Sportas

2020.10.05 10:06

Dziudo bendruomenės susiskaldymas tęsiasi – federacija nepripažįsta oponentų surengto Lietuvos čempionato

LRT.lt2020.10.05 10:06

Kaune vykęs Lietuvos dziudo čempionatas vėl priminė apie šios sporto bendruomenės nesutarimus. Šalies dziudo asociacijos pirmenybės surengtos kaip alternatyva Lietuvos dziudo federacijos čempionatui. 

Pernai federacijos globojamas varžybas boikotavo nemažai pajėgių kovotojų, jie reikalavo prezidento Vigmanto Sinkevičiaus atsistatydinimo ir pokyčių. Sportininkai skundėsi dėl esą nevienodų sąlygų rengiantis tarptautinėms varžyboms ir siekiant olimpinių kelialapių. Nuo 2002-ųjų federacijai vadovaujantis V. Sinkevičius asociacijos surengtų pirmenybių nepripažįsta.

Lietuvos dziudo čempionatas Kaune vėl priminė apie šios sporto bendruomenės nesutarimus

„Tai yra eilinės varžybos. Asociacija gali būti ir klubas tokiu pavadinimu ar kitu. Jeigu kalbame apie organizaciją, rengiančią varžybas Kaune, tai nėra Lietuvos dziudo federacijos narys. Todėl nelabai žinau nei kokios ten varžybos, nei kodėl jos vyksta tokiu skambiu pavadinimu.

Mano nuomone, niekas išskyrus Lietuvos dziudo federaciją negali naudoti sąvokos Lietuvos dziudo čempionatas ar Lietuvos dziudo pirmenybės, niekas“, – prieš sekmadienio varžybas LRT naujienų tarnybai kalbėjo V. Sinkevičius.

Federacijos vadovui oponuojantis Lietuvos dziudo asociacijos prezidentas Marius Paškevičius teigia, kad į varžybas Kaune susirenka patys geriausi šalies dziudo kovotojai. Gruodžio mėnesį vyksiantį federacijos rengiamą Lietuvos čempionatą M. Paškevičius vadina tik atrankiniu etapu į tarptautines varžybas.

„Jeigu žmogus sako, kad čempionatas, į kurį susirenka 130 stipriausių Lietuvos dziudo imtynininkų yra nepripažįstamas ar niekinis, tai daug pasako apie jį patį ir jo požiūrį. Pačios federacijos čempionatuose tiek dalyvių nesirenka.

Vykdomajame komitete kartu su treneriais esamę nutarę, kad nedarysime kliūčių stipriausiems sportininkams. Sudarysime rinktinę ir 4 patys stipriausi kaip mūsų asociacijos rinktinės nariai dalyvaus federacijos čempionate. Mes laikome federacijos čempionatą kaip vieną iš atrankos etapų“, – požiūriu apie federacijos rengiamas varžybas dalijosi M. Paškevičius.

Olimpinių žaidynių dalyvis, pasaulio ir Europos čempionatų prizininkas M. Paškevičius mano, kad susipriešinimas tarp asociacijos ir federacijos labiausiai kenkia ne sportininkams, o treneriams.

„Treneriai turi suteikti sportininkams meistriškumo kategorijas. Patį sportininką sunkų paspausti, todėl federacija tai daro per trenerius. Jeigu treneriai palaiko mūsų asociacijos judėjimą, tuomet varžoma jų veikla, jų sportininkai neužregistruojami į tarptautines varžybas.

Bet net ir susidurdami su tokiais sunkumais turime didesnį žmonių skaičių nei federacijos čempionate. Turime daugiau dirbančių trenerių, daugiau aktyviai veikiančių klubų – apie 45-is“, – apie federacijos taikomą spaudimą kalbėjo M. Paškevičius.

V. Sinkevičius teigia palaikantis klubų iniciatyvas rengti varžybas, bet į Lietuvos rinktinę ir tarptautinius turnyrus patenkama tik per federacijos pirmenybes.

„Tie, kurie dalyvauja Lietuvos dziudo čempionate, laimi prizines vietas, automatiškai tampa Lietuvos dziudo nacionalinės rinktinės nariais. Jiems atsiveria kelias į tarptautines varžybas, Europos ir pasaulio čempionatus.

Kitos varžybos nėra nei svarbios, nei pripažintos tiek, kad nebūdamas Lietuvos dziudo rinktinės narys turėtum teisę atstovauti šaliai čempionatuose“, – pridūrė V. Sinkevičius.

M. Paškevičius sako, kad dabartinis konfliktas – vieno žmogaus, o ne sistemos problema. Jo teigimu, nors palaikančių federaciją – mažuma, tačiau siekti tarptautinio pripažinimo asociacijai sudėtinga. Tam turėtų būti atšaukti dabartinio federacijos prezidento V. Sinkevičiaus įgaliojimai.

„Tarptautinė federacija mums nepranešusi atsiuntė komisarus, turėjusius įvertinti padėtį Lietuvoje. Bet federacijos prezidentas pareiškė, kad jokios opozicijos čia nėra. Visi federacijos įstatai sukurti taip, kad valdytų vienas žmogus. Jis ir yra problema“, – tvirtino M. Paškevičius.

Lietuvos dziudo asociacijos prezidentas teigė nežinantis, ar šalies kovotojai dar turės papildomų galimybių dalyvayti Tokijo olimpinių žaidynių atrankoje. Pasak M. Paškevičiaus, arčiausiai žaidynių slenksčio stovi dvi skirtingose barikadų pusėse atidūrusios kovotojos – Sandra Jablonskytė ir Santa Pakenytė. Asociacijos veiklą palaikanti S. Pakenytė mano, kad sportininkai tapo nesutarimų įkaitais.

„Kenčia sportininkai. Negalime kovoti vieni su kitais, įrodyti, kuris yra geriausias, kadangi dabar esame susiskaldę. Kiekvienas iš mūsų darbus tęsia skirtingose stovyklose. Ir nieko dabar negalime pakeisti“, – apie dviprasmišką padėtį kalbėjo S. Pakenytė.

Lietuvos dziudo federacija dėl pandemijos kiek pavėlino Lietuvos čempionatą. Jis numatytas gruodžio 19-ą dieną.