Tavo LRT

2020.10.07 07:41

„Zachor. Atsimink“: tarpukario Kupiškio arba Kupišok litvakų keliais

LRT.lt2020.10.07 07:41

Kupiškis garsėja ne tik įspūdinga prieš daugiau nei šimtą metų statyta bažnyčia, bet ir tarpukario litvakų palikimu: išlikusiomis keliomis sinagogomis, Sinagogų gatve su autentiškais žydų namukais ir gausybe istorijų. Kupišok miestelyje, kaip kadaise jį vadino žydai, gyveno ir turtingiausias tarpukario litvakas Nochemas Šmidtas, dėl turtų ir įtakos vietinių šiandien kartais pavadinamas tarpukario Donaldu Trumpu.

„Jis turėjo milijoną litų ir automobilį, kuriuo mėgdavo pasivažinėti po miestelį. Įdomu tai, kad N. Šmidtas ir tarpukariu turėjo pravardę – buvo vadinamas „Šviesos ministeriu“, – dokumentinėje apybraižoje „Zachor. Atsimink“ apie tarpukario litvakus pasakos Kupiškio etnografijos muziejaus istorikė Aušra Jonušytė. Kodėl jam buvo prigijusi toji pravardė, aiškinsis laidos vedėjai Elijas Martynenko ir Dovilė Kundrotaitė.

Laidos herojai aplankys ir išlikusį N. Šmidto malūną, ir šalia malūno tebestovintį jo namą, kuriame jau kone 65-erius metus gyvena paskutinio malūno direktoriaus dukra Audronė Grockytė. „Atvažiavau čia gyventi būdama dvejų su puse metukų. Tėvelis pradėjo dirbti malūne, o mus apgyvendino štai šiame name. Namų aplinka buvo dar to žmogaus, mes kokių 10-15 metų gyvenome tuose pačiuose kambariuose taip, kaip buvo įrengta Šmidto. Viduje buvo virtuvė, didžiulis duonkepis, krosnys buvo iš glazūruotų plytelių, viskas balta“, – į vaikystės prisiminimus leisis namo gyventoja ir aprodys tai, kas išliko nepaliesta iki šių dienų – namo rūsius.

Autentiška tarpukario kelionė po Kupiškį laidoje „Zachor. Atsimink“ pirmadienį, spalio 12 d., 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt