Naujienų srautas

Tavo LRT2019.12.04 13:27

LRT.lt – naujas projektas „LRT Faktai“

LRT.lt 2019.12.04 13:27

Šiandien LRT.lt startuoja naujas projektas „LRT Faktai“. Šiuo, kartu su tarptautinėmis tiriamosios žurnalistikos organizacijomis – OCCRP (angl. Organized Crime and Coruption Reporting Project, OCCRP) ir Žurnalistikos plėtotės tinklu (angl. Journalism Development Network), JDN – įgyvendinamu projektu, siekiama vaizdžiai pristatyti patį tiriamosios žurnalistikos žanrą ir ugdyti kritinį informacijos vartotojų mąstymą.

„Projekto idėja kilo stebint besikeičiančią situaciją, susijusią su melagingos informacijos sklaida bei plitimu. Sparčiai besivystant technologijoms, plečiantis naudojimosi internetu galimybėmis tampa dar sunkiau suvaldyti informacijos dalijimosi srautus.

Kiekvienas interneto ryšį turintis vartotojas gali tapti ir tiesioginiu informacijos transliuotoju – dėl to vis dažniau ji tampa subjektyvi. Būtent todėl ir pačioms žiniasklaidos priemonėms labai svarbu mokytis atpažinti melagingą informaciją ir įvairiais būdais ugdyti vartotojų sąmoningumą“, – sako projektą įgyvendinančio LRT Tyrimų skyriaus vadovė Indrė Makaraitytė.

„OCCRP didžiuojasi šiuo bendru klaidingos informacijos dekonstravimo projektu, įgyvendinamu kartu su Lietuvos visuomeniniu transliuotoju.

Pirmąjį tekstą galite rasti paspaudę šią nuorodą.

LRT tyrimų komandos entuziazmas ir atsidavimas mums paliko didelį įspūdį ir tikimės, kad šis projektas bus tik maža dalis ilgalaikio bendradarbiavimo, naudingo ir Lietuvos visuomenei“, – sako OCCRP Baltijos šalių regiono redaktorius Vladas Lavrovas.

Faktų tikrinimo projektą OCCRP kartu su partneriais įgyvendina ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Estijoje, Baltarusijoje, Serbijoje.

„Melagingų naujienų, dezinformacijos skleidimas ar informacijos pateikimas klaidingame kontekste jau tapo kasdienybe. Politikai ir tie, kas nori atkreipti visuomenės dėmesį, nevengia naudoti melagingos informacijos tam, kad pasiektų savo tikslų. Būtent todėl labai svarbu užtikrinti, kad kuo daugiau žmonių pasiektų teisinga informacija, kuria remdamiesi jie darytų sprendimus.

Faktų tikrinimas nebūtinai visiškai užkirs kelią melagingoms naujienoms, bet jis gali padėti identifikuoti jas, informuoti publiką ir pasiekti tuos, kurie dažniausiai ignoruoja dezinformacijos atvejus“, – sako Vesna Radojevich, projekto partnerių Serbijoje faktų tikrinimo portalo „Raskrikavanje“ redaktorė.

Projekto metu bus pristatoma viešumoje pasirodžiusi klaidinga informacija, dekonstruojamas žinutės formavimo mechanizmas ir apžvelgiama, kokių tikslų galimai buvo siekiama platinant klaidinančią žinią. „LRT Faktai“ apžvelgs tokius melagingų naujienų formatus kaip propaganda, spaudžiamosios antraštės („clickbait“), užsakytas turinys, dezinformacija, satyra, melagingos žinutės, klaidas, vienpusiška ir šališka informacija, manipuliacija, pramanai, melaginga/ suklastota naujiena („fake news“), konspiracijos teorija, pseudomokslas bei cenzūra.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi