Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje Lietuvos vyrų futbolo rinktinės vyriausiasis treneris Edgaras Jankauskas pristatė artėjančios Baltijos taurės pusfinalio akistatos su Latvijos nacionaline komanda sudėtį.
Jau kitą savaitę į stovyklą susirinks E. Jankausko auklėtiniai, o birželio 6 dieną Kauno Dariaus ir Girėno stadione lietuviai priims Latvijos rinktinę. Iškovojusi pergalę prieš kaimynus, Lietuvos nacionalinė komanda turėtų galimybę pirmą kartą nuo 2010 metų triumfuoti Baltijos taurėje.
STRAIPSNIS TRUMPAI
- Birželio 6 d. Kaune Lietuvos rinktinė Baltijos taurės pusfinalyje susitinka su Latvija.
- Kitame pusfinalyje susitinka Estijos ir Farerų Salos rinktinės.
- Pergalės atveju birželio 9 d. Lietuva žaistų finale, o pralaimėjus būtų kovojama dėl trečios vietos.
„Laukia įdomus etapas, įdomi savaitė. Birželio langas įprastai ir istoriškai yra, ko gero, sudėtingiausias, atsižvelgiant į tai, kad čempionatai kai kur baigėsi anksčiau, kai kur – vėliau. Žaidėjų fizinė būklė yra skirtinga. Visada kyla daug klausimų (...) Galutiniai sprendimai buvo priimti po individualių pokalbių. (...) Mūsų komanda yra formuojama pagal labai paprastą algoritmą: noras atstovauti rinktinei, galimybė jai padėti, o toliau eina loginiai paaiškinimai“, – mintimis dalijosi E. Jankauskas.
Lietuvos futbolo legendos pristatytoje sudėtyje netrūko siurprizų. Pirmą kartą kvietimo į nacionalinę rinktinę sulaukė Lisabonos „Benfica“ komandai priklausantis vartininkas Arnas Voitinovičius. Į stovyklą taip pat atvyks TOPLYGOS naujokai – Vilniaus rajono „TransINVEST“ futbolininkai Edvinas Kloniūnas ir Domantas Šluta bei Gargždų „Bangos“ puolėjas Ignas Venckus.
Apie užsienyje tobulėjantį A. Voitinovičių rinktinės strategas kalbėjo pozityviai ir pabrėžė, kad jaunas vartininkas gali tapti puikiu pavyzdžiu savo kartos futbolininkams: „Manau, kad jis turi labai didelį potencialą, nepaisant jauno amžiaus. Apie jį yra labai geri atsiliepimai iš paties klubo. Matėme jo drąsą, charakterį, profesionalumą. Susiklosčius tokioms aplinkybėms, tai yra gera proga jį pamatyti iš arčiau, padėti jam pajausti Lietuvos rinktinės aplinką, kvapą. Ateitis priklauso jauniems žaidėjams. Kuo anksčiau juos įvesime, tuo geriau. Tai taip pat yra gera žinutė jauniems futbolininkams – kelias atviras visiems. Reikia parodyti, kad esi pasiruošęs ir vertas būti šios rinktinės sudėtyje.“

Apie I. Venckaus pakvietimą E. Jankauskas kalbėjo atvirai ir pripažino, kad sprendimas dėl puolėjo pozicijos nebuvo lengvas.
„I. Venckus yra daugiausia įvarčių įmušęs lietuvis TOPLYGOJE. Buvo dilemų, ar kviesti jį, ar Gytį Paulauską, kuris taip pat veržėsi į rinktinę. (...) Sąžiningiau buvo įtraukti I. Venckų, nes jis žaidžia ir žino įvarčių skonį. (...) Labai svarbu, kad priimami sprendimai būtų adekvatūs ir logiški. Jei nekviesime I. Venckaus, kas yra kitas? (...) Rinktinę sukomplektavome iš žaidėjų, kurie yra žaidybinės formos“, – kalbėjo E. Jankauskas.
Rinktinės sudėtyje matyti ir svarbių netekčių. Tarp jų – karjeros etapą keičiantys Edvinas Gertmonas ir Pijus Širvys. Ilgametis nacionalinės komandos vartininkas neseniai oficialiai persikėlė į Šveicarijos klubą „Servette“, o Slovėnijos „Maribor“ palikusio P. Širvio būsima karjeros stotelė kol kas dar nėra žinoma. Apie šių futbolininkų neatvykimą treneris kalbėjo gana atsargiai.
„Žinome, kad E. Gertmonas baigė sezoną ir užbaigė savo kontraktą. (...) Jis turėjo šiokių tokių sveikatos problemų. Jo sprendimas buvo šį langą praleisti, o plačiau, manau, jis pats pasakys. Žinau, kad buvo problemų su nugara, tad, matyt, nusprendė daugiau pailsėti ir ruoštis naujam sezonui naujame klube. (...) P. Širvys baigė sezoną, taip pat baigėsi jo kontraktas. Kol kas jis nepasirašė naujos sutarties ir prisibijo rizikuoti, tad nusprendė šį langą praleisti“, – sakė E. Jankauskas.
Vienas įdomiausių rinktinės pokyčių – Arvydo Novikovo sugrįžimas. Vienas ryškiausių pastarojo dešimtmečio Lietuvos futbolininkų į nacionalinę komandą grįžta po dvejų metų pertraukos. E. Jankauskas teigė, kad patyręs saugas vis dar gali būti svarbi figūra rinktinėje tiek aikštėje, tiek už jos ribų.
„Savo branda jis į komandą įneš patirties, patarimų. Jo lyderystė buvo patikrinta ypač sunkiame „Riterių“ etape. (...) Arvydas buvo tas, kuris komandą tempė, stūmė, įtikinėjo, kad savo darbą reikia atlikti sąžiningai. Jo žaidybinis intelektas kiekvienose rungtynėse bus svarbus. Jis dar turi ką duoti mūsų futbolui. Tas futbolo intelektas niekur nedingo – jis mato sprendimus, kurių jo komandos draugai nesupranta, nes nėra panašaus lygio. Jo statistika TOPLYGOJE būtų visai kitokia, jei šalia jo būtų aukštesnio meistriškumo partneriai. (...) Jis yra tokios formos, kokios aš jį paskutinį kartą atsimenu rinktinėje“, – sakė E. Jankauskas.

Paklaustas apie Latvijos rinktinės stiprybes ir demonstruojamą žaidimą, Lietuvos rinktinės treneris pabrėžė komandų panašumą ir išskyrė kaimynų disciplinuotą gynybą: „Tiek taktiniai, tiek psichologiniai aspektai bus ypač svarbūs. Mes tikrai esame panašaus lygio komandos. Net aplinkybės yra panašios – latviai neturi kelių svarbių savo sudėties žaidėjų. Šių aplinkybių įtaka yra didžiulė. Todėl noriu, kad mūsų komanda ramiai ir profesionaliai pasiruoštų rungtynėms. (...) Visi žaidėjai puikiai supranta šio turnyro svarbą. (...) Latvija yra fiziška komanda. Paskutinės rungtynės rodo, kad tai labiau gynybinė komanda. Jie taip pat turi greitus kraštus, aukštus puolėjus. Jų gynybos linija yra šiek tiek lėtoka, todėl jie žaidžia žemesniu bloku. Vis dėlto rezultatai rodo, kad į jų vartus įmušti yra sunku. Jei ne Anglija, kitos aukšto lygio komandos sunkiai pramuša jų gynybą.“
Galiausiai E. Jankauskas pripažino, kad spaudimas prieš artėjantį turnyrą yra jaučiamas, o tikslas iškovoti Baltijos taurę rinktinės viduje išlieka itin svarbus. Strategas prisiminė skaudų pralaimėjimą Estijai 2024 metų Baltijos taurės finale po baudinių serijos ir akcentavo, kad komandos atsidavimas privalo išlikti toks pats.
„Be abejo, spaudimo yra. Jeigu 16 metų negalime laimėti taurės, tai turbūt nėra atsitiktinumas. Tai yra pasekmė to, dėl ko atsiliekame. Mes norime laimėti taurę taip pat, kaip norėjome ją laimėti prieš porą metų. (...) Mes visi tuo gyvename, tai išgyvename. Tikslas yra laimėti“, – pabrėžė E. Jankauskas.




