Sveikata

2021.12.15 16:36

Sveikatos apsaugos ministerija ruošiasi leisti homoseksualiems asmenims aukoti kraujo

Domantas Katelė, LRT.lt2021.12.15 16:36

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys savo įsakymu ruošiasi pakeisti galiojusią tvarką, kuria kraujo aukoti gali tik lytinių santykių su tos pačios lyties atstovais neturėję vyrai. Toks sprendimas turėtų įsigalioti 2022 m. gegužės 1 dieną.

Anksčiau galiojusi tvarka reglamentavo, kad donoras, pildydamas anketą, turi nurodyti, ar neturėjo lytinių santykių su tos pačios lyties atstovais. Į šį klausimą atsakiusiems teigiamai, keturius mėnesius aukoti kraujo nebuvo leidžiama.

Dabartinėje anketoje kraujo aukoti norinčių vyrų klausiama, ar šie turėjo lytinių santykių su kitais vyrais. Moterų – ar jų partneris galėjo turėti lytinių santykių su kitais vyrais.

Įsakymo projekte nurodoma, kad šių klausimų anketoje nebelieka. Klausiama tik apie nesaugius lytinius aktus per pastarąjį pusmetį.

Įsakymo projekto derinimo akte nurodoma, kad numatyti pakeitimai atliekami, atsižvelgiant į Europos Sąjungos „TRANSPOSE“ projekto parengtą Donoro sveikatos klausimyną ir aktualius Lietuvos kraujo ir jo sudėtinių dalių donorų pasiūlymus Kraujo ir kraujo sudėtinių dalių donorų apklausas.

Įsakymo projektas parengtas bendradarbiaujant su VšĮ Nacionalinio kraujo centro, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Kraujo centro, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Kraujo centro atstovais.

Teisingumo teismas įžvelgė diskriminaciją

2015 m. Europos Sąjungos (ES) Teisingumo Teismas priėmė nutarimą, jog draudimas homoseksualiems ir biseksualiems vyrams tapti kraujo donorais gali būti proporcingas tik griežtos būtinybės atvejais ir jeigu nėra kitų alternatyvų sunkių užkrečiamų ligų perdavimui kraujo recipientams sustabdyti.

ES Teisingumo Teismo nutartyje pažymima, kad Europos Sąjungos valstybės narės yra nepriklausomos priimti sprendimą dėl kraujo donorystės, atsižvelgiant į situaciją konkrečioje šalyje. Vis dėlto teismas pripažino, jog daugelyje ES šalių dėl seksualinės orientacijos homoseksualiems ir biseksualiems vyrams taikomi kraujo donorystės apribojimai yra neproporcingi, diskriminuojantys ir skatina šių asmenų stigmatizaciją visuomenėje

Raskevičius: kraujo homofobija baigsis?

Seimo narys ir Laisvės partijos atstovas Tomas Vytautas Raskevičius savo feisbuko paskyroje džiaugėsi tokiu SAM sprendimu.

„Vakar Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija registravo ministro įsakymo projektą, kuriuo panaikinimas diskriminacinio pobūdžio draudimas homoseksualiems vyrams tapti kraujo donorais. Šią problemą kartu su Nacionalinis kraujo centras kėlėme nuo šių metų pradžios.

Kraujo donorų apklausos anketoje klausimą apie seksualinę orientaciją siūloma keisti neutraliu klausimu apie rizikingą seksualinį elgesį. Rizikos veiksnys yra ne žmogaus seksualinė orientacija, o nesaugūs lytiniai santykiai.

Dėkoju ministerijai už lyderystę ir tikiuosi, kad kraujo homofobija netrukus baigsis“, – feisbuke kalbėjo parlamentaras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt