Sveikata

2021.09.13 22:04

Gyventojai šluoja greituosius COVID-19 testus: mokslininkai perspėja, kad tiksliau abejones išsklaido PGR testas

Aistė Valiauskaitė, Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.13 22:04

Keičiantis orams, plintant ir peršalimo ligoms, ir koronavirusui, žmonės masiškai perka greituosius COVID-19 testus. Tokių testų pardavimas vaistinėse išaugo kelis kartus. Karštoji linija teigia sunkiai spėjanti visus norinčius registruoti testams, o skiepų poreikis, anot Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), sumažėjo.

Vilnietė Liudmila sako, kad skiepytis negalėjo dėl sveikatos. Prireikus testo, be registracijos atvyko į mobilųjį punktą.

„Čia neužsirašius, reikia telefonu į centrą skambinti, o čia 20 minučių skambinu – gal prisiskambinsiu“, – teigia ji.

Vis dėlto testo gauti nepavyko. Ir ne tik Liudmilai. Karštoji linija apgulta.

Panorama. Ligoninėse užpildyta beveik 80 proc. COVID-19 lovų, stabdoma planinė chirurginė pagalba

„Vienu metu į liniją laukiančių skambučių yra 300, kurie nepateko iki operatorių, ir yra didelė tikimybė, kad kai kurie skambučiai nepateko ir į eilės dėl didelės apkrovos“, – supažindina Karštosios linijos koordinatorė Greta Beinaravičiūtė.

Daugiausia klausimų Karštoji linija sulaukia dėl testavimo – registruojasi tie, kuriems testuotis privaloma, daugėja jaučiančių simptomus. Vis dar skambina ir nežinantys, kad galimybių pasui testo čia pasidaryti nebegalima.

Kai kur ir paties tyrimo tenka laukti. Didžiuosiuose miestuose – porą dienų, mažesniuose – ir savaitę.

Pajautę simptomus, kurie gali būti tiek peršalimo, gripo ar COVID-19, kai kurie nelaukia ir tiriasi patys. Vaistinės pastebi kelis kartus išaugusią greitųjų COVID-19 testų paklausą.

„Dabar matome tokį stiprų augimą, kokio niekada nesame pastebėję. Jei vieną dieną parduodavome 700 vienetų, dabar būna 1500 parduodame“, – aiškina „Eurovaistinės“ atstovė Laura Bielskė.

„Padidėjęs sergamumas tiek COVID-19, tiek peršalimo ligomis, turėjome permainingus orus ir nemažai pacientų sirgo, žmonės nusiperka, nuperka artimiesiems ir dėl ramybės pasitikrina, ar tikrai ne COVID-19 serga“, – supažindina vaistinės „Camelia“ atstovė Žiedūnė Juškytė.

Mokslininkai vis dėlto perspėja, kad tiksliau abejones dėl ligos gali išsklaidyti PGR testas.

„Reikia turėti omenyje, kad antigeno testas nėra toks jautrus kaip molekulinis PGR testas“, – primena Santaros klinikų Laboratorinės medicinos centro vadovas Dalius Vitkus.

Visi ekspertai kartoja, kad geriausia apsauga – skiepai.

Prie po miestą važinėjančių skiepobusų eilių nėra. Dabar čia ateina tik vienas kitas iki šiol nepasiskiepijęs žmogus.

„Matome, kad kuo rugpjūčio 1 savaitės skiepijimo tempai lėtėja (...) Tai, pavyzdžiui, praeitą savaitę vos 21 tūkst. atėjo pasiskiepyti pirmą kartą“, – atskleidžia SAM atstovas Lukas Galkus.

SAM atstovas sako, kad per rugpjūtį sunaikinta 4 tūkst. vakcinų dozių, rugsėjį – 1,5 tūkst.

Ministerija teigia, kad vakcinų tiekimas kol kas nenutrūks – iki metų pabaigos Lietuvą dar pasieks daugiau nei 2 milijonai dozių. Dalis jų iškart gali būti dovanojama kitoms šalims.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt