Tavo LRT

2017.07.20 15:03

Dėl jaunimo išvykos Plungės valdžia buvo įspėta

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2017.07.20 15:03

Plungės valdžia buvo informuota, į kokio galimo pobūdžio renginį Rusijoje rengta jaunimo išvyka, LRT RADIJUI sako Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Budrys. Anot jo, VSD visuomet dalijasi turima informacija – šis atvejis buvo būtent toks, nes manyta, kad renginys gali pasižymėti propaganda.  

Teigia, kad VSD informacija dalijasi visuomet

VSD gavo informaciją apie Plungės valdžios rengiamą jaunimo išvyka į stovyklą Rusijai, LRT RADIJUI sako VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas K. Budrys. Anot jo, VSD padarė prielaidą, kad savivaldybė iki galo nežino, kokio pobūdžio tai renginys: „Dėl to jautėme pareigą ir informavome, kad stovyklą Rusijoje gali būti rengiama propagandos tikslais, ten galimos provokacijos. Informacija buvo pateikta prieš renginį.“

Pasak K. Budrio, VSD nuolat viešai teikia informaciją kasmetiniuose grėsmių vertinimuose, taip pat ir kitomis progomis. „Susitikinėjame su atskiromis visuomenės grupėmis bandydami paaiškinti, kodėl ir kokias priemones prieš mus informaciniame kare propagandai naudoja tam tikra valstybė. Aiškiname, kad tokio pobūdžio renginiai, įtraukiantys mūsų jaunimą, yra iš principo žalingi“, – aiškina pašnekovas.

K. Budrys tvirtina, kad VSD visais atvejais, jei turima kokios informacijos, būtinai ja dalijasi – šis atvejis kaip tik toks ir buvo.

„Naktiniai vilkai“ – organizacija, kurią režimas išnaudoja prieš mus nukreiptos propagandos tikslais. Tos organizacijos pastangomis arba ja, kaip priemone, menkinama mūsų istorinė atmintis, mūsų vykdoma užsienio politika, galų gale, per ją reiškiama parama Europoje vykstančiai agresijai“, – pabrėžia pareigūnas.

Kaip aiškina K. Budrys, jaunimas yra ir įrankis, ir aukos. „Tai auditorija, kurią ir bandoma pasiekti tokio pobūdžio renginiais ir tokiomis minkštomis priemonėmis: įvairiausia agitacine medžiaga, stiprių vyrukų pasirodymais scenoje ir panašiais, kartais, atrodo, nekaltais dalykais. Mes jaučiame pareigą informuoti, kad tai susieta su mums nedraugiškais politiniais tikslais ir kad tokios situacijos pavojingos. Tai gali baigtis provokatyviai, kaip šį kartą ir atsitiko“, – teigia pašnekovas.

Mero ir VSD atstovo pozicijos skiriasi

 „Plungės rajono savivaldybė 2003 m. yra pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį tarp Plungės rajono savivaldybės ir Krasnogorsko municipalinio rajono. Kad ir kaip būtų keista, ją pasirašė meras konservatorius Vigantas Danilavičius. Ir dabar konservatoriai kelia šį klausimą“, – sakė Plungės rajono meras Audrius Klišonis.

Jo teigimu, po Rusijos agresijos Ukrainoje 2014 m. savivaldybė kreipėsi į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją paaiškinimo, ką daryti su pasirašyta sutartimi, ir gavo užsienio reikalų viceministro raštą, kuriame paaiškinama, kad tokie tarpusavio mainai reikalingi.

„Taip pat kiekvienu atveju prieš vykimą ir po vykimo visi klausimai, darbotvarkė ir kiti dalykai derinami su VSD atsakingais žmonėmis. Šiuo atveju irgi absoliučiai viskas buvo suderinta“, – teigia A. Klišonis.

Anot jo, „Naktinių vilkų“ pasirodymas į darbotvarkę nebuvo įtrauktas: „Mačiau grupės vadovės mobiliuoju telefonu filmuotą medžiagą, kur patys organizatoriai pasakė, kad tai neįtraukta į darbotvarkę, kad tai kaip siurprizas stovyklos dalyviams – ne tik lietuviams, bet ir baltarusiams, bulgarams, estams ir vokiečiams. Ir tie keturi baikeriai buvo atvažiavę, jie prisistatė ir paskui išvažiavo. Manau, kad šis „siurprizas“ problema. Manau, kad tai nekorektiškas elgesys mūsų miesto partnerių“, – tikina meras.

Be to, jis sako, kad ne visai norėtų sutikti su VSD atstovu: „Aš pats bendravau su atsakingu departamento asmeniu iš Klaipėdos teritorinio padalinio ir, švelniai kalbant, nuomonė buvo šiek tiek kitokia. Nenoriu komentuoti šios labai svarbios valstybės institucijos vidaus tarpusavio klausimų, gal tiesiog ne visada suprantu gerai lietuvių kalbą, bet turbūt negalėčiau labai stipriai tuo skųstis.“

„Nenorėčiau komentuoti to, ko nėra – ir nesusipratimo, ir nesusikalbėjimo. Aš pasikartosiu, kad Saugumo departamentas, gavęs informacijos apie ketinimus vykti į tokį propagandinį renginį, jautė pareigą informuoti ir informavo savivaldybės vadovybę apie tokią programą ir jos keliamas grėsmes. Mes tai iš savo pusės padarėme. Jokių programų, atskirų detalių mes nederiname ir tai puikiai suprantama. Nenorėčiau daugiau komentuoti“, – pabrėžia K. Budrys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt