Sportas

2018.10.12 02:18

Keturios minutės džiaugsmo: vėlyvą įvartį įmušusi Lietuvos rinktinė subyrėjo paskutinėmis akimirkomis

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2018.10.12 02:18

Toks jau tas futbolas. Į euforiją LFF stadione susirinkusius žiūrovus paskutinę pagrindinio laiko minutę pasiuntę lietuviai turėjo atsilaikyti vos penkias teisėjo pridėtas minutes, tačiau tai pasirodė pernelyg sunki užduotis. Pagaliau UEFA Tautų lygos turnyre įvartį pelnę mūsiškiai paskutinėmis jau teisėjo pridėto laiko akimirkomis praleido rumunų įvartį ir vėl turėjo aikštę palikti nuleistomis galvomis – 1:2 (0:1).

C diviziono ketvirtos grupės dugne esančiai Lietuvos futbolo rinktinei dvikova su Rumunija – priešpaskutinė šių metų Tautų lygos turnyre, kuri bus žaidžiama namuose. Sekmadienį lietuviai LFF stadione dar priims Juodkalnijos futbolininkus, o lapkritį sužais dar dvejas rungtynes išvykoje su rumunais ir serbais. Tad E. Jankausko auklėtiniams Vilniuje iškovoti taškus – būtina.

Mat kol kas jų, kaip ir įvarčių, šiame turnyre dar nėra. Rungtynėse su Serbija turėjusi net galimybę padovanoti gausiai LFF stadione susirinkusiems sirgaliams pergalę, tačiau taip ir nepasinaudojo puikiomis progomis.

Tiesa, tris vidurio gynėjus tuomet išstatęs E. Jankauskas neturėjo itin džiaugtis statistika – serbai per šias rungtynes atliko net 23 smūgius (lietuviai – 9), iš kurių 10 skriejo į vartų plotą (lietuvių – 2), o 4 smūgiai pataikė į vartų konstrukciją. Tačiau rungtynės visgi galėjo baigtis ir lietuvių naudai, kai puikią ataką surengė Arvydo Novikovo ir Fiodoro Černycho duetas, o pačioje dvikovos pabaigoje puikų šansą turėjo Darvydas Šernas.

Antrojoje turnyro dvikovoje išvykoje su Juodkalnija mūsiškių rinktinė tiesiog sulūžo ir vėl aikštę paliko nuleistomis galvomis, o rungtynių baigtis išsisprendė sužaidus kiek daugiau nei pusvalandį. Po rungtynių daug kas kritikavo E. Jankausko taktinius sprendimus, mat buvo pasirinkta visiškai kitokia formacija nei rungtynėse su Serbija, o abu įvarčiai krito per Justo Lasicko ir Povilo Leimono kraštą. Pastarasis įtrauktas į komandos sudėtį, o J. Lasickas nesulaukė komandos trenerio kvietimo, nors rinktinę vėl pjauna traumos, o dėl vėl prie komandos prisijungusio Nerijaus Valskio formos yra daugiau klausimų nei atsakymų. Klausimų buvo ir dėl komandos kapitono bei lyderio F. Černycho sveikatos.

Tačiau E. Jankauskas tradiciškai ramino, kad motyvacijos komandai netrūksta, tačiau buvo kiek paslaptingesnis – to, kokią taktiką pasirinks, neatskleidė. Rumunijos rinktinės vyriausiasis treneris Cosminas Contra akcentavo, kad svarbiausia jo komandai prisitaikyti prie sintetinės LFF aikštės dangos.

E. Jankauskas, E. Blaževič/LRT.lt nuotr.

Rungtynės

Komandos dvikovą pradėjo tokiomis sudėtimis:

Rumunijos rinktinės sudėtyje, lyginant su paskutinėmis rungtynėmis Tautų lygoje (su Serbija išvykoje 2:2), vos du pasikeitimai: vietoj Mihai Balasos ir Deniso Draguso – Christianas Manea ir Ionutas Mitrita. Kartu su nacionaline ekipa į Vilnių atvyko ir gausus būrys ištikimiausių Rumunijos rinktinės sirgalių, kurie giedant rinktinių himnus iškėlė didžiulį transparantą anglų kalba „Laimėsime ar pralaimėsime, namie ar svečiuose, ultros čia amžinai, mes čia tam, kad pasiliktume“, o tik prasidėjus rungtynėms fajerių dūmais užpildė visą aikštę.

Tuo metu E. Jankauskas, lyginant su paskutinėmis rungtynėmis Podgoricoje (su Juodkalnija 0:2), atliko net keturis, iš kurių du – priverstiniai: rinktinei dėl traumų negalėjo padėti Ovidijus Verbickas ir Egidijus Vaitkūnas, kvietimo į rinktinę nesulaukė Justas Lasickas, o ant atsarginių suolelio liko Povilas Leimonas. Vietoj jų aikštėje – Vaidas Slavickas, Algis Jankauskas, Darvydas Šernas ir Rolandas Baravykas.

Rungtynėms teisėjavo prancūzas Francois Letexier, kurio veiksmus stadione, anot oficialios statistikos, vertino 2279 žiūrovai. Nors komandos rungtynes ir pradėjo gana ramiai, tačiau jau greitai įsismarkavo ir apsikeitė pavojingomis progomis. Alexandru Chipciu po grubios gausiai į gynybą grįžinusių Lietuvos rinktinės gynėjų klaidos privertė padirbėti Ernestą Šetkų, o už minutės Fiodoras Černychas sudrebino vartų konstrukciją.

Nors Lietuvos rinktinė ginantis išlaikydavo rungtynėse su Serbija puikiai veikusią penkių gynėjų liniją, o ginantis prisijungdavo ir saugai, tačiau gausios pajėgos neišgelbėjo. 13-ą minutę surengtos atakos metu pirmąjį pavojų neutralizavo E. Šetkus, tačiau nuo mūsiškių gynėjo patogiai atšokęs kamuolys suteikė puikią progą A. Chipciu, kuriam iš arti beliko nukreipti kamuolį į Lietuvos vartininko paliktus vartus. 1:0 svečių naudai ir kiek ramesnis C. Contra, kuris dieną prieš rungtynes vykusioje spaudos konferencijoje akcentavo tai, kad jo komandai reikia kuo greičiau prisitaikyti prie dirbtinės LFF stadiono dangos.

Iškart po įvarčio rumunai nesumažino apsukų – aktyvus spaudimas neleido aikštės šeimininkams net pagalvoti apie ataką, o E. Šetkus ne kartą turėjo pavargti. Rumunai kėlė kampinius, o gerą progą turėjo Ionutas Mitrita.

Sužaidus pusvalandį pavojingiausia lietuvių proga išliko F. Černycho smūgis į priešininkų vartų konstrukciją, tačiau įsidrąsinę mūsiškiai rengė vieną ataką po kitos, tačiau ir perdavimai į baudos aikštelę, ir atakų paskutinėje fazėje vis nesulaukdavo adresato.

Ir galiausiai, jau 42 minutę iš baudos aikštelės prieigų laimę pamėgino Vykintas Slivka, tačiau tai didesniu iššūkiu Ciprianui Tatarusanu netapo.

Nors kovos aikštėje buvo nemažai, tačiau pražangų F. Letexier užfiksuodavo ne tiek ir daug – pirmą geltoną kortelę tik 32-ą minutę užsidirbo prieš Modestą Vorobjovą prasižengęs Paulas Antonas. Dar vieną kortelę jau baigiantis kėliniui prieš save išvydo vienintelio įvarčio autorius A. Chinciu, kuris neleistinai stabdė į ataką skubėjusį F. Černychą.

Turėję galimybę baudos smūgiu maždaug iš 20 metrų bent jau pagrasinti varžovų vartams, o laimei nusišypsojus ir palydėti varžovus į pertrauką su „įvarčiu į rūbinę“, tuo mūsiškiai nepasinaudojo. Arvydas Novikovas pakėlė kamuolį į baudos aikštelės kraštą, tačiau ten jo jau laukė Rumunijos rinktinės gynėjas.

Abi komandos dar pamėgino suregzti atakas, tačiau čia pat teisėjas paskelbė apie kėlinio pabaigą, kuri buvo sėkmingesnė „trispalviams“. Tai atsispindėjo ir statistikos grafose: mūsiškiai atliko tik du smūgius, iš kurių vienas buvo į vartų plotą, kai rumunai susikūrė net 7 progas, iš kurių net tris pavertė smūgiais į E. Šetkaus ginamų vartų stačiakampį. Taip pat varžovai kėlė du kampinius, kai mūsiškiai prie kampinio gairelės nestovėjo. Tačiau aikštės viduryje vyko apylygė kova – abi komandos regzdamos atakas kamuolį valdė beveik vienodai.

E. Genio/LRT nuotr.

Kovos netrūko ir antrajame kėlinyje, kuriame pavojingesnes atakas ir vėl kūrė varžovai – 52-ą minutę puikiu smūgiu per save nuginkluoti E. Šetkų pamėgino I. Mitrita, tačiau jau trečias rungtynes Tautų lygoje sužaidęs E. Šetkus parodė itin greitą reakciją.

Sužaidus valandą ir vaizdui aikštėje negerėjant E. Jankauskas iškart atliko du keitimus: M. Vorobjovą ir Darvydą Šerną pakeitė Mantas Kuklys ir Nerijus Valskis. Saugą pakeitė saugas, o puolėją – puolėjas, tad buvo panašu, kad taktinės schemos Lietuvos rinktinės varininkas nusprendė nekeisti. Tačiau čia pat šviežio kraujo įleidimas į aikštę vos nepasiteisino, kai po kokybiškos atakos prieš vartus atsidūrė tik aikštėje pasirodęs N. Valskis, tačiau jo smūgis buvo netikslus.

Po geros atakos sekė kiek prastesnis epizodas – rumunai pamėgino pabėgti į greitą ataką, tačiau čia protingai prasižengė V. Slivka ir buvo nubaustas geltona kortele. C. Contra likus žaisti 20 minučių taip pat „atšviežino“ puolimą – George`as Tucudeanas vietą aikštėje užleido Claudiu Keseru.

Iki rungtynių pabaigos likus vos 15-ai minučių netikslūs mūsiškių perdavimai ne kartą varė žiūrovus į neviltį, o C. Contra atliko antrą savo keitimą – I. Mitrita aikštelėje vietą užleido Alexandru Maximui. Atakas rengę lietuviai čia pat sukūrė gerą progą pasižymėti – A. Novikovas aikštės kraštu pabėgo nuo varžovų, sėkmingai skersavo kamuolį į baudos aikštelę, kur jo laukė įkirtinėjantis N. Valskis, tačiau jo smūgis buvo blokuotas, o kamuolys galiausiai skriejo virš vartų.

Protingą pražangą jau kitame epizode atliko ir Razvanas Marinas, kuris po nesėkmingos standartinės situacijos neleido į priekį pabėgti F. Černychui. Po šios situacijos abiejų komandų treneriai atliko po paskutinį savo keitimą – E. Jankauskas į aikštė vietoje komandos kapitono išleido Deimantą Petravičių, o C. Contra vietoje Nicolae Stanciu – Doriną Rotariu.

Jau baigiantis pagrindiniam rungtynių laikui po gražios kombinacijos pagaliau voratinklius vartų tinkle pravalė ir mūsiškiai. Pirmąjį įvartį Tautų lygos turnyre pelnė prieš vartus geroje pozicijoje atsidūręs A. Žulpa.

Tačiau džiaugsmas truko neilgai. Jau ketvirtą teisėjo pridėtą minutę, o jų buvo pridėtos net penkios, baudos aikštelės krašte gerą poziciją suradęs A. Maximas pasiuntė kamuolį į vartus, o lietuvius – į neviltį. Per likusią minutę mūsiškiai dar pamėgino suregzti sėkmingą ataką, tačiau to padaryti nepavyko. Tiesa, E. Jankauskas turi ir dėl ko pykti – rungtynių teisėjas neleido užbaigti paskutinės atakos.

Tačiau tai rezultato jau nebepakeis – rungtynių švieslentė skelbė apie dar vieną, jau trečią Lietuvos rinktinės pralaimėjimą Tautų lygos turnyre po trejų rungtynių. Ir nors mūsiškiai aikštėje žaidė itin kovingai bei surengė daugybę kokybiškų atakų, tačiau statistikos grafoje atliko vos porą smūgių į vartus, kai rumunai į E. Šetkaus ginamų vartų stačiakampį kamuolį smūgiavo net 7 kartus.

Ketvirtadienį kitose C diviziono ketvirtos grupės rungtynėse Serbija svečiuose rezultatu 2:0 įveikė Juodkalnijos vienuolikę ir su 7 taškais įsitvirtino pirmoje vietoje. Rumunija su penkiais taškais žengia antra, tašku mažiau turintys Juodkalnijos futbolininkai įsitaisę trečioje grupės vietoje. Tuo metu nei vieno taško dar neiškovojusi Lietuvos rinktinė yra šios grupės dugne.

Kitas šio turnyro rungtynes mūsiškiai Vilniuje žais jau sekmadienį su Juodkalnijos ekipa, kuriai Podgoricoje pralaimėjo rezultatu 0:2.

Lietuva 1:2 Rumunija

13` [0:1] Alexandru Chipciu

90` [1:1] Artūras Žulpa

90`+ 4 [1:2] Alexandru Maxim

Lietuviai – Tautų lygos mirtininkų grupėje

Sausio pabaigoje Lozanoje (Šveicarijoje) įvyko UEFA Tautų lygos burtų traukimo ceremonija, kurios metu paaiškėjo, kad Lietuvos futbolo rinktinė pateko į C diviziono 4 grupę, kur žaidžia su Rumunijos (FIFA-27), Serbijos (FIFA-35) ir Juodkalnijos (FIFA-41) reprezentacinėmis komandomis.

Lietuvos futbolo rinktinė net septynis kartus žaidė su serbais, tačiau priešininkų rinktinės pavadinimas vis keitėsi. 2002 metais draugiškose rungtynėse buvo patirtas pralaimėjimas rezultatu 1:4 Jugoslavijos futbolo rinktinei. Su tuometine Serbija ir Juodkalnija lietuviai buvo susitikę atrankoje į 2006 metų pasaulio futbolo čempionatą, tačiau abu kartus pralaimėjo rezultatu 0:2. Jau su Serbijos rinktine Lietuva susikovė atrankoje į 2010 metų pasaulio futbolo čempionatą – rungtynes išvykoje mūsiškiai pralaimėjo rezultatu 0:3, o namie pasiekė revanšą rezultatu 2:1, tačiau šios rungtynės serbams jau nieko nebelėmė. Beje, serbai šiemet žaidė ir Rusijoje vykusiame pasaulio futbolo čempionate, tačiau patyrė du pralaimėjimus ir pasirodymą turnyre baigė jau po grupių etapo. Galiausiai, rugsėjo pradžioje buvo pralaimėta namuose 0:1.

Tuo metu su Juodkalnijos rinktine lietuviai iki prasidedant Tautų lygos turnyrui nebuvo žaidę nei draugiškų, nei oficialių rungtynių. Tačiau pirmas blynas mūsiškiams prisvilo – išvykoje pralaimėta 0:2.

Su rumunais lietuviai žaidė net 12 kartų, tačiau nugalėjo vos kartą – atrankoje į 2010 metų pasaulio čempionatą svečiuose pasiekta pergalė 3:0. Palyginus su kitomis C diviziono grupėmis, galima sakyti, kad lietuviai atsidūrė itin galingoje grupėje.

Spalio 14 dieną lietuviai namuose žais su Juodkalnija, o lapkritį laukia dvi išvykos – lapkričio 17 dieną į Rumuniją ir lapkričio 20 dieną į Serbiją. Visos rungtynės numatytos 21.45 val. Lietuvos laiku. Jas tiesiogiai transliuos LRT.

Lietuva pagal reitingą – priešpaskutinio diviziono dugne

Visų pirma 55 Europos rinktinės pagal reitingą buvo suskirstytos į keturis divizionus. A ir B divizionuose kausis po 12 aukščiausią reitingą turinčių rinktinių, suskirstytų į keturias grupes po tris komandas, C grupėje – 15 komandų susigrums trijose grupėse po keturias rinktines ir vieną grupę, kurioje žais trys ekipos. 16 žemiausius koeficientus surinkusių D diviziono nacionalinių ekipų laukia futbolo mūšiai keturiose grupėse po keturias komandas.

126 vietą FIFA reitinge užimanti Lietuva pateko į trečią pagal pajėgumą – C divizioną, kuriame varžosi 15 komandų – Vengrija, Rumunija, Škotija, Slovėnija, Graikija, Serbija Albanija, Norvegija, Juodkalnija, Izraelis, Bulgarija, Suomija, Kipras, Estija bei Lietuva. Mūsiškių burtai negalėjo suvesti su Estija ir Kipru. Be to, dėl ribotų galimybių žaisti šaltuoju laikotarpiu, lietuviai negalėjo atsidurti vienoje grupėje nei su Norvegija, nei su Suomija.

Šio diviziono ekipos buvo suskirstytos į tris grupes po keturias komandas ir vieną grupę, kurioje kausis trys rinktinės. Keturi grupių laimėtojai prasimuš į UEFA Tautų lygos B divizioną, o paskutiniąsias vietas užėmusios rinktinės iškris į D divizioną. Tiesa, mūsiškių C divizione dėl nelyginio komandų skaičiaus prie trijų ketvirtas vietas grupėse užėmusių komandų taip pat prisijungs blogiausia trečioji vieta, kuri bus nustatyta pagal rezultatus kovojant prieš dvi geriausias savo grupės ekipas.

Vienintelės A diviziono komandos kovos dėl Tautų lygos trofėjaus. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurios grupės yra itin galingos. Pavyzdžiui, A diviziono pirmojoje grupėje kovos tokios komandos, kaip Vokietija, Prancūzija ir Nyderlandai, kurių viena iškris į B divizioną.

Papildomas bilietas į Europos čempionatą

Turnyro svarbą rodo ir tai, kad jis gali pagaliau atverti lietuviams vartus į Europos futbolo čempionatą. Jei mūsiškiai užimtų pirmą vietą savo grupėje šiame rugsėjo–lapkričio mėnesiais vyksiančiame turnyre, bet nesugebėtų 2019 metais organizuojamoje įprastoje atrankoje iškovoti kelialapio į Europos čempionatą, tuomet jie dalyvautų papildomoje atrankoje.

Ten lietuviams dėl kelialapio tektų susigrumti su kitų trijų C diviziono grupių nugalėtojais, o jei šie patektų į čempionatą įprastos atrankos metu, tuomet reikėtų žaisti su kitą aukščiausią vietą tose grupėse užėmusiomis komandomis. Taip pat ir su Lietuvos grupe – jei mūsiškiai užimtų antrąją vietą savo grupėje, tačiau geriausia šios grupės komanda patektų į Europos čempionatą įprastos atrankos metu, lietuviai vis tiek gautų teisę varžytis su kitomis stipriausiomis C diviziono ekipomis.

LRT primena, kad atranka į 2020 metų Europos čempionatą vyks kitų metų kovo–lapkričio mėnesiais. Joje dalyvaus 55 komandos, kurios bus suskirstytos į dešimt grupių po 5 arba 6 komandas. Po dvi geriausias kiekvienos grupės ekipas keliaus į Europos čempionatą, o likusios geriausios divizionų komandos savo likimą spręs kur kas vėliau.

Geriausios kiekvieno diviziono ekipos sužais trejas rungtynes – dviejų porų nugalėtojos susigrums dėl vienintelio kelialapio į Europos čempionatą. Įdomu, kad šios lemiamos rungtynės vyks 2020 metų kovą – vos pora mėnesių iki turnyro pradžios.

Tiesa, ir šis čempionatas bus neįprastas. 24 komandos žais 12-oje skirtingų Europos miestų, o turnyro pusfinaliai bei finalas vyks Londone.