Naujienų srautas

Sportas2018.10.15 00:06

Slogus futbolo vakaras: apytuščiame LFF stadione Juodkalnijos rinktinė sutriuškino Lietuvos komandą

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2018.10.15 00:06

Lietuvos futbolo rinktinei ir jos gerbėjams šis sekmadienio vakaras turėtų ilgam įstrigti atmintyje. Tiesa, ne iš gerosios pusės. Nuo pat rungtynių pradžios apatiškai žaidusi ir apytuščių tribūnų palaikoma mūsų nacionalinė komanda buvo sutriuškinta rezultatu 1:4 (0:3).

C diviziono ketvirtos grupės dugne esančiai Lietuvos futbolo rinktinei dvikova su Juodkalnija – paskutinė šių metų Tautų lygos turnyre, kuri bus žaidžiama namuose. Lietuviai lapkritį sužais dar dvejas rungtynes išvykoje su rumunais ir serbais. Tad E. Jankausko auklėtiniams Vilniuje iškovoti taškus – būtina.

Mat kol kas jų šiame turnyre dar nėra. Rungtynėse su Serbija turėjusi galimybę padovanoti gausiai LFF stadione susirinkusiems sirgaliams pergalę, taip ir nepasinaudojo puikiomis progomis.

Tiesa, tris vidurio gynėjus išstatęs E. Jankauskas neturėjo itin džiaugtis statistika – serbai per šias rungtynes atliko net 23 smūgius (lietuviai – 9), iš kurių 10 skriejo į vartų plotą (lietuvių – 2), o 4 smūgiai pataikė į vartų konstrukciją. Tačiau rungtynės visgi galėjo baigtis ir lietuvių naudai, kai puikią ataką surengė Arvydo Novikovo ir Fiodoro Černycho duetas, o pačioje dvikovos pabaigoje puikų šansą turėjo Darvydas Šernas.

Antrojoje turnyro dvikovoje išvykoje su Juodkalnija mūsiškių rinktinė tiesiog sulūžo ir vėl aikštę paliko be džiugesio, o rungtynių baigtis išsisprendė sužaidus kiek daugiau nei pusvalandį. Po rungtynių daug kas kritikavo E. Jankausko taktinius sprendimus, mat buvo pasirinkta visiškai kitokia formacija nei rungtynėse su Serbija, o abu įvarčiai krito per Justo Lasicko ir Povilo Leimono kraštą. Pastarasis įtrauktas į komandos sudėtį, o J. Lasickas nesulaukė komandos trenerio kvietimo, nors rinktinę vėl pjauna traumos. Buvo abejojama ir dėl prie komandos vėl prisijungusio Nerijaus Valskio formos ir dėl komandos kapitono bei lyderio F. Černycho sveikatos, abu šie žaidėjai sėkmingai pasirodė rungtynėse ketvirtadienį.

Nors tąkart pagaliau buvo įmuštas įvartis, paskutinėmis jau teisėjo pridėto laiko akimirkomis mūsiškiai praleido rumunų įvartį ir vėl turėjo aikštę palikti nuleistomis galvomis – 1:2 (0:1).

Tačiau šįkart, padarę išvadas po rungtynių Podgoricoje, lietuviai kalba apie sėkmingesnę rungtynių baigtį sekmadienį. 

„Namie mes galime ir privalome imti pergalę“, – teigė ketvirtadienį rezultatyvų perdavimą atlikęs N. Valskis.

Mūsiškių užduotį gali palengvinti tai, kad į Vilnių neatvyko priešininkų gynybos generolas Stefanas Savičius. Tačiau didesnį potencialą varžovai galėjo turėti puolime, nes komandos kapitonas Stevanas Jovetičius išsigydė rugpjūtį patirtą traumą ir jau žaidė rungtynėse su Serbija. Tiesa, nebuvo rezultatyvus – Juodkalnijos komanda namuose pralaimėjo serbams 0:2. 

Be to, E. Jankauskas gali pateikti ir taktinių siurprizų, mat pažadėjo permainų komandos sudėtyje.

Rungtynės

Komandos rungtynes pradėjo tokiomis sudėtimis:

Lietuvos futbolo rinktinėje, lyginant su paskutinėmis rungtynėmis su Rumunija, – trys pasikeitimai: vietoje iš rikiuotės dėl atsinaujinusios traumos iškritusio Vaido Slavicko, Algio Jankausko ir kelių link varžovų vartų neradusio Darvydo Šerno – Justinas Januševskis, Valdemaras Borovskij ir solidžiai į žaidimą ketvirtadienį įsitraukęs Nerijus Valskis.

E. Genio/LRT nuotr.

Juodkalnijos rinktinės sudėtyje, lyginant su ketvirtadienio rungtynėmis su Serbija, keturi pasikeitimai: vietoje Nikola Vukčevičiaus, Stevano Jovetičiaus, Fatoso Bečirajaus ir Adamo Marušičiaus Aleksandaras Jankovičius į aikštę išleido Borisą Kopitovičių, Stefaną Mugošą, Nebojšą Kosovičių ir Mirko Ivaničių.

Negausiai LFF stadione susirinkę sirgaliai gana vėsų rudens vakarą sugiedojo nacionalinius himnus ir rungtynių teisėjas austras Robertas Schorgenhoferis paskelbė antros šį sekmadienį C diviziono 4 grupės dvikovos pradžią. Kiek anksčiau sekmadienį Bukarešte nulinėmis lygiosiomis sužaidė Serbijos ir Rumunijos rinktinės.

Štai Vilniuje, nors ir padarė kelis pakeitimus komandos sudėtyje, tačiau E. Jankauskas išliko ištikimas šiame turnyre naudojamai trijų vidurio gynėjų gynybos linijai. Nors „ant popieriaus“ Artūras Žulpa – saugų grandyje, tačiau ginantis jis prisijungdavo prie kitų gynėjų.

Tačiau gausios gynybos pajėgos su iškilusiais pavojais susitvarkė vos dešimt minučių. Tuomet po nuo pat rungtynių pradžios besitęsusio aktyvaus spaudimo kelias dešimtis LFF stadione įsitaisiusių juodkalniečių pradžiugino taiklus Stefano Mugošos smūgis. Puolėją prieš vartininką iš aikštės vidurio išvedė Marko Vešovičius.

17-ą minutę – dar vienas gaisras prie lietuvių vartų. Ernestas Šetkus po kampinio sužaidė nepatikimai ir nepagavo kamuolio, kuris vos neįriedėjo į vartus. Paskutinę akimirką jį atgal vartininkui parideno Rolandas Baravykas. Svečių ekipa apeliavo į teisėją, teigdami, kad tai buvo perdavimas vartininkui.

O mūsiškiai į tai niekuo nesugebėjo atsakyti. Pavienės atakos baigdavosi vos kiek arčiau priartėjus prie priešininkų baudos aikštelės, o vienintelis ten kiek sąmyšio varžovų gretose sukėlęs Vykinto Slivkos skersavimas iš aikštės krašto buvo neutralizuotas. Pavieniai sirgalių šūksniai kiek praskaidrindavo niūrų vaizdą aikštėje, kurioje daugiausiai emocijas reiškė svečiai. Už ginčus su teisėju 33-ią minutę buvo įspėtas M. Vešovičius.

Tačiau žiūrint į švieslentę Juodkalnijos komanda neturėjo ko nervintis, mat jau 35-ą minutę dvikovos rezultatas tapo 0:2. Po Vladimiro Jovovičiaus pakelto kampinio prie artimojo virpsto buvęs Aleksandaras Ščekičius kamuolį galva pasiuntė prie tolimojo virpsto, kur to jau laukė Borisas Kopitovičius, kuriam beliko pasiųsti kamuolį į tuščius vartus.

Vos vieno R. Baravyko smūgio iš toli pradžiuginti sirgaliai sulaukė dar vienos nemalonios staigmenos. Linas Klimavičius, bandydamas sustabdyti link vartų besiveržusį varžovą sužaidė ranka ir rungtynių teisėjas nedvejodamas parodė link 11 metrų žymos. Prie kamuolio stojęs Stefanas Mugoša stipriu smūgiu pasiuntė kamuolį į apatinį vartų kampą ir rezultatas jau 0:3. Tiesa, E. Šetkus atspėjo kamuolio skriejimo kryptį, tačiau smūgis buvo pernelyg stiprus.

Nors jau po pirmojo kėlinio svečių ekipa triuškino mūsiškių komandą, tačiau statistikos grafose tai neatsispindėjo. Abi komandos dukart smūgiavo prie vartų, o į vartų plotą juodkalniečiai atliko vos vienu smūgiu daugiau (3 prieš 2), tačiau kėlė tris kampinius. Kamuolį komandos kontroliavo panašiai laiko – 47 proc. lietuviai, 53 proc. juodkalniečiai.

Norėdamas kiek pakeisti vaizdą aikštėje, E. Jankauskas per pertrauką atliko vieną keitimą – Modestą Vorobjovą pakeitė Mantas Kuklys. Sužaidus vos keturias minutes antrajame kėlinyje ant atsarginių suolelio pasodino epizode prieš tai suklydusį Fiodorą Černychą. Jį pakeitė Deimantas Petravičius. Čia pat šis futbolininkas turėjo neblogą progą, kai iš baudos aikštelės prieigų puikiu smūgiu pasiuntė kamuolį į vartų stačiakampį, tačiau Danijelis Petkovičius buvo savo vietoje.

Keitimą antrajame kėlinyje atliko ir Aleksandaras Jankovičius – M. Vešovičių pakeitė Darko Zoričius. Lietuviai aktyviau ieškojo kelių link varžovų vartų, tačiau nieko itin pavojingo sukurti taip ir nesugebėjo, o laikrodis rodė jau 65-ą minutę. Itin slogios rungtynės Lietuvos futbolo gerbėjams.

N. Valskis ir A. Novikovas dar pamėgino laimę iš arti, tačiau abiejų atakų metu Juodkalnijos rinktinės vartininkas žaidė patikimai. Likus žaisti 20 minučių dar vienas keitimas svečių ekipoje – V. Jovovičius vietą aikštėje užleido Fatosui Bečirajui.

Likus žaisti 15 minučių – proga lietuviams. Po pakelto kampinio D. Petkovičius bandė išmušti kamuolį toliau nuo savo vartų, tačiau jis nuskriejo už galinės linijos. Tai buvo pirmasis mūsiškių keltas kampinis šiose rungtynėse. 75-ą minutę, kai svečių komanda prie kampinio gairelės jau buvo stovėjusi net 6 kartus. O septintas galėjo padovanoti ir dar vieną įvartį, tačiau dukart Lietuvos rinktinę išgelbėjo tiesiog stebuklingai sužaidęs E. Šetkus. Čia pat – ir paskutinis keitimas mūsiškių gretose: N. Valskį pakeitė Donatas Kazlauskas. Svečių ekipos vairininkas taip pat atliko savo paskutinį keitimą, kai Filipą Stojkovičių pakeitė Risto Radunovičius.

Tačiau tai buvo ne viskas. Beveik ištiksėjus pagrindiniam rungtynių laikui krito dar du įvarčiai. 86-ą minutę į greitą ataką pabėgęs F. Bečirajus skersavo į baudos aikštelę, kur įbėgęs D. Zoričius pasiuntė kamuolį į E. Šetkaus vartų tinklą. Už poros minučių – dar vienas taiklus smūgis, tačiau šįkart mūsiškių. R. Baravykas puikiu smūgiu per save kiek sušvelnino rezultatą – 4:1.

Teisėjas pridėjo keturias papildomo laiko minutes, per kurias svečių komanda dar kartą galėjo pasiųsti kamuolį į vartus. Galiausiai jis paskelbė apie rungtynių pabaigą, kuri reiškė, kad Lietuvos rinktinė su 9 praleistais įvarčiais, tik dviem taikliais smūgiais ir nuliu tašku liko grupės dugne, o Juodkalnija su septyniais pakilo į antrą lentelės vietą. Pirmoje su aštuoniais taškais įsitaisiusi Serbija, o šešis turinti Rumunija užima trečią vietą. Norint išsilaikyti C divizione, Lietuvos komandai reikia laimėti likusias dvejas rungtynes ir tikėtis, kad Rumunija pralaimės paskutines turnyro rungtynes Juodkalnijai.

Nors rezultatas itin nuviliantis, tačiau komandų statistika labai panaši. Aikštės šeimininkai 6 kartus smūgiavo šalia vartų (Juodkalnija – 4), į vartų stačiakampį kamuolį siuntė taip pat šešis kartus (svečiai – 8), 45 proc. laiko kontroliavo kamuolį (juodkalniečiai – 55 proc.). Abi komandos po kartą pateko į nuošalės spąstus, tačiau svečiai kėlė net 8 kampinius, kai mūsiškiai prie kampinio gairelės stovėjo vos triskart.

Lietuva – Juodkalnija 1:4

10` [0:1] Stefan Mugoša

35` [0:2] Boris Kopitovič

45` [0:3] Stefan Mugoša

86` [0:4] Darko Zaričius

88` [1:4] Rolandas Baravykas

Lietuviai – Tautų lygos mirtininkų grupėje

Sausio pabaigoje Lozanoje (Šveicarijoje) įvyko UEFA Tautų lygos burtų traukimo ceremonija, kurios metu paaiškėjo, kad Lietuvos futbolo rinktinė pateko į C diviziono 4 grupę, kur žaidžia su Rumunijos (FIFA-27), Serbijos (FIFA-35) ir Juodkalnijos (FIFA-41) reprezentacinėmis komandomis.

Lietuvos futbolo rinktinė net septynis kartus žaidė su serbais, tačiau priešininkų rinktinės pavadinimas vis keitėsi. 2002 metais draugiškose rungtynėse buvo patirtas pralaimėjimas rezultatu 1:4 Jugoslavijos futbolo rinktinei. Su tuometine Serbija ir Juodkalnija lietuviai buvo susitikę atrankoje į 2006 metų pasaulio futbolo čempionatą, tačiau abu kartus pralaimėjo rezultatu 0:2. Jau su Serbijos rinktine Lietuva susikovė atrankoje į 2010 metų pasaulio futbolo čempionatą – rungtynes išvykoje mūsiškiai pralaimėjo rezultatu 0:3, o namie pasiekė revanšą rezultatu 2:1, tačiau šios rungtynės serbams jau nieko nebelėmė. Beje, serbai šiemet žaidė ir Rusijoje vykusiame pasaulio futbolo čempionate, tačiau patyrė du pralaimėjimus ir pasirodymą turnyre baigė jau po grupių etapo. Galiausiai, rugsėjo pradžioje buvo pralaimėta namuose 0:1.

Tuo metu su Juodkalnijos rinktine lietuviai iki prasidedant Tautų lygos turnyrui nebuvo žaidę nei draugiškų, nei oficialių rungtynių. Tačiau pirmas blynas mūsiškiams prisvilo – išvykoje pralaimėta 0:2.

Su rumunais lietuviai žaidė net 13 kartų, tačiau nugalėjo vos kartą – atrankoje į 2010 metų pasaulio čempionatą svečiuose pasiekta pergalė 3:0. Palyginus su kitomis C diviziono grupėmis, galima sakyti, kad lietuviai atsidūrė itin galingoje grupėje.

Lapkritį Lietuvos rinktinės laukia dvi išvykos – lapkričio 17 dieną į Rumuniją ir lapkričio 20 dieną į Serbiją. Visos rungtynės numatytos 21.45 val. Lietuvos laiku. Jas tiesiogiai transliuos LRT.

Lietuva pagal reitingą – priešpaskutinio diviziono dugne

Visų pirma 55 Europos rinktinės pagal reitingą buvo suskirstytos į keturis divizionus. A ir B divizionuose kausis po 12 aukščiausią reitingą turinčių rinktinių, suskirstytų į keturias grupes po tris komandas, C grupėje – 15 komandų susigrums trijose grupėse po keturias rinktines ir vieną grupę, kurioje žais trys ekipos. 16 žemiausius koeficientus surinkusių D diviziono nacionalinių ekipų laukia futbolo mūšiai keturiose grupėse po keturias komandas.

126 vietą FIFA reitinge užimanti Lietuva pateko į trečią pagal pajėgumą – C divizioną, kuriame varžosi 15 komandų – Vengrija, Rumunija, Škotija, Slovėnija, Graikija, Serbija Albanija, Norvegija, Juodkalnija, Izraelis, Bulgarija, Suomija, Kipras, Estija bei Lietuva. Mūsiškių burtai negalėjo suvesti su Estija ir Kipru. Be to, dėl ribotų galimybių žaisti šaltuoju laikotarpiu, lietuviai negalėjo atsidurti vienoje grupėje nei su Norvegija, nei su Suomija.

Šio diviziono ekipos buvo suskirstytos į tris grupes po keturias komandas ir vieną grupę, kurioje kausis trys rinktinės. Keturi grupių laimėtojai prasimuš į UEFA Tautų lygos B divizioną, o paskutiniąsias vietas užėmusios rinktinės iškris į D divizioną. Tiesa, mūsiškių C divizione dėl nelyginio komandų skaičiaus prie trijų ketvirtas vietas grupėse užėmusių komandų taip pat prisijungs blogiausia trečioji vieta, kuri bus nustatyta pagal rezultatus kovojant prieš dvi geriausias savo grupės ekipas.

Vienintelės A diviziono komandos kovos dėl Tautų lygos trofėjaus. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurios grupės yra itin galingos. Pavyzdžiui, A diviziono pirmojoje grupėje kovos tokios komandos, kaip Vokietija, Prancūzija ir Nyderlandai, kurių viena iškris į B divizioną.

Papildomas bilietas į Europos čempionatą

Turnyro svarbą rodo ir tai, kad jis gali pagaliau atverti lietuviams vartus į Europos futbolo čempionatą. Jei mūsiškiai užimtų pirmą vietą savo grupėje šiame rugsėjo–lapkričio mėnesiais vyksiančiame turnyre, bet nesugebėtų 2019 metais organizuojamoje įprastoje atrankoje iškovoti kelialapio į Europos čempionatą, tuomet jie dalyvautų papildomoje atrankoje.

Ten lietuviams dėl kelialapio tektų susigrumti su kitų trijų C diviziono grupių nugalėtojais, o jei šie patektų į čempionatą įprastos atrankos metu, tuomet reikėtų žaisti su kitą aukščiausią vietą tose grupėse užėmusiomis komandomis. Taip pat ir su Lietuvos grupe – jei mūsiškiai užimtų antrąją vietą savo grupėje, tačiau geriausia šios grupės komanda patektų į Europos čempionatą įprastos atrankos metu, lietuviai vis tiek gautų teisę varžytis su kitomis stipriausiomis C diviziono ekipomis.

LRT primena, kad atranka į 2020 metų Europos čempionatą vyks kitų metų kovo–lapkričio mėnesiais. Joje dalyvaus 55 komandos, kurios bus suskirstytos į dešimt grupių po 5 arba 6 komandas. Po dvi geriausias kiekvienos grupės ekipas keliaus į Europos čempionatą, o likusios geriausios divizionų komandos savo likimą spręs kur kas vėliau.

Geriausios kiekvieno diviziono ekipos sužais trejas rungtynes – dviejų porų nugalėtojos susigrums dėl vienintelio kelialapio į Europos čempionatą. Įdomu, kad šios lemiamos rungtynės vyks 2020 metų kovą – vos pora mėnesių iki turnyro pradžios.

Tiesa, ir šis čempionatas bus neįprastas. 24 komandos žais 12-oje skirtingų Europos miestų, o turnyro pusfinaliai bei finalas vyks Londone.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi