Sveikata

2021.02.03 20:39

Neraminantys signalai per karantiną: žmonės rečiau tikrinasi dėl vėžio, o vykusieji į ligonines net buvo išsodinti iš autobuso

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.02.03 20:39

Dėl karantino ir pandemijos kova su vėžiu tapo dar sudėtingesnė. Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) direktorė Neringa Čiakienė pastebi, kad žmonės, bijodami viruso, rečiau ryžtasi vykti tikrintis sveikatos, tą pristabdė ir varžymai vykti į kitą savivaldybę, rečiau kursuojantis transportas. Taip pat ypač smuko žmonių patikra prevencinėse programose, pavyzdžiui, prevencinėje gimdos kaklelio vėžio programoje.

N. Čiakienė pabrėžia, kad dalis pacientų nevykdavo tikrintis sveikatos bijodami užsikrėsti, kiti norėdavo, bet gydytojai sirgo COVID-19 arba buvo izoliacijoje.

POLA vadovė atkreipia dėmesį, kad pernai fiksuota mažiau vėžio atvejų, dalis diagnozuota jau vėlyvesnėse stadijose. Visa tai irgi, tikėtina, susiję su pandemija ir karantinu.

POLA atstovė apie neraminančią statistiką: smuko žmonių patikra prevencinėse programose

„Smuko žmonių patikra prevencinėse programose – nuo 30 iki 40 procentų. <…> Ypač smuko moterų dalyvavimas prevencinėje gimdos kaklelio vėžio programoje“, – sako N. Čiakienė, pridurianti, kad be galo svarbu, jog būtų laiku pastebėti ikivėžiniai pakitimai.

POLA direktorė taip pat pabrėžia ir dėl suvaržymų buvusią problemą vykstant į kitas savivaldybes. Žmogus į gydymo įstaigą kitoje savivaldybėje galėjo vykti tik tada, kai jis pats vairuoja. Tik vėliau jau atsirado leidimas, kad žmogaus artimasis gali jį nuvežti, pastebi N. Čiakienė.

Tačiau kilo trikdžių ir vykstant tarpmiestiniu transportu – per karantiną pakeitus grafikus autobusai kursuoja rečiau, ribojamas keleivių skaičius.

„Teko girdėti atvejį, kai žmogus vyksta iš Radviliškio į Vilnių – jis autobuse nusiperka bilietą, pakeliui Ukmergėje įlipa žmogus, ten autobusų stotyje įsigijęs bilietą, ir tas žmogus iš Radviliškio yra išsodinamas, motyvuojant tuo, kad yra per daug žmonių autobuse“, – sako N. Čiakienė.

Daugiau – pokalbyje.