Sportas

2020.03.10 10:22

Dziudo bendruomenei laužant ietis, ginčą išspręsti bando ministerija, bet federacijos veiklą saugo įstatymas

Brigita Virbalytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.10 10:22

Lietuvos dziudo federacijos prezidento Vigmanto Sinkevičiaus veikla nepatenkinti sportininkai ir treneriai spalį boikotavo Lietuvos čempionatą, jie reikalavo pokyčių ir prezidento atsistatydinimo. Tačiau per 4 mėnesius jie buvo neišgirsti.

Dėl konflikto bent trims dziudo imtynininkams buvo užkirstos galimybės kovoti dėl Tokijo olimpinių žaidynių kelialapių. Ši svajonė tolsta ir Santai Pakenytei, nes federacijos vadovai jos neregistruoja į olimpinės atrankos varžybas.

Akibrokštas Lietuvos dziudo federacijoje: dėl konflikto – tolstanti imtynininkų Tokijo olimpinių žaidynių svajonė

Susiskaldžiusią dziudo bendruomenę iš aklavietės bando išvesti Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Seimo narys Andrius Kupčinskas. Nors beveik dvi valandas trukusio uždaro posėdžio detalės neatskleidžiamos, tačiau 18 metų federacijai vadovaujančio Vigmanto Sinkevičiaus veikla nusivylusiems treneriams ir sportininkams sunku tylėti.

Paskutinis atvejis, kai federacija S. Pakenytę neįspėjusi išbraukė ir iš šį savaitgalį Maroke turėjusių vykti, bet dėl koronaviruso atšauktų olimpinės atrankos varžybų, sulaukė ne tik dziudo bendruomenės pasipiktinimo.

Federacijos prezidentas susitikimo ministerijoje nekomentavo. Sportininkams atstovavusi daugkartinė Lietuvos čempionė Miglė Julija Dudėnaitė sunkiai tvardė emocijas.

„Šioje situacijoje labiausiai ir kenčia sportininkai, ir iš tikrųjų labai gaila dėl šiomis dienomis vykstančios situacijos, dėl Santos Pakenytės, kaip yra elgiamasi, kad nesudaromos lygios sąlygos abiem sportininkėms kovoti dėl kelialapio į Tokijo olimpines žaidynes.

Tai paliečia visus sportininkus, ne tik tuos, kurie dabar jau beldžiasi į olimpinių žaidynių duris, bet ir tuos, kurie dar yra auganti pamaina, nes, matydami tokią situaciją, sportininkai netgi nenori dalyvauti Lietuvos čempionatuose ir krenta visos dziudo bendruomenės motyvacija. Tikrai labai sunku emociškai ir pačiai, ir kolegoms. Tikrai labai negerai“, – LRT ŽINIOMS kalbėjo M. J. Dudėnaitė.

Į olimpinės atrankos varžybas neregistruojami ir dar trys dziudo imtynininkai – Europos čempionatų prizininkas Karolis Bauža, Kęstutis Vitkauskas ir Andrejus Klokovas. Šie sportininkai jau palaidojo viltis patekti į Tokijo olimpines žaidynes.

Pasak sportininkų, federacijos vadovybė nebe pirmi metai nesudaro jos veiklos nepalaikantiems sportininkams tinkamų sąlygų treniruotis ir dalyvauti varžybose. Didžiausias dėmesys esą skiriamas prezidento klube besitreniruojančiai ir dėl olimpinio kelialapio vienoje svorio kategorijoje su S. Pakenyte kovojančiai Sandrai Jablonskytei.

„Mūsų prezidentas yra nuo 2002 m., aš pati dirbau federacijoje, per tą laiką to kontakto gal kažkiek su treneriais ir būdavo pradžioje, bet su sportininkais – tikrai ne, to labai trūksta ir labai reikėtų, kad pasidomėtų, paklaustų, kaip jie jaučiasi. Dabar pasirengimo planai – tai tik pavadinimas, tai tiesiog sąrašas varžybų, kurios vyks šiais metais, nieko daugiau“, – sakė Nacionalinės dziudo asociacijos generalinė sekretorė Lolita Dudėnaitė.

Susitikime dalyvavo ne tik dziudo federacijos vadovai, bet ir Nacionalinės dziudo asociacijos atstovai. Ši organizacija prieš beveik dvejus metus ir buvo įkurta kaip alternatyva federacijai. Pasak asociacijos vadovų, federacija nepriima naujų klubų, o prezidentą penktai kadencijai išrinko esą realiai neveikiantys klubai.

Didžioji dalis dziudo imtynininkų šiemet dalyvauja būtent Nacionalinės dziudo asociacijos, o ne federacijos rengiamuose šalies čempionatuose.

„Tie mūšiai, kurie vyksta tarp Nacionalinės dziudo asociacijos ir Lietuvos dziudo federacijos, man tikrai atrodo nepriimtini, nes labiausiai nukenčia sportininkai. Pripažįstame faktą, kad dvi organizacijos egzistuoja, ir to negali ignoruoti, bet dabar svarbiausia – valstybės reprezentacija, kad visi galintys ir turintys realias galimybes sportininkai, kurie yra užsidirbę reitingo balus, galėtų išvažiuoti į visas tarptautines varžybas ir, jeigu tik nusišypsos laimė, galėtų išvažiuoti atstovauti Lietuvai.

Kitas klausimas – būtent dėl rinktinės, dėl rinktinių formavimo, atstovavimo. Aš pats asmeniškai iškėliau klausimą, kad tie pasisakymai „telefonine teise“ neturėtų būti interpretuojami, kad turi būti oficialūs raštai tiek su sportininkų dalyvavimu susiję, kad negali būti, kad kažkas kažkur pasakė žiniasklaidoje, kad dalyvaus ar nedalyvaus, buvo suprasta vienaip ar kitaip, turi būti oficialiais raštais tvarkomi visi reikalai“, – po susitikimo sakė Seimo narys Andrius Kupčinskas.

Pagrindinės šalies sporto organizacijos gūžčioja pečiais ir sako, kad negali daryti įtakos, nes federacijų veiklą saugo Asociacijų įstatymas. Tačiau, pasak A. Kupčinsko, būtų galima inicijuoti Sporto įstatymo pataisą, pagal kurią būtų galima kelti reikalavimus federacijoms, jeigu klausimai susiję su atstovavimu Lietuvai tarptautinėje arenoje.

Olimpinė atranka į dziudo varžybas Tokijuje baigsis gegužės pirmąją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.