Sportas

2019.11.29 14:34

Danas Rapšys – apie sunkų sezoną, 100 tūkst. dolerių ir Skvernelio pažadus

Dovilė Šeduikytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.29 14:34

Lietuvos plaukimo žvaigždė Danas Rapšys rengiasi paskutiniam metų iššūkiui. Pasaulio taurėje 14 aukso medalių jau iškovojęs Lietuvos plaukikas kitą savaitę gins čempiono titulą Europos čempionate trumpajame baseine, kuris vyks Glazge. Šiuo metu stovykloje Ispanijoje dirbantis D. Rapšys LRT televizijai atvirai papasakojo apie sunkiai uždirbamus pinigus ir vilties nebeteikiančią baseinų situaciją Lietuvoje.

Į Siera Nevados aukštikalnes plaukikas pasuko iškart po paskutinio pasaulio taurės etapo Katare ir Lietuvoje nebuvo jau mėnesį.

„Pirmą kartą gyvenime toks sezonas ir jis yra labai labai sunkus. Niekada gyvenime nesu tokio turėjęs. Tiek tų varžybų. Paskaičiavau, kad nuo rugpjūčio mėnesio aš varžiausi apie 27 dienas. Krūvis tikrai buvo nežmoniškas“, – apie sunkią metų pabaigą kalbėjo D. Rapšys.

Tačiau sunkų darbą vainikavo saldūs vaisiai. 24-erių panevėžietis ne tik rinko medalius, bet pasaulio taurėje uždirbo 100 tūkst. JAV dolerių.

D. Rapšys patikino, kad šis prizas kainavo daug jėgų: „Kiek reikėjo paaukoti sveikatos, kad tiek pasiekčiau ir kiek viskas turėjo susidėlioti. Man nebūtų užtekę savo pagrindinių dviejų nuotolių, net jei visus juos laimėčiau, kad gaučiau tuos 100 tūkstančių. Man reikėjo įmesti naują būdą – 200 metrų kompleksiniu būdu. Reikėjo juos pradėti kiekvienose varžybose plaukti. Labai labai daug turėjo visko susidėti, kad šitą pasiekčiau.

Kad lengva gali atrodyti tik tiems, kas ateina ar mato tuos vakarinius finalus. Atrodo, kad ateini, įšoki ir per minutę ir 45 sekundes viskas laimėta. Bet kiek visko vyksta iki tol. Kiekviena minutė yra sudėliota.“

– Šiuo metu treniruojatės Ispanijoje, Siera Nevados aukštikalnėse. Kokios ten sąlygos?

– Čia yra labai prastas maistas. Būna dienų, kai iš tikrųjų net nežinai, ką valgyti, o sportuojame daug ir išnaudojame daug energijos. Šiandien net nesupratau, ką man įdėjo į lėkštę. Aš tiesiog į tą lėkštę pažiūrėjau ir viskas. Vaisių pavalgiau ir nunešiau padėklą. Nežinau, kodėl jie pataupo ant to maisto. Bet kitur nėra sąlygų taip aukštai plaukti. Yra savų pliusų, yra ir minusų.

– Na Lietuvoje sąlygos vis tiek prastesnės. Šiuo metu Vilniuje stringa Lazdynų baseino rekonstrukcija. Vaikai neturi, kur plaukti. Ar jums apmaudu dėl tokios situacijos?

– Mum ir Skvernelis buvo žadėjęs baseiną Panevėžyje, bet aš žinokit jau niekuo nebetikiu. Man jau dabar net ir nebesvarbu – tas baseinas stovės ar ne. Žinote, su tais politikais čia visada taip būna. Nei aš, nei trenerė, nei kiti sportininkai jau nebegalvoja apie tuos baseinus.

– Plaukimas yra sunkus sportas, o ypač, kai sezonas toks ilgas. Nuolatinis buvimas vandenyje psichologiškai veikia daugumą profesionalių sportininkų. Ar jums būna sunkių akimirkų?

– Aš manau, kad kiekvienam žmogui būna tų momentų. Atsibosta ta rutina. Tas pats darbas – keliesi kiekvieną rytą ir tas pats per tą patį. Bet aš manau, kad jeigu kiekvienas žmogus turi tą savo tikslą ir žino, dėl ko jis tai daro, tai tos problemos pasidaro menkos.

Nei aš, nei trenerė, nei kiti sportininkai jau nebegalvoja apie tuos baseinus.

– Kokius tikslus sau kelsite Europos čempionate Glazge?

– Tikslų nežinau, nes neįsivaizduoju, kaip aš jausiuosi. Šitie metai yra labai skirtingi nuo buvusių. Varžybų yra dešimt kartų daugiau. Tikrai neįsivaizduoju, ką galiu padaryti, bet trenerė daro visus planus. Viskas einasi neblogai ir manau, kad Glazge bus viskas gerai.

– Kokias distancijas planuojate plaukti?

– Tikrai plauksiu 400 ir 200 metrų laisvuoju stiliumi ir dar norėčiau pabandyti 200 metrų kompleksiniu būdu trumpajame baseine. Galbūt čempionato pabaigoje, jei bus laisvų dienų, dar norėčiau kažkokią rungtį pabandyti.

– Ar turite minčių ateityje dar labiau plėsti savo rungčių arsenalą?

– Mano tos rungtys yra tokios – nei sprintas, nei stajeris. Jos yra vidutinės. Jas reikia tobulinti, nes jau bus olimpiniai metai. Kol kas nesinori į kitas rungtis bežiūrėti.

– Jūs pirmaujate Lietuvos metų sportininko rinkimuose. Malonu?

– Visada yra smagu matyti, kad žmonės palaiko. Žmonės domisi. Labiausiai patinka, kai tu tiesiog laimi ir žmonės už tave balsuoja, kai tu tų balsų net neprašai. Neprašai pasidalinti, neprašai už save balsuoti, o patys žmonės pasirenka tą, kuris yra geriausias.

Neprašai pasidalinti, neprašai už save balsuoti, o patys žmonės pasirenka tą, kuris yra geriausias.

– Plaukimo pasaulį kaitina kino Sun Yango teismas. Jūsų varžovas yra kaltinamas sudaužęs dopingo mėginį, tačiau teismas klostosi painiai. Ar manote, kad matysite šį varžovą Tokijo olimpinėse žaidynėse?

– Jeigu atvirai, tai aš manau, kad 100 procentų, jog jis nebus nubaustas. Šiek tiek pasiskaičiau ir kiek aš supratau angliškai, tai ten tikrai didelė painiava toje visoje situacijoje. Skaičiau, kad žmogus, kuris turėjo prižiūrėti, kaip yra imamas šlapimo mėginys, prašė nusifotografuoti su pačiu Sun Yangu. Įsivaizduoju, koks ten bardakas dėjosi ir kodėl tai įvyko. Kinas pats sakė, kad jau yra tikrintas gal 185 kartus. Tai aš nemanau, kad žmogus rizikuotų su tokiais dalykais. Rašo, kad tie žmonės neparodė savo tapatybės. Aš net neįsivaizduoju to – atvažiuoja pas tave žmonės paimti dopingo mėginio, paprašai parodyti jų dokumentus ir jie neturi. Tai velnias žino, kokie ten žmonės. Gal atvažiavo iš kokio kaimo. Didelė painiava. Tikrai šimtą procentų duodu, kad jam nieko nebus.

– Kaip dažnai jūs sulaukiate antidopingo specialistų vizitų?

– Šiais metais buvo labai daug. Per mėnesį būna po kartą ar dukart. Kai vyksta pasaulio taurė, tai ima kiekvieną dieną, o grįžus namo dar atvažiuoja. Vien šiais metais jau 20 kartų ėmė. Kad tai yra nepatogu, tai tikrai, nes tu tuos laikus, kai jie gali atvykti, pasižymi vakarais, kai esi laisvas. Jau atsiguli į lovą, užsikloji ir tada skambutis. Jau prie durų stovi. Reikia eiti daryti. O dažniausiai jau būni atlikęs visus reikalus ir tada reikia dar laukti kokias dvi valandas, kol susitvarkysi. Tie nepatogumai yra žiaurūs. Reikia surašyti kiekvieną savo valandą, kur būsi. Bet ką padarysi. Kaip kitaip sukontroliuosi tuos dopingistus?

– Ko labiausiai pasiilgstate Lietuvoje, kai taip ilgai tenka būti užsienyje?

– Labiausiai pasiilgstu maisto ir savo lovos. Siera Nevadoje nėra tokių antklodžių kaip Lietuvoje. Čia tiesiog yra kažkokia staltiesė ir ant staltiesės užmestas kažkoks kilimas, kad nesušaltum. Pasiilgstu savo šiltos lovos. Čia dabar sninga, o radiatorių neįjungė. Grindys jau apledėjusios.

– Pasaulio taurėje džiaugėtės lietuvių palaikymu Dohoje. Nustebino?

– Visada yra faina pamatyti, kai nesitiki. Ypač va Katare. Aš jau sėdžiu prieš plaukimą ir man per televizorių parodo, kad sėdi gal 30 lietuvių ir dar mano vardą ant lentelių pasidarę. Net nežinojau, ką man čia jau reiks dabar daryti. Labai stengtis (juokiasi).

Europos plaukimo čempionatas trumpajame baseine Glazge prasidės gruodžio 4 dieną. Danas Rapšys gins čempiono titulą 200 metrų laisvuoju stiliumi rungtyje. Visų lietuvių startus galėsite stebėti per LRT televiziją ir portale LRT.lt.

Plačiau apie tai – reportaže nuo 15:38 min.

Žinios. Rolando Pakso ir Gedvydo Vainausko korupcijos byloje paaiškėjo, kokios jiems bus skirtos bausmės

Lietuvos plaukimo rinktinė Europos čempionate trumpajame baseine:

Danas Rapšys
Andrius Šidlauskas
Deividas Margevičius
Simonas Bilis
Arijus Pavlidi
Kotryna Teterevkova