Naujienų srautas

Sportas2018.11.18 01:05

Namų atmosfera nepadėjo: rumunai lietuviams atseikėjo net tris įvarčius

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2018.11.18 01:05

Ploješčio stadione aidėjusios negausios lietuvių delegacijos dainos rinktinei nepadėjo. Be savo sirgalių palaikymo žaidę rumunai naudojosi mūsiškių klaidomis gynyboje ir Ernestą Šetkų privertė kamuolį iš vartų tinklo traukti net triskart. Lietuviai į tai atsakyti niekuo nesugebėjo ir turėjo pripažinti aikštės šeimininkų pranašumą 0:3 (0:2).

Paskutines rungtynes lietuviai žais būtent su serbais, su kuriais ir pradėjo šį turnyrą. Rugsėjį įvykusiame susitikime mūsiškiai turėjo galimybę padovanoti gausiai LFF stadione susirinkusiems sirgaliams pergalę, bet taip ir nepasinaudojo puikiomis progomis.

Tiesa, tris vidurio gynėjus išstatęs Edgaras Jankauskas neturėjo itin džiaugtis statistika – serbai per šias rungtynes atliko net 23 smūgius (lietuviai – 9), iš kurių 10 skriejo į vartų plotą (lietuvių – 2), o 4 smūgiai pataikė į vartų konstrukciją. Tačiau rungtynės visgi galėjo baigtis ir lietuvių naudai, kai puikią ataką surengė Arvydo Novikovo ir Fiodoro Černycho duetas, o pačioje dvikovos pabaigoje puikų šansą turėjo Darvydas Šernas.

Antrojoje turnyro dvikovoje išvykoje su Juodkalnija mūsiškių rinktinė tiesiog subyrėjo ir vėl aikštę paliko be džiugesio, o rungtynių baigtis išsisprendė sužaidus kiek daugiau nei pusvalandį. Po rungtynių daug kas kritikavo E. Jankausko taktinius sprendimus, mat buvo pasirinkta visiškai kitokia formacija nei rungtynėse su Serbija, o abu įvarčiai krito per Justo Lasicko ir Povilo Leimono kraštą. 

Nepasisekė ir pirmoje tarpusavio akistatoje su rumunais. Nors tąkart pagaliau buvo įmuštas įvartis, paskutinėmis jau teisėjo pridėto laiko akimirkomis mūsiškiai praleido rumunų įvartį ir vėl turėjo aikštę palikti nuleistomis galvomis – 1:2 (0:1).

Dar blogiau nuteikė paskutinė dvikova su Juodkalnija. Nors taip pat buvo įmuštas įvartis, tačiau praleisti net 4. Šansų neiškristi į žemiausią D divizioną beveik nebėra, tačiau E. Jankauskas žada, kad jo komanda rankų nenuleis ir kovos tik dėl pergalės.

„Rumunams tai yra žutbūtinės rungtynės. Statistiškai jiems labiau reikia taškų, tačiau tai neturės jokios įtakos mūsų nusiteikimui“, – dar penktadienį teigė Lietuvos rinktinės treneris.

Penktadienį vienintelę treniruotę Ploještyje surengusi Lietuvos rinktinė į šį 60 kilometrų į šiaurę nuo sostinės Bukarešto esantį miestelį atkeliavo atsinaujinusi: pirmąkart į rinktinę pakviestas Marijampolės „Sūduvos“ saugas Giedrius Matulevičius, Vilniaus „Žalgirio“ atstovas Domantas Šimkus ir serbiško futbolo pamokų gavęs Belgrado „Zemun“ žaidėjas Danielis Romanovskis. Taip pat po trejų metų pertraukos į rinktinę sugrįžo traumų pristabdytas „Kauno Žalgirio“ saugas Gratas Sirgėdas ir šios komandos gynėjas Markas Beneta.

Jų, kaip ir likusių rinktinės vyrų, laukė itin įdomi patirtis, mat žaidžiama už uždarų durų.

„Manau, kad pusė mūsų komandos yra pripratę žaisti prie tuščių tribūnų, jiems tikrai nebus didelio šoko. – pusiau juokais teigė E. Jankauskas –  Ar tai yra mūsų pranašumas? Labai skirtingai reaguoja žaidėjai – vienus pilnos tribūnos motyvuoja, kitiems sukelia papildomą stresą, žiūrėsim, koks čia gausis galutinis kokteilis, bet tai dar viena įdomi patirtis.“

Rungtynės

Lietuvos rinktinės strategas sumaišė ir labai įdomų startinės sudėties kokteilį. Startiniame vienuoliktuke ne tik D. Šimkus, bet ir G. Sirgėdas bei Deimantas Petravičius. 

Iš viso, palyginus su praėjusiomis rungtynėmis Vilniuje, rinktinėje net penki pasikeitimai – aikštėje nuo pirmųjų minučių neišbėgo Linas Klimavičius, Justinas Januševskis, Vykintas Slivka, Valdemaras Borovskis ir Nerijus Valskis. Paskutinių dviejų žaidėjų nebuvo ir ant atsarginių suolelio. Be jau minėtų žaidėjų nuo pat pirmųjų minučių pasirodė Edvinas Girdvainis ir Egidijus Vaitkūnas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Savo sirgalius dėl netinkamo elgesio ir dėl to gautų UEFA sankcijų – 50 tūkst. eurų baudos už rasistinį elgesį ir 23 tūkst. už pirotechnikos naudojimą ir išsiveržimą į aikštę bei rungtynes už uždarų durų – penktadienį auklėjęs Rumunijos komandos vairininkas Cosminas Contra išrikiavo visiškai skirtingą sudėtį nei rungtynėse su Serbija. Sudėtyje – net 7 pasikeitimai. Tik Ciprianas Tatarusanu, Alexandru Maximas, Cristianas Sapunaru ir Nicolae Stanciu pradėjo paskutines rungtynes Bukarešte. Tačiau jis neabejotinai supranta šių rungtynių reikšmę. 

Kiek anksčiau šeštadienį įvykusiosiose rungtynėse Serbija 2:1 nugalėjo Juodkalniją ir sutvirtino savo pozicijas šioje grupėje. Tad rumunams, norint pratęsti kovą dėl kelialapio į 2020 metų Europos čempionatą, Ploještyje buvo būtina pergalė.

Nuaidėjus rinktinių himnams bei spaudžiant šaltukui rungtynių teisėjas italas Marco Guida paskelbė dvikovos pradžią.

Kaip namuose. Taip galėtum pavadinti atmosferą Plojesčio „Ilie Oana“ stadione. Negausiai stadione susirinkę Lietuvos rinktinės sirgaliai traukė „ant kalno mūrai“ ir buvo vienintelis kiek garsesnis balsas tuščiame stadione.

Ar daugybę kilometrų sukorusių sirgalių užsidegimas, ar E. Jankausko planas jau pirmą minutę galėjo duoti vaisių. Fiodoras Černychas prasiveržė aikštės kraštu, skersavo kamuolį link tolimojo vartų virpsto, kur kamuolį galva į vartus galėjo nukreipti Gratas Sirgėdas. Tačiau jo bandymas buvo nesėkmingas. Kaip ir apeliavimas į teisėjo neskirtą pražangą baudos smūgio metu, kuomet, anot F. Černycho, jį stūmė į nugarą.

Neįmuši tu, įmuša tau – skelbia iki gyvo kaulo rinktinės sirgaliams įkyrėjusi patarlė. Alexandru Chipciu itin lengvai „išmaudė“ net kelis Lietuvos rinktinės gynėjus, pasiuntė kamuolį link baudos aikštelės vidurio, kur jo jau laukė George Puscas. Šiam Rumunijos rinktinės puolėjui teliko pasiųsti kamuolį į vartus, kurių išgelbėti Ernestas Šetkus beveik neturėjo galimybių. Itin apmaudi klaidų virtinė ir jau 0:1.

Nors mūsiškiai ir rengė atakas vieną po kitos, tačiau arčiau tikslo vėl buvo aikštės šeimininkai. 14-ą minutę tas pats G. Puscas pataikė į virpstą, o nuo jo atšokęs kamuolys tik sėkmės dėka neatšoko tiesiai prieš vartus buvusiems dviem rumunams.

Žaidimo tempui kiek nukritus, o šeimininkams neturint palaikymo iš savo dvylikto žaidėjo, atsivėrė galimybės ir lietuviams. Sužaidus 24-ias minutes Arvydas Novikovas perėmė kamuolį ir buvo netoli išsiveržimo prieš vartininką, tačiau C. Tatarusanu buvo kiek greitesnis.

Prabėgus pusvalandžiui tiek pagal kamuolio kontrolę (57 proc.), tiek pagal smūgius į vartų plotą (2 prieš 0) buvo pranašesni rumunai. Mūsiškių sąskaitoje vienintelis G. Sirgėdo smūgis pirmą rungtynių minutę. Šis ilgai į rinktinę nekviestas saugas stipriai prisidėjo organizuojant komandos atakas.

O tuo metu žaidimo kontrolę kiek iš savo rankų išleidę rumunai vis neišvengdavo pražangų žabangų – už taisyklių pažeidimus geltonas korteles prieš save išvydo Nicusoras Bancu ir G. Puscas. Nerimastingai prie aikštelės pasiremdamas ramentais lūkuriavo ir C. Contra. Ir tikrai ne veltui. Meistrišku baudos smūgiu kamuolio į vartus vos nepasiuntė A. Novikovas, o tribūnose kartas nuo karto vis pasigirsdavo lietuvių skanduotės. Kylančias aistras kiek apramino teisėjas iš Italijos, kuris įspėjo ranka varžovą atsistūmusį A. Novikovą. Tai didelis nuostolis Lietuvos rinktinei, mat dėl šios nuobaudos saugas negalės žaisti rungtynėse su Serbija. 

Viena bloga naujiena sekė kitą. Vos prasidėjus antrajam kėliniui E. Šetkaus budrumą išmėgino Nicoale Stanciu. Lietuvos rinktinės vartų sargas pavojų neutralizavo tik trumpam. Prie atmušto kamuolio pirmasis suskubo Claudiu Keseru ir pasiuntė kamuolį į tuščių vartų tinklą. Rumunų išpuoliai vis nesiliovė, o nuo įvarčių gelbėjo tik patikimas E. Šetkaus žaidimas. O atsakyti į tai nebuvo kaip. Nors ir rengė vieną ataką po kitos, tačiau vis pritrūkdavo tikslaus perdavimo paskutiniame aikštės trečdalyje.

Prabėgus valandai – pirmieji keitimai. D. Šimkus vietą aikštėje užleido Vykintui Slivkai, o Alexandru Chipciu – Ciprianui Decui. Nors taktiškai mūsiškių gretose niekas nepasikeitė, tačiau čia pat sekė psichologinis smūgis. N. Stanciu iš aikštės krašto atliko baudos smūgį, kurį pramiegojo E. Šetkus – kamuolys atsidūrė vartuose, o švieslentėje užsidegė rezultatas 0:3. Dar blogiau – V. Slivka pradėjo šlubuoti.

Tačiau kol kas aikštėje žaidėjus rikiavo tik C. Contra – vietoje C. Keșeru ir N. Stanciu aikštėje pasirodė Alexandru Cicaldau ir Ianis Hagi. Pastarasis yra legendinio Rumunijos žaidėjo Gheorghe`o Hagi sūnus. Savo kozirį iš kortų kaladės ištraukė ir E. Jankauskas – F. Černychą aikštėje pakeitė Darvydas Šernas, o kiek vėliau šansą aikštėje suteikė Donatui Kazlauskui, kuris pakeitė Deimantą Petravičių. Nors mūsiškiai dar bandė kabintis į žaidimą, tačiau bergždžiai. 

Vakarą aptemdė ir A. Novikovo gauta antra geltona kortelė. Jis aikštę paliko 88-ą minutę.

Tris minutes pridėjęs arbitras paskelbė rungtynių pabaigą ir jau penktą lietuvių pralaimėjimą Tautų lygos turnyre. Vos 40 proc. laiko kamuolį kontroliavę lietuviai neatliko nei vieno smūgio į vartų plotą ir tik triskart smūgiavo šalia jų. Tuo metu aikštės šeimininkai kamuolį į vartų stačiakampį smūgiavo net 8 kartus, o šalia vartų kamuolį siuntė šešis kartus.

Paskutines Tautų lygos rungtynes mūsiškiai žais antradienį Belgrade su Serbijos rinktine.

Rumunija – Lietuva 3:0

7` [1:0] George Puscas

47` [2:0] Claudiu Keseru 

65` [3:0] Nicolae Stanciu

Lietuviai atsidūrė mirtininkų grupėje

Kad šiame turnyre bus sunku, paaiškėjo sausio pabaigoje Lozanoje (Šveicarijoje). Ten įvykusios UEFA Tautų lygos burtų traukimo ceremonijos metu paaiškėjo, kad Lietuvos futbolo rinktinė (FIFA-129) pateko į C diviziono 4 grupę, kur susitiko su kur kas aukštesnį FIFA reitingą turinčiomis komandomis – Rumunija (FIFA-26), Serbija (FIFA-35) ir Juodkalnijos (FIFA-39) reprezentacinėmis komandomis.

Lietuvos futbolo rinktinė net aštuonis kartus žaidė su serbais, tačiau priešininkų rinktinės pavadinimas vis keitėsi. 2002 metais draugiškose rungtynėse buvo patirtas pralaimėjimas rezultatu 1:4 Jugoslavijos futbolo rinktinei. Su tuometine Serbija ir Juodkalnija lietuviai buvo susitikę atrankoje į 2006 metų pasaulio futbolo čempionatą, tačiau abu kartus pralaimėjo rezultatu 0:2. Jau su Serbijos rinktine Lietuva susikovė atrankoje į 2010 metų pasaulio futbolo čempionatą – rungtynes išvykoje mūsiškiai pralaimėjo rezultatu 0:3, o namie pasiekė revanšą rezultatu 2:1, tačiau šios rungtynės serbams jau nieko nebelėmė. Beje, serbai šiemet žaidė ir Rusijoje vykusiame pasaulio futbolo čempionate, tačiau patyrė du pralaimėjimus ir pasirodymą turnyre baigė jau po grupių etapo. Galiausiai, rugsėjo pradžioje buvo pralaimėta namuose 0:1. 

Tuo metu su Juodkalnijos rinktine lietuviai iki prasidedant Tautų lygos turnyrui nebuvo žaidę nei draugiškų, nei oficialių rungtynių. Tačiau pirmas blynas mūsiškiams prisvilo – išvykoje pralaimėta 0:2, o antrasis visai sudegė – namuose gėdingai pralaimėta 1:4.

Su rumunais lietuviai žaidė net 14 kartų, tačiau nugalėjo vos kartą – atrankoje į 2010 metų pasaulio čempionatą svečiuose pasiekta pergalė 3:0. Palyginus su kitomis C diviziono grupėmis, galima sakyti, kad lietuviai atsidūrė itin galingoje grupėje.

Lietuva pagal reitingą – priešpaskutinio diviziono dugne

Visų pirma 55 Europos rinktinės pagal reitingą buvo suskirstytos į keturis divizionus. A ir B divizionuose kausis po 12 aukščiausią reitingą turinčių rinktinių, suskirstytų į keturias grupes po tris komandas, C grupėje – 15 komandų susigrums trijose grupėse po keturias rinktines ir vieną grupę, kurioje žais trys ekipos. 16 žemiausius koeficientus surinkusių D diviziono nacionalinių ekipų laukia futbolo mūšiai keturiose grupėse po keturias komandas.

129 vietą FIFA reitinge užimanti Lietuva pateko į trečią pagal pajėgumą – C divizioną, kuriame varžosi 15 komandų – Vengrija, Rumunija, Škotija, Slovėnija, Graikija, Serbija Albanija, Norvegija, Juodkalnija, Izraelis, Bulgarija, Suomija, Kipras, Estija bei Lietuva. Mūsiškių burtai negalėjo suvesti su Estija ir Kipru. Be to, dėl ribotų galimybių žaisti šaltuoju laikotarpiu, lietuviai negalėjo atsidurti vienoje grupėje nei su Norvegija, nei su Suomija.

Šio diviziono ekipos buvo suskirstytos į tris grupes po keturias komandas ir vieną grupę, kurioje kausis trys rinktinės. Keturi grupių laimėtojai prasimuš į UEFA Tautų lygos B divizioną, o paskutiniąsias vietas užėmusios rinktinės iškris į D divizioną. Tiesa, mūsiškių C divizione dėl nelyginio komandų skaičiaus prie trijų ketvirtas vietas grupėse užėmusių komandų taip pat prisijungs blogiausia trečioji vieta, kuri bus nustatyta pagal rezultatus kovojant prieš dvi geriausias savo grupės ekipas.

Vienintelės A diviziono komandos kovos dėl Tautų lygos trofėjaus. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurios grupės yra itin galingos. Pavyzdžiui, A diviziono pirmojoje grupėje kovos tokios komandos, kaip Vokietija, Prancūzija ir Nyderlandai, kurių viena iškris į B divizioną.

Papildomas bilietas į Europos čempionatą

Turnyro svarbą rodo ir tai, kad jis gali pagaliau atverti lietuviams vartus į Europos futbolo čempionatą. Jei mūsiškiai užimtų pirmą vietą savo grupėje šiame rugsėjo–lapkričio mėnesiais vyksiančiame turnyre, bet nesugebėtų 2019 metais organizuojamoje įprastoje atrankoje iškovoti kelialapio į Europos čempionatą, tuomet jie dalyvautų papildomoje atrankoje.

Ten lietuviams dėl kelialapio tektų susigrumti su kitų trijų C diviziono grupių nugalėtojais, o jei šie patektų į čempionatą įprastos atrankos metu, tuomet reikėtų žaisti su kitą aukščiausią vietą tose grupėse užėmusiomis komandomis. Taip pat ir su Lietuvos grupe – jei mūsiškiai užimtų antrąją vietą savo grupėje, tačiau geriausia šios grupės komanda patektų į Europos čempionatą įprastos atrankos metu, lietuviai vis tiek gautų teisę varžytis su kitomis stipriausiomis C diviziono ekipomis.

LRT primena, kad atranka į 2020 metų Europos čempionatą vyks kitų metų kovo–lapkričio mėnesiais. Joje dalyvaus 55 komandos, kurios bus suskirstytos į dešimt grupių po 5 arba 6 komandas. Po dvi geriausias kiekvienos grupės ekipas keliaus į Europos čempionatą, o likusios geriausios divizionų komandos savo likimą spręs kur kas vėliau.

Geriausios kiekvieno diviziono ekipos sužais trejas rungtynes – dviejų porų nugalėtojos susigrums dėl vienintelio kelialapio į Europos čempionatą. Įdomu, kad šios lemiamos rungtynės vyks 2020 metų kovą – vos pora mėnesių iki turnyro pradžios.

Tiesa, ir šis čempionatas bus neįprastas. 24 komandos žais 12-oje skirtingų Europos miestų, o turnyro pusfinaliai bei finalas vyks Londone.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi