dirbtinio intelekto iššifruotą Lietuvos televizijų žinių vedėjų kalbą. Nustatyta, kad daugiau nei pusė iš paskelbto aiškiausiai kalbančių žurnalistų dešimtuko – LRT veidai.

P. Lileikio/LRT nuotr.

Vasaros pabaigoje visuomeninio transliuotojo eteryje debiutavęs Ignas Andriukevičius – vienas aiškiausiai kalbančių televizijos žinių vedėjų Lietuvoje.

Pagal „Kantar TNS“ bendrovės tyrimą dirbtinis intelektas, lietuvišką kalbėjimą verčiantis tekstu, naujojo vedėjo šneką suprato geriausiai. Robotas suklydo vos dėl kelių žodžių iš 5 minučių žinių įrašo arba kitaip – iš maždaug 600 žodžių.

„Skaitausi prieš visas žinias ir visą laiką tai darau garsiai. Persiskaitau daug kartų tyliai ir man būtina persiskaityti garsiai, kad aš girdėčiau, jog tai skamba taip, kaip aš įsivaizduoju, kad turėtų. Jeigu rytais ateitumėte čia prieš šešias, tai pamatytumėte, kaip aš vaikštau ratais ir garsiai skaitau“, – tikina I. Andriukevičius.

Ketvirtoje dešimtuko vietoje – Jovita Vitkauskė, žinių ir laidos „Labas rytas, Lietuva“ vedėja. Šneką šifruojantis robotas atpažino daugiau kaip 96 procentus jos kalbėjimo.

„Pirmiausia man svarbu išgerti užtektinai vandens, kad nedžiūtų burna skaitant. Kitas dalykas – aš sau leidžiu labai garsiai žiovauti. Viena iš kalbos pratimų mokytojų sakė tikrai nevengti to daryti garsiai, iš širdies, plačiai žiovauti. Todėl ryte tikrai nesunku tai padaryti“, – aiškina J. Vitkauskė.

Kalbą šifruojantiems robotams neužkliuvo ir iš Suvalkijos kilusios Ugnės Galadauskaitės tartis: „Aš manau, kad būti iš Suvalkijos tikrai nėra kliūtis. Kaip tik tai – lemtis ir sėkmė, nes turbūt suvalkiečiai ir kalba aiškiausiai. Kitas dalykas – mano mama yra mokytoja ir aš akivaizdžiai esu paveldėjusi tokį aiškų toną ir manierą, gebu dėstyti mintis. Ko gero, man visa tai tik pasitarnavo.“

Dirbtinis intelektas kaip aiškiausiai kalbančius atrinko ir „Panoramos“ vedėjus – Marijų Žiedą ir Eglę Bučelytę. Iš viso pusė sąraše paminėtų vedėjų dirba visuomeninio transliuotojo eteryje. Tyrimas analizavo šešiolikos žinių vedėjų pranešimus penkiuose televizijos kanaluose.

Parengė Viktorija Juškauskaitė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą