Tavo LRT

2017.07.31 16:00

Dėl ko iš tikrųjų vaikams dažniausiai skauda pilvą

LRT RADIJO laida „Sveikata“, LRT.lt2017.07.31 16:00

Visais atvejais, kai vaikas dažnai skundžiasi pilvo skausmais, reikalinga gydytojo apžiūra, bet tik 30 proc. jų sukelia rimta liga – dažniausiai „kalti nervai“. Taip LRT RADIJUI sako Vaikų ligoninės gydytojas gastroenterologas doc. Vaidotas Urbonas. „Virškinimo trakte (žarnyne, skrandyje, stemplėje) nervinių ląstelių yra daugiau negu galvos smegenyse. Tai organas, kuris labai jaučia aplinką. Ne veltui žmonės sako „taip susijaudinau, net supykino“, – pabrėžia medikas.

Pilvo skausmas vaikui gali tapti ginklu

Pilvo skausmai vaikams gali prasidėti, jei mama su tėčiu nesutaria, jei jie nenori kažko daryti. Žinoma, gali būti, kad yra virškinimo sutrikimų, kažkokia liga. Tačiau psichologinės priežastys pilvo skausmus sukelia dažniau. Kartais vaikas sako, kad jam skauda pilvą, nors iš tiesų skausmas gali būti visiškai kitur. Visais atvejais, kai vaikas dažnai skundžiasi pilvo skausmu, reikalinga gydytojo apžiūra.

„Tai pirmas skausmas, su kuriuo žmogus susiduria pirmu gyvenimo dešimtmečiu, nes galvos, širdies, kojų, kelių sąnarių skausmai, kas vargina daugumą suaugusiųjų, vaikams būna labai retai. Bet pilvą skauda labai dažnai“, – sako Vaikų ligoninės gydytojas gastroenterologas V. Urbonas.

Jo teigimu, neretai būna, kada pilvo skausmu vaikai bando išspręsti kažkokias savo problemas. Pavyzdžiui, vaikas prastai valgo, ir tada jį bandoma priverstinai pamaitinti. Vaikas klauso, stengiasi valgyti, jam iš tikrųjų pasidaro negera ir jis, nemokėdamas įvardyti to jausmo, sako „skauda“.

„Tada tėvai suklūsta: „Ką tau skauda? Pilvą? Tai nebevalgyk.“ Viskas – vaikas jau turi ginklą ir, nenorėdamas valgyti, vėl sako, kad skauda. Kai nenori eiti į mokyklą, irgi sako „skauda“. Ir tada jį tampo po gydytojus, ieško ligos, bet niekas nieko neranda, nes ligos ir nėra. Iš tikrųjų nemažai vaikų išsigalvoja tuos skausmus.“

Dažniausiai pilvo skausmus lemia nervai

Svarbiausia, anot gydytojo, išsiaiškinti, ar pilvo skausmai nėra susiję su psichologine vaiko būsena, ar jis meluoja, ar iš tiesų skauda.

„Pilvo skausmus lemia įvairios priežastys, – aiškina V. Urbonas. – Yra dvi didelės grupės: pirma ir svarbiausia – funkciniai pilvo skausmai, kita grupė – tikros organinės ligos (pvz., gastrozefaginis refliuksas, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos uždegimas, opaligė, kasos uždegimas, žarnyno uždegimas).“

Kai žmogui skauda, bet, atlikęs visus įmanomus tyrimus, nerandi jokios ligos, sakai, kad tai funkcinis pilvo skausmas (liaudiškai tariant – nervai), aiškina medikas. Beje, jie sudaro apie 70 proc. pilvo skausmų. O skausmai, kylantys dėl organinės ligos, anot gastroenterologo, sudaro apie 30 proc.

„Pilvo nervai „trimituoja“ ir dėl pilvo nervų jauti skausmą pilve. Juk virškinimo trakte (žarnyne, skrandyje, stemplėje) nervinių ląstelių yra daugiau negu galvos smegenyse. Tai organas, kuris labai jaučia aplinką. Ne veltui žmonės sako „taip susijaudinau, net supykino“. Tai tikrai organas, kuris jaučia“, – pabrėžia V. Urbonas.

Vis dėlto, neslepia medikas, net ir funkcinius skausmu reikia tirti, kartais – gana brangiomis priemonėmis, dėl ko kartais nukenčia ir pats vaikas, ir naudos jokios nėra: „Todėl labai dažnai svarstai, ar tirti tą vaiką, ar netirti. Kartais užtenka tėvus nuraminti, kad čia tikrai nieko blogo ir neverta vaiko kankinti tyrimais, juo labiau kažkokiais gydymais. Tiesiog jis tas problemas išaugs.“

Žinoma, sutinka V. Urbonas, tėvų nerimas – normali reakcija, tad gydytojų konsultacijos būtinos, arba galima prašyti psichologo, psichiatro pagalbos, ir bus viskas gerai.

Nediagnozavę ligos, kuri galėtų sukelti vaikui pilvo skausmus, gydytojai pataria tėvams apmąstyti šeimos gyvenimą. Gal vaikui kažkas labai įstrigo, labai jaudina.

Pavyzdžiui, sako V. Urbonas, gydytojai visada paklausia, ar šeimoje niekas nemirė, ar nėra dėl sunkios ligos slaugomo artimojo, ar nebuvo skyrybų, ar nėra jaunesnio brolio ar sesutės, ar mokykloje ar darželyje vaikas nepatiria patyčių: „Tada gydymas – padėti nugalėti stresą. Galima siųsti pas kvalifikuotą psichologą, nes medikamentai tokiais atvejais – tik tam kartui. Žinoma, jie kartais irgi skiriami, bet tai nėra išeitis.“

Įtakos turi ir kirminai

Nereikia pamiršti, kad pilvą gali skaudėti ir nuo kirminų, tik tiek, pastebi V. Urbonas, požiūris į helmintus šiek tiek pasikeitęs: „Nesakyčiau, kad požiūris pasikeitė kardinaliai, bet tikrai ne taip jų bijomasi. Lietuvoje yra trys pagrindiniais kirminai: spalinukės, askaridės ir plaukagalvis. Visi kiti kirminai labai reti.“

Išvardyti helmintai, sako gastroenterologas, gali sukelti pilvo skausmus, bet labai retai. „Mažai tikėtina, kad spalinukės sukelia pilvo skausmą. Askaridė dar galbūt, jeigu jų daug, bet labai abejotina. Be to, reikia žinoti, kad šie kirminai žarnyne nesidaugina“, – tikina V. Urbonas.

Jo teigimu, spalinė gyvena mėnesį, askaridė – metus, ilgaamžė askaridė – dvejus metus, plaukagalvis – apie penkerius metus: „Tai reiškia, kad, jei helmintams nėra galimybės daugintis, po mėnesio žūsta visos spalinės, po metų – askaridė, ir žmogus su išmatomis jas pašalina.“

Pasak V. Urbono, jei žmogus iš naujo neužsikrečia, organizmas natūraliai apsivalo be jokių medikamentų. Bet ar galima be jų apsieiti, būtina pasitarti su gydytoju.

„Įdomu, kad yra nemažai duomenų, teigiančių, kad vaikas, turintis helmintų, rečiau serga alerginėmis ligomis. Ko gero, helmintai treniruoja mūsų imuninę sistemą. Dėl to ji tampa tobulesnė ir ateityje rečiau sergama bronchų astma, alerginiu rinitu. Žinoma, duomenys kartais prieštaringi, bet vis dėlto daugiau duomenų apie tai, kad helmintai apsaugo nuo tų ligų, o ne išprovokuoja alergines ligas“, – pastebi medikas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt