Naujienų srautas

Tavo LRT2017.04.15 14:03

Gyvybės langelis jau padėjo išsaugoti 22 vaikų gyvybes

Gyvybės langelyje, veikiančiame nuo 2009 m., buvo palikta dvylika mergaičių ir dešimt berniukų, o persigalvojusių ir vaiką susigrąžinti panorusių motinų – vos trys. Taip LRT RADIJUI sako Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namų direktorė Renata Rimdžiuvienė. Anot jos, palikti vaiką gyvybės langelyje ryžtasi su sunkumais susiduriančios moterys, tačiau toks pasirinkimas – geresnė alternatyva nei konteineris ar šulinys.

– Šis gyvybės langelis – vienintelis toks Vilniuje. Neseniai jame paliktas dar vienas vaikas, ar ne?

– Taip, Vilniuje tai vienintelis gyvybės langelis. Neseniai palikto vaikučio amžius – maždaug 2–3 paros. Pirminės apžiūros duomenimis, vaikeliui viskas gerai, jis buvo be smurtinių žymių, gražiai aprengtas, nupraustas. Kai vaikas paliekamas gyvybės langelyje, kviečiama greitoji pagalba ir policija, jis išvežamas į Santariškes, į naujagimių skyrių. Ten išsamiai patikrinama vaiko sveikata.

– Ar aiškinatės, iš kokios šeimos būna vaikas?

– Ne, gyvybės langelis suteikia galimybę anonimiškai palikti vaiką ir neturėti jokių teisinių pasekmių. Jei mama pati nesikreipia ieškodama vaiko, mes nesužinome, iš kokios jis šeimos. Pavyzdžiui, šis paliktas vaikas dar kelias dienas praleis ligoninėje ir, jei neatsiras mama, jis bus siūlomas šeimoms, norinčioms įsivaikinti tokio amžiaus vaikelį.

– Vaikelio mama gali per tris mėnesius kreiptis ir prašyti jį susigrąžinti. Kiek motinų persigalvoja ir kreipiasi?

– Buvo trys tokie atvejai. Dažniausiai tai įvyksta per savaitę, bent jau taip buvo. Jei motina kreipiasi ir praneša, kad persigalvojo, vaikas nebūna perkeliamas į šeimą, norinčią jį įsivaikinti. Tikroji motina kreipiasi į teismą, įrodo motinystę ir jį susigrąžina.

– Kiek laiko veikia gyvybės langelis ir kiek vaikų į jį atnešta?

– Langelis veikia nuo 2009 m. Į jį buvo atnešta dvylika mergaičių, o neseniai sulauktas berniukas – dešimtas. Buvo trys atvejai, kai motinos persigalvojo, kitais atvejais vaikai sėkmingai įvaikinti.

– Kas įvyksta, kai gyvybės langelyje atsiranda vaikas? Kaip manote, kodėl vaikai jame atsiranda?

– Kai langelis atidaromas ir į lopšį įdedamas vaikutis, budinčiojo vaikų slaugytojo poste ima veikti garsinis ir šviesos signalas. Darbuotojas ateina, atidaro duris ir pasiima vaiką iš lopšio.

Sunku pasakyti, kodėl gyvybės langelyje paliekami vaikai. Manau, kad moterys susiduria su sunkumais ir neturi palaikymo, dėl to ryžtasi tokiam žingsniui. Gyvybės langelis – alternatyva konteineriui, šuliniui ar panašiems blogiems dalykams. Tai daug geresnis variantas, nes išsaugoma vaiko gyvybė.

– Kokio amžiaus vaikai dažniausiai atsiduria gyvybės langelyje? Kokia būna jų sveikatos būklė?

– Dažniausiai vaikai – 2–3 dienų amžiaus. Tik kartą vaikas buvo maždaug savaitės amžiaus, bet vyresnių nebūna. Kalbant apie sveikatą, visi vaikai buvo sveiki.

– Kiek laiko vaikai gyvena kūdikių namuose?

– Į langelį patekę vaikai mūsų kūdikių namuose negyvena. Jie perkeliami į ligoninę tam, kad būtų ištirti. Į kūdikių namus vaikai buvo sugrąžinti tais atvejais, kai juos norėjo susigrąžinti motinos, kol vykdavo teismo procesas.

Paprastai vaikas siūlomas šeimai, kuri sutinka jį globoti iki trijų mėnesių amžiaus. Kai jis sulaukia tokio amžiaus, o biologinė motina neatsiranda, šeima vaiką gali įsivaikinti.

– Ar pakanka šeimų, norinčių globoti vaikus?

– Tikrai pakanka. Yra šeimų, norinčių turėti tokius mažus vaikučius. Jie globoja vaikus su tam tikra rizika, nes, jei per tris mėnesius atsiranda tikroji mama, globėjai su vaiku turi atsisveikinti.

– Ar sunku įsivaikinti vaiką?

– Šiuo atveju – nesunku. Tiesiog reikia sulaukti tų trijų mėnesių. Žinoma, šeimos jaučia šiek tiek nerimo, jei kartais atsirastų vaiko mama. Tačiau, kai sueina trys mėnesiai, jie kreipiasi į teismą ir įsivaikina.

– Ar yra daug šeimų, laukiančių ir norinčių įsivaikinti gyvybės langelyje atsidūrusį vaiką?

– Taip, yra nemažai šeimų, norinčių įsivaikinti vos gimusį vaiką iš gyvybės langelio. Jie prisiima riziką, kad atsiras tikroji mama. Valstybinė vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba turi žmonių, norinčių įsivaikinti, sąrašus. Kai vaikas iš gyvybės langelio patenka į ligoninę, mes perduodame informaciją Vaiko teisių apsaugos skyriui.

Ten užregistruojamas vaiko gimimas, išrašomas gimimo liudijimas, duomenys perduodami įvaikinimo tarnybai. Tuomet tarnyba tą vaikutį siūlo globoti šeimoms.

– Ar sekate vaiko, atsidūrusio gyvybės langelyje, tolesnį gyvenimą?

– Mes neturime tokios galimybės, nes tai konfidencialu. Įvaikinimas taip pat konfidencialus. Neturime duomenų, kam vaikas būna pasiūlytas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi