Sportas

2021.03.05 13:40

Prie A lygos starto linijos – 10 klubų: turtingiausiųjų sąraše išryškėjo aiškus lyderis

Rokas Suslavičius, LRT.lt2021.03.05 13:40

Praėjusiame A lygos sezone žaidė vos 6 klubai ir tuo Lietuva buvo išskirtinė valstybė Europoje. Jokia kita šalis aukščiausiame futbolo divizione neturėjo tiek mažai ekipų.

Tačiau 2021 metais vėl bus galima išvysti penkias A lygos rungtynes viename ture. Su Lietuvos futbolo federacijos (LFF) palaiminimu lyga nusprendė plėstis ir prijungė keturis klubus iš žemesnės pakopos.

10 dalyvių A lygoje žais pirmą kartą nuo 2015 metų.

Tiesa, jei devyni klubai paaiškėjo gerokai anskčiau, tai Alytaus „Dainavos“ atėjimo laukti teko kone iki pat sezono pradžios rungtynių.

LRT.lt apžvelgia A lygos dalyvius, jų finansinius pajėgumus naujame sezone bei analizavo žaidėjų vertes kaupiančio transfermarkt.com portalo duomenis.

Verta pažymėti, kad pastarajame tinklalapyje Lietuvos A lygai daug dėmesio neskiriama, tad netikslumų nebuvo išvengta. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į tai, kad futbolininkų nurodoma vertė tikrai nereiškia, kad būtent už tokią sumą A lygos klubai galėtų parduoti savo žaidėjus.

A lygos sezono startas numatytas kovo 5 dieną rungtynėmis tarp „Kauno Žalgirio“ ir Gargždų „Bangos“ klubų.

Vilniaus „Žalgiris“

Praėjęs sezonas: A lygos čempionai

Planuojamas biudžetas: 1,5 milijono eurų (gali didėti kartu su sėkmingu žygiu UEFA turnyruose)

Bendra žaidėjų vertė (pagal transfermarkt.com duomenis): 5,48 milijono eurų

Vertingiausias futbolininkas: Francisas Kyeremehas – 700 tūkst. eurų

Žaidėjų amžiaus vidurkis: 25,7

Legionierių ir lietuvių skaičius: 11 ir 9

Vilniaus „Žalgiris“ po ketverių metų pertraukos susigrąžino A lygos čempionų titulą. Vis tik tarpsezoniu pasikeitimų nebuvo išvengta. Ryškiausios permainos supurtė trenerių štabo gretas. A lygos auksą iškovojęs Aliaksejus Baga paliko sostinę ir dabar treniruoja Kazachstano „Aktobe“ futbolininkus. Į jo vieta buvo pasikviestas visems Lietuvoje puikiai pažįstamas Vladimiras Čeburinas.

Klubą taip pat paliko ryškūs legionieriai, tokie, kaip Donovanas Slijngardas, Liviu Antalis ar Andrija Kaludžerovičius, tačiau juos keitė ne ką mažiau skambūs naujokai. Jei jie pademonstruos savo potencialą – „Žalgiris“ bus sunkiai sustabdomas šį sezoną.

Veikiausiai „Žalgiryje“ matysime startiniame vienuoliktuke kiek mažiau lietuvių, nes išvykus Domantui Šimkui ir Modestui Vorobjovui, į jų vietą atvyko vienintelis Ovidijus Verbickas. Kitų skambesnių lietuviškų papildimų nebuvo.

Pasiruošimas „Žalgiriui“ klostėsi permainingai. Pradžioje jie ketino treniruotis Pilaitės dengtame manieže, tačiau šis sausį neatlaikė sniego ir sugriuvo. Treniruotes teko perkelti į „Sportima“ areną. Galiausiai prieš pat sezoną klubo gretose įsisuko COVID-19 virusas. Ketvirtadienį jau buvo užfiksuota 12 atvejų, tad vilniečiams sezono startą teko nukelti.

„Pasiruošims tai praėjo, tačiau dabar sėdime karantine. Vat tokios ir mintys, suprantame, kad tą, ką ruošiamės, reikės pradėti iš naujo. Galbūt ne visiems, nes turime pastvirtinę vidaus tvarką, pagal kurią sveiki žaidėjai gali treniruotis.

COVID-19 yra su mumis, reikia mokėti susigyventi. A lygą pradėsime nuo antro turo. Objektyviai mes negalime žaisti. Tačiau svarbu, kad niekas neserga rimta forma, bet turime pasveikti“, – LRT.lt portalui savaitės pradžioje teigė „Žalgirio“ klubo direktorė Vilma Venslovaitienė.

Lietuvos čempionai tikisi šį sezoną surinkti bent 1,5 milijono eurų biudžetą, tačiau jis gali ir gerokai šoktelti į viršų. Pagal naują UEFA turnyrų formatą, „Žalgiriui“ užtenka įveikti vos vieną Čempionų lygos etapą, kad savo tarptautines kovas pratęstų dar bent 6 rungtynėms ir taip gerokai pasipildytų kišenes UEFA išmokomis.

„Planuojame dalininkų susirinkimą kovo 9 dieną, kuriame tvirtinsime biudžetą. Bent 1,5 milijono turėtų būti, tačiau gali būti šiek tiek ir daugiu“ – pasakojo „Žalgirio“ vadovė.

Marijampolės „Sūduva“

Praėjęs sezonas: 2 vieta A lygoje

Planuojamas biudžetas: apie 900 eurų (gali didėti kartu su sėkmingu žygiu UEFA turnyruose)

Bendra žaidėjų vertė (pagal transfermarkt.com duomenis): 4,18 milijono eurų

Vertingiausias futbolininkas: Semiras Kerla – 450 tūkst. eurų

Žaidėjų amžiaus vidurkis: 28,1

Legionierių ir lietuvių skaičius: 13 ir 7

Marijampolės „Sūduvos“ klubas 2020 metais išgyveno tikrą košmarą. Trejus metus laimėję A lygos auksą marijampoliečiai liko antri, pralaimėję lemiamas rungtynes dėl titulo „Žalgiriui“ 0:3. Žaidėjai į tą dvikovą žengė po persirgimo COVID-19 virusu. LFF taurės finale taip pat buvo patirtas pralaimėjimas. Sezono pradžioje LFF Supertaurė irgi buvo atiduota varžovams.

UEFA turnyruose buvo įveiktas vos vienas etapas, tad nieko keisto, kad po tokio sezono trenerio poste neliko Sauliaus Širmelio. Šis beje atvyko pavasarį ir pakeitė vos kelias rungtynes žaidėjams dirigavusį austrą Heimo Pfeifenbergerį.

Dabar „Sūduvos“ žaidėjus treniruoja trumpai jau Lietuvoje lankęsis ispanas Victoras Besadre. Jam tai bus pirmoji patirtis vyriausiojo trenerio pozicijoje. „Sūduvos“ gretose permainų įvyko kur kas daugiau, nei liko žaidėjų iš praėjusio sezono. Nieko keisto, kad ir draugiškose rungtynėse „Sūduva“ kol kas nedemonstravo pačių geriausių rezultatų.

„Pasiruošimas buvo sunkus. Daug keitėsi žaidėjų, ne visi vienu metu pradėjo treniruotis, turėjome daug jaunimo. Dėl pandemijos treniravomės tik Marijampolėje, tai kas atvyko nuo pradžių, tiems ir atsibosti galėjo.

Nelengvas pasiruošimas buvo, bet kiek galėjome, tiek įvykdėme jį tinkamai. Tačiau žaidėjų dar ir šiai dienai trūksta, manau, kad du naujokai turėtų atvykti. Bent jau taip planuose yra.

Kol kas net draugiškose nežaidė arti pagrindo komanda, tai sunku šiai dienai kelti konkrečius tikslus. Formuojame sudėtį, kad būtų pajėgi kovoti dėl aukščiausių vietų, bet ar būsime pajėgus, tai sunku atsakyti“, – mintimis su LRT.lt dalinosi „Sūduvos“ prezidentas Vidmantas Murauskas.

Marijampolės klubo vadovas atskleidė, kad biudžetas šį sezoną turėtų būti kažkur tarp 800 tūkstančių ir 1 milijono.

„Kauno Žalgiris“

Praėjęs sezonas: 3 vieta A lygoje

Planuojamas biudžetas: 800 tūkstančių eurų (gali didėti kartu su sėkmingu žygiu UEFA turnyruose)

Bendra žaidėjų vertė (pagal transfermarkt.com duomenis): 2,95 milijono eurų

Vertingiausias futbolininkas: Emmanuelis Davidas – 325 tūkst. eurų

Žaidėjų amžiaus vidurkis: 25,5

Legionierių ir lietuvių skaičius: 9 ir 16

„Kauno Žalgiris“ praėjusį sezoną vienu metu dar bandė įsiterpti į lenktynes dėl A lygos aukso, tačiau galiausiai paleido Vilniaus ir Marijampolės klubus. Kauniečiai savo gretose išlaikė didžiąją dalį savo žaidėjų, teniruoti juos ir toliau liko Rokas Garastas. Vienas iš didžiausių praradimų – Jurijaus Bušmano išvykimas. Ukrainietis ne kartą gelbėjo taikliais baudos smūgiais, o ir šiaip buvo sunkiai keičiamas kairiajame gynybos krašte.

Daug skambių naujokų netavyko, o kiek ryškesniais papildymais galima laikyti Lietuvoje jau žaidusius Choco, Renato Matosą ir Michaelį Thuique`ą.

„Pasiruošimas vyko pagal planą, ką Lietuvoje buvo įmanoma padaryti. Sąlygas tikrai turėjome geras. Pasirengimą galima vertinti, kaip pavykusį. Manau, kad sezonui esame pasiruošę.

Žaidėjų komplektaciją daugiau ar mažiau jau esame baigę, tačiau jei pavyktų gauti kažkokį išskirtinį žaidėją, tai tikrai neatsisakytume“, – bendraudamas su LRT.lt pasakojo „Kauno Žalgirio“ futbolo klubo direktorius Eimantas Pūras.

„Kauno Žalgiris“ ketina sezone turėti apie 800 tūkstančių eurų biudžetą, bet šis taip pat gali didėti įveikus kelis etapus UEFA Konferencijų lygoje.

Gargždų „Banga“

Praėjęs sezonas: 4 vieta A lygoje

Planuojamas biudžetas: 300 tūkstančių eurų

Bendra žaidėjų vertė (pagal transfermarkt.com duomenis): 2,13 milijono eurų

Vertingiausias futbolininkas: Aleksandras Aksionovas – 225 tūkst. eurų

Žaidėjų amžiaus vidurkis: 24,3

Legionierių ir lietuvių skaičius: 4 ir 16

Gargždų miesto klubas praėjusiame sezone nutildė visus skeptikus, kuomet iš I lygos atėję jie sugebėjo A lygoje finišuoti ketvirtoje vietoje. Tiesa, „Panevėžio“ pergalė LFF taurės finale atėmė iš „Bangos“ galimybę šiais metais varžytis UEFA Konferencijų lygoje.

Žaidėjų gretose tarpsezoniu „Bangoje“ mažai keitėsi. Klubą paliko atakuojantys žaidėjai Renato Matosas ir Julius Kasparavičius, o į jų vietą atvyko japonas Norito Hashiguchi.

„Bangos“ klubas turės kukliausią biudžetą iš visų praėjusiame sezone A lygoje žaidusių ekipų.

„Pasiruošimas buvo sudėtingas dėl gamtinių sąlygų. Aikštės buvo apledėjusios, snieguotos. Tokio visaverčio pasiruošimo nebuvo, nors stengėmės žaisti draugiškas rungtynes maniežuose Kaune ar Vilniuje.

Šiam sezonui sudėtį susikomplektavome pagal galimybes, bet konkrečių tikslų dar neturime. Aišku, norime išlikti A lygoje. Dabar pirmuose penkiuose turuose turėsime dvikovas su A lygos senbūviais, sužaisime ir žiūrėsime, ko mes čia esame verti.

Praėjusiame sezone mus buvo nurašę, bet parodėmė, kad galime žaisti su visais. Šiais metais taip pat norime tą daryti. Planuojame turėti 300 tūkstančių eurų biudžetą“, – prieš A lygos startą kalbėjo „Bangos“ klubo direktorius Rimantas Mikalauskas.

„Panevėžys“

Praėjęs sezonas: 5 vieta A lygoje

Planuojamas biudžetas: 750 tūkstančių eurų (gali didėti kartu su sėkmingu žygiu UEFA turnyruose)

Bendra žaidėjų vertė (pagal transfermarkt.com duomenis): 2,8 milijono eurų

Vertingiausias futbolininkas: Elivelto – 350 tūkst. eurų

Žaidėjų amžiaus vidurkis: 24,7

Legionierių ir lietuvių skaičius: 10 ir 14

„Panevėžys“ praėjusį sezoną užbaigė tikrai galingai. Klubas LFF taurės finale įveikė „Sūduvą“ ir tai atvėrė jiems duris šiais metais varžytis UEFA Konferencijų lygoje. Tiesa, slogi praėjusio sezono pradžia lėmė tai, kad A lygoje buvo užimta tik 5-oji vieta. Tačiau „Panevėžys“ trenerių gretose išlaikė Jao Martinsą, o būtent su jo atėjimu prasidėjo žaidimo gerėjimas.

Žaidėjų tarpe kiek ryškesnės permainos įvyko gynybos grandyje. Panevėžio miestą paliko Vytas Gašpuitis ir Lukas Čerkauskas, o jų vietą užims legionieriai. Tačiau „Panevėžio“ klubui pavyko į savo gretas pasikviesti „Sūduvoje“ minučių mažokai gavusį Eligijų Jankauską, o taip pat išlaikyti ir savo lyderį Elivelto.

Draugiškose rungtynėse „Pabenevėžys“ demonstravo solidžius rezultatus, tad nieko keisto, kad artėjančiame sezone klubas norėtų užimti aukštesnę vietą, nei praėjusiais metais.

„Rezultatai kontrolinėse dvikovose tikrai neblogi, tačiau ir praėjusiais metais tas pats buvo. Vėliau būna visko. Lyg ir viskas gerai, aišku COVID-19 virusas kiek sumaišė kortas. Dabar saviizoliacijoje yra du žmonės, pagrindo žaidėjai. Šiaip esame patenkinti bendru futbolininkų nusiteikimu, jų nuotaikomis, visu kolektyvu.

Artėjančiame sezone mūsų pagrindinė užduotis bus vėl užimti tokias vietas, kad galėtume žaisti UEFA turnyruose. Jeigu viskas susiklostys palankiai, tai žinoma, kad norėtume kovoti dėl medalių“, – A lygos sezono išvakarėse kalbėjo „Panevėžio“ klubo direktorius Bronius Vaitiekūnas.

Jo teigimu komandos biudžetas sezone turėtų siekti apie 750 tūkstančių eurų.

Vilniaus „Riteriai“

Praėjęs sezonas: 6 vieta A lygoje

Planuojamas biudžetas: 550 tūkstančių eurų

Bendra žaidėjų vertė (pagal transfermarkt.com duomenis): 2,28 milijono eurų

Vertingiausias futbolininkas: Angelis Lezema – 300 tūkst. eurų

Žaidėjų amžiaus vidurkis: 24,1

Legionierių ir lietuvių skaičius: 3 ir 23

Praėjęs sezonas „Riteriams“ tapo didžiuliu nusivylimu. A lygoje buvo užimta paskutinė vieta bei prarasta galimybė žaisti UEFA turnyruose, kurie finansiškai gerokai patempdavo klubą į priekį. Nuostolius pavyks kompensuoti dėl protingai sudarytos Teremo Moffi pardavimo sutarties. LRT.lt žiniomis už šio žaidėjo persikėlimą iš Belgijos į Prancūzijos lygą „Riteriai“ turėtų uždirbti 1,2 milijono eurų.

Tačiau „Riterius“ prieš sezono startą užklupo kitos bėdos. Pastaruoju metu jų gretose fiksuoti net 17 COVID-19 atvejų, nors klubas šią savaitę dar bandė rinktis į treniruotes. Šiuo metu dėl koronaviruso protrūkio „Riteriuose“ vyksta tyrimas.

Tiesa, klubo prezidentas Janas Nevoina gynėsi, kad viskas buvo daroma pagal taisykles. Plačiau apie tai LRT.lt jau rašė šioje publikacijoje.

J. Nevoina bendraudamas su LRT.lt taip pat atskleidė, kad „Riteriai“ šį sezoną planuoja turėtį apie 550 eurų siekiantį biudžetą.

Kėdainių „Nevėžis“

Praėjęs sezonas: I lygos čempionai

Planuojamas biudžetas: 300 tūkstančių eurų

Bendra žaidėjų vertė (pagal transfermarkt.com duomenis, nepilna sudėtis): 425 tūkstančių eurų

Vertingiausias futbolininkas: Julius Kasparavičius – 100 tūkst. eurų

Žaidėjų amžiaus vidurkis: 23,3

Legionierių ir lietuvių skaičius: 8 ir 16

Kėdainių „Nevėžis“ į A lygą grįžta po 15 metų pertraukos. Praėjusiame sezone klubas iškovojo I lygos nugalėtojų titulą ir į aukščiausią šalies futbolo divizioną ateina norėdami įsitvirtinti jame. „Nevėžis“ išreiškė pasitikėjimą treneriui Vitalijui Stankevičiui, kuris ir diriguos žaidėjams A lygoje.

Kėdainių ekipa pasiliko didžiąją dalį praėjusio sezono žaidėjų, o prie jų pasikvietė keletą legionierių ir A lygoje puikiai visiems pažįstamą Julių Kasparavičių.

„Laimėjome I lygą ir, kaip sakoma, ant emocijų nusprendėme varžytis A lygoje. Viskas vyko pagal planą, tačiau turime iššūkių. Stadione dar yra užstrigę darbai, reikia pakloti dangą, tačiau oro sąlygos kol kas neleidžia. Tenka važiuoti treniruotėms į kitą miestą. Neišvengėme ir traumų.

Tačiau esame pasiruošę startuoti A lygoje po 15 metų pertraukos, tą teisę iškovojome sportiniu principu, norisi tuo pasinaudoti ir garbingai pasirodyti. Kažkokių didelių biudžetų neturime ir didelių tikslų nekeliame, tačiau įsitvirtinti A lygoje norėtume. Kiekvienas rungtynes kausimės, kovosime, žaidėjai yra motyvuoti. Visus varžovus gerbiame, tačiau nei vieno nebijome“, – pasitikdamas naujus iššūkius kalbėjo „Nevėžio“ direktorius Saulius Skibiniauskas.

Klubo vadovu teigimu, biudžeto formavimas pandemijos metu nėra pats lengviausias dalykas ir „Nevėžis“ ketina surinkti iki 300 tūkstančių.

Kauno rajono „Hegelmann Litauen“

Praėjęs sezonas: 2 vieta I lygoje

Planuojamas biudžetas: 300 tūkstančių eurų

Bendra žaidėjų vertė (pagal transfermarkt.com duomenis): 1,35 milijono eurų

Vertingiausias futbolininkas: Ricardinho – 200 tūkst. eurų

Žaidėjų amžiaus vidurkis: 25

Legionierių ir lietuvių skaičius: 6 ir 15

Neabejotinai vienas įdomiausių ir finansiškai stipriausių A lygos naujokų. Žvelgiant į „Hegelmann Litauen“ sudėtį tas irgi atsispindi. Kauno rajono klubui pavyko į savo gretas pasikviesti nemažai A lygos patirties turinčių žaidėjų tiek iš Lietuvos, tiek ir užsienio šalių.

Praėjusiame sezone I lygoje „Hegelmann Litauen“ tik po dramatiško finišo nusileido „Nevėžio“ klubui ir liko antroje vietoje. Šį sezoną „Hegelmann Litauen“ į trenerio poziciją pasikvietė Andrių Skerlą, kuris jau yra įgavęs patirties dirbant asistentu Vilniaus „Žalgiryje“ ir Lietuvos futbolo rinktinėje. Bus labai įdomu pamatyti, kaip šiam treneriui seksis vyriausiojo trenerio pareigose.

Kauno rajono ekipa ketina surinkti šį sezoną apie 300 tūkstančių eurų biudžetą, tačiau nėra atmetama galimybė jį padidinti sezono eigoje ir vasarą dar stiprinti sudėtį.

„Nuotaikos išties pakilios, pasiruošimas praėjo gerai. Žinoma, sudėtis keitėsi 50 procentų, todėl žaidėme daugiau draugiškų rungtynių, norėjosi įvertinti žaidėjus. Gal pirmoje pasiruošimo pusėje turėjome sudėtingesnes sąlygas, nes sportavome nepilnų matmenų manieže. Vėliau jau pradėjome aikštėje ruoštis, treneris profesionaliai buvo sudeliojęs pasiruošimą ciklą ir aš, kaip vadovas, esu patenkintas.

Mūsų tikslas, tai bandyti patekti į stipriausiųjų šešetuką. Minimalų tikslą keliame neiškristi iš A lygos. Planuojame surinkti apie 300 tūkstančių eurų biudžetą, tačiau su klubo savininku esame šnekėję, kad jei seksis neblogai, matysime, kad pirmas ketvertas nėra toli, tai iki 30 procentų tą sumą galėsime didinti ir bus galimybė pasistiprinti sezono eigoje“, – atskleidė „Hegelmann Litauen“ direktorius Dainius Šumauskas.

Telšių „Džiugas“

Praėjęs sezonas: 4 vieta I lygoje

Planuojamas biudžetas: 300 tūkstančių eurų

Bendra žaidėjų vertė (pagal transfermarkt.com duomenis): 1,23 milijono eurų

Vertingiausias futbolininkas: Jeremy Fernandesas – 200 tūkst. eurų

Žaidėjų amžiaus vidurkis: 24,6

Legionierių ir lietuvių skaičius: 7 ir 14

Telšių komanda 2019 metais buvo laimėjusi I lygos pirmenybes, tačiau tą kartą atsitraukė ir A lygoje praėjusiame sezone nesivaržė. Pakartoti dar kartą 2019 metų rezultato nepavyko, tačiau plečiantis lygai sportiniu keliu vis tiek iškovojo vietą aukčiausiame šalies futbolo divizione.

„Jaučiamės savo galimybių ribose pasiruošę. Jau nuo sausio pradžios ruošiamės A lygai be jokių abejonių. Kol kas dar turime daug iššūkių, tai pasidžiaugti dar nespėjome. Tikiuosi, kad ateis tos nuotaikos su sezono pradžia, nes Telšių miestas į A lygą po 22 metų pertraukos grįžta.

Svarbiausi mūsų tikslai, tai įsikibti į tą A lygą, būti tokiam stabiliam, užtikrintam klubui, kas liečia finansinius dalykus. Manau, kad šį sezoną turėsime ne mažiau 250 tūkstančių biudžetą, tačiau tikimės, kad pasieksime ir tuos 300 tūkst.“, – mintimis prieš sezono startą dalinosi „Džiugo“ klubo direktorius Martynas Armalis.

Alytaus „Dainava“

Praėjęs sezonas: 6 vieta I lygoje

Planuojamas biudžetas: 300 tūkstančių eurų

Bendra žaidėjų vertė (pagal transfermarkt.com duomenis, nepilna sudėtis): 475 tūkstančių eurų

Vertingiausias futbolininkas: Titas Vitukynas – 75 tūkst. eurų

Žaidėjų amžiaus vidurkis: 23,7

Legionierių ir lietuvių skaičius: 6 ir 19

Alytaus klubas LFF sprendimu į A lygos traukinį įšoko likus mažiau nei dviems savaitėms iki sezono pradžios rungtynių. Nieko nuostabaus, kad „Dainavos“ vadovams teko kaip reikiant paplušėti, norint tinkamai pasiruošti.

Kaip teigė LRT.lt teigė „Dainavos“ direktorius Žydrūnas Lukošiūnas, pastaruoju metu teko dirbti po 24 valandas per parą.

„Šiuo metu vyksta labai stiprus pasiruošimas, tačiau gyvename neblogomis nuotaikomis. Dirbame visą parą, žiūrėsime, kas čia gausis. Manau, kad komplektaciją pildysime visą pirmąjį A lygos sezoną ratą. Su šia sudėtimi nesame sužaidę net draugiškų rungtynių, tai kažkiek gasdina šitas dalykas.

Tačiau viskas eina eina į priekį ir dėl biudžeto manome, kad pavyks surinkti 300 tūkstančių eurų sumą“, – teigė „Dainavos“ vadovas.