Tavo LRT

2017.11.14 13:55

Vokietijos bedarbiai sulaukė gyvenimą palengvinsiančios naujovės

„Prašau dešimt kiaušinių, dvi dešreles, vieną batoną ir bedarbio pašalpą“, – tokią frazę nuo kitų metų bus galima išgirsti prie didžiųjų prekybos centrų kasų. Vokietijoje ketinama įvesti naujovę – bedarbiai pašalpą galės atsiimti ne tik darbo agentūros filialuose, bet ir prekybos centrų kasose. Tai ypač padėtų tiems bedarbiams, kurie iš viso neturi sąskaitos banke ir turi važiuoti į tolimą darbo agentūros filialą, praneša LRT RADIJAS apžvelgdamas Vokietijos verslo naujienas. 

Siekiama panaikinti solidarumo mokestį

Po rinkimų rugsėjo pabaigoje nauja Vokietijos vyriausybė vis dar formuojama, koalicijos iš trijų partijų derybos – pačiame įkarštyje. Viena svarbiausių temų yra vadinamojo solidarumo mokesčio panaikinimas. Šis mokestis buvo įvestas po Vokietijos susivienijimo tam, kad padėtų Rytų Vokietijai pasiekti aukštesnį, galima sakyti vakarietišką, ekonomikos bei infrastruktūros lygį.

Šiuo metu solidarumo mokestis siekia 5,5 proc. nuo pajamų ir nuskaičiuojamas visiems šalies gyventojams. 

Pajamos iš solidarumo mokesčio ilgus metus iš tiesų buvo skiriamos Rytų Vokietijos atstatymui, bet įstatymu nėra konkrečiai nurodyta, kam jos turi būti naudojamos, tad jau keletą metų pinigai plaukia ir į kitus regionus ar išleidžiami visos Vokietijos reikmėms tenkinti, pavyzdžiui, sveikatos sistemai ar kelių plėtrai. 

Pernai solidarumo mokestis į šalies biudžetą įnešė kone 17 mlrd. eurų. Ekspertų duomenimis, mažiau nei trečdalis buvo išleista Rytų Vokietijai. 

Vokietijos liberalai per kampaniją prieš rinkimus reikalavo kuo greičiau panaikinti solidarumo mokestį kaip istorijos atgyveną praėjus 26 metams po šalies susivienijimo. Per koalicijos derybas su Krikščionių demokratų sąjunga bei Žaliųjų partija visgi buvo susitarta dėl kompromiso: dabar koalicijos derybų atsakingieji kalba apie tai, kad solidarumo mokestis pirmiausia būtų panaikintas mažiau uždirbantiesiems (iki 50 tūkst. eurų per metus), o daugiau uždirbantiesiems pamažu mažinamas.  

Mokesčių mokėtojų sąjungos apklausa rodo, kad dauguma Vokietijos gyventojų (apie 80 proc.) pasisako už solidarumo mokesčio panaikinimą.

Prasideda kalėdinė prekyba

Mėnesiai prieš Kalėdas ypač svarbūs prekybai. Vien lapkritį bei gruodį žaislų pardavėjai Vokietijoje pasiekia 28 proc. visos metų apyvartos, knygų pardavėjai – ketvirtadalį, praneša „EHI Retail Institute“, užsiimantis prekybos statistika. 

Vokietijos prekeivių sąjunga prognozuoja, kad prieš Kalėdas prekyba šiemet paaugs 3 proc. ir visoje šalyje apyvarta sieks 94,5 mlrd. eurų. Apklausos rodo, kad kiekvienas Vokietijos gyventojas nuo 12 metų Kalėdoms šiemet ketina išleisti vidutiniškai 466 eurus.

Sparčiai auga ir prekyba internetu. Šiemet paskutiniais dviem metų mėnesiais ji turėtų ūgtelėti net 10 proc. ir viršyti 12 mlrd. eurų. 

Nors prognozės ir skaičiai puikūs, prekeiviai Vokietijoje šiuo laikotarpiu susiduria ir su problemomis. Didžiausia prekybos internetu kompanija „Amazon“ kol kas tik Berlyne, bet vėliau ir kituose šalies miestuose, steigia naujovę: siuntinių išvežiotoju gali registruotis kiekvienas privatus asmuo, turintis automobilį ir išmanųjį telefoną. Daugėjant užsakymų internetu, prekeiviams trūksta siuntinių išvežiotojų.

Įprastai gruodžio 24-oji ir 31-oji Vokietijoje yra geriausios prekybos dienos metuose, bet šiemet jos bus sekmadienį, kai visos parduotuvės šalyje nedirba. Per šventines dienas jos taip pat nedirba, tad per Kalėdas parduotuvės šiemet bus uždarytos tris dienas iš eilės, o per Naujuosius – dvi.

Įstatymuose yra numatyta išimtis, leidžianti parduotuvėms dirbti iki pietų, jei Kūčios ir gruodžio 31-oji išpuola sekmadienį. Tačiau tiek Katalikų bažnyčios atstovai, tiek profesinės sąjungos reikalauja suteikti galimybę prekybos darbuotojams švęsti šventes šeimos rate, todėl beveik visi didieji prekybos tinklai pranešė neatversią durų per šiuos šventinius sekmadienius. 

Prasidės sprogdintojo teismo procesas

Netrukus Dortmunde prasidės teismo procesas prieš 28 metų vaikiną, susprogdinusį du užtaisus šalia Dortmundo futbolo komandos autobuso. Per šių metų balandį įvykusi incidentą nukentėjo vienas žaidėjas ir vienas policininkas. Vaikinas kaltinamas bandymu nužudyti 28 žmones. Aukų išvengta tik dėl to, kad sprogmenys buvo detonuoti per toli. 

Jau dabar žinoma, kad vaikinas nusikaltimą atliko ketindamas pasipelnyti. Jis buvo įsigijęs sandorių už 40 tūkst. eurų ir norėjo, kad kristų Dortmundo klubo akcijos. Tokiu būdu jis butu laimėjęs apie 0,5 mln. Dortmundo futbolo klubas yra vienintelis iš Vokietijos futbolo klubų akcijų rinkoje. Pagrindinis jo kapitalas – žaidėjai. Jiems žuvus ar smarkiai susižeidus, klubo akcijos tikrai būtų kritusios.

Šį procesą Vokietijoje lydi diskusijos apie finansinių operacijų morališkumą ir tai, ar sąžininga pelnytis iš krintančių akcijų kursų.