Tavo LRT

2020.09.10 09:12

„Zachor. Atsimink“ keliaus Pakruojo litvakų takais

LRT.lt2020.09.10 09:12

Rugsėjo 14 d. LRT TELEVIZIJOS laida „Zachor. Atsimink“ kvies žiūrovus kartu pasivaikščioti Pakruojyje gyvenusių litvakų takais – aplankyti išlikusius istorinius pastatus bei išgirsti pasakojimus apie žydų gyvenimą Pakruojyje ir žinomus, čia gyvenusius litvakus.

Laidos keliautojai Dovilė Kundrotaitė ir Elijas Martynenko, kalbindami žydų istorija pasidalinti galinčius žmones ir tyrinėdami išlikusią žydiškojo Pakruojo architektūrą, ieškos atsakymų į daug įdomių klausimų. Kaip žydai atsikėlė į Pakruojį ir čia sukūrė štetlą? Koks virė gyvenimas tarpukariu? Kokiais verslais ir amatais vertėsi Pakruojyje gyvenę litvakai? Kur mieste rinkdavosi žydų elitas ir kas iki Antrojo pasaulinio karo mieste laikė degtinės monopolį?

Elijas ir Dovilė būtinai apsilankys ir Pakruojo sinagogoje, kuriai grožiu, ko gero, negali prilygti jokia kita judėjų šventykla Lietuvoje. Tai yra seniausia Lietuvoje išlikusi medinė sinagoga, pastatyta dar 1801 metas. Laidoje bus prisiminta sinagogos istorija, kodėl ją prireikė restauruoti ir kaip tai pavyko padaryti pasinaudojus žinomo kalbininko Chackelio Lemcheno išsaugotais negatyvais.

„Tik pailsėję žmonės gali gerai dirbti“, – taip kalbama apie dar vieną su žydais siejamą miesto pastatą, brolių Maizelių vietiniams ir iš svetur atvykusiems darbuotojams pastatytą bendrabutį. Dovilė ir Elijas aiškinsis, kaip broliai Maizeliai pakeitė Pakruojo gyventojų kasdienybę ir prisidėjo prie miestelio augimo.

Dokumentinę apybraižą „Zachor. Atsimink“ žiūrėkite pirmadieniais 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt