Pasaulyje

2018.11.15 00:05

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui

BNS2018.11.15 00:05

Didžiosios Britanijos vyriausybė trečiadienį pritarė ankstesnę dieną su Europos Sąjunga suderintam „Brexit“ sutarties projektui, po ilgiau kaip penkias valandas trukusio įtempto posėdžio paskelbė ministrė pirmininkė Theresa May.

„Kabineto kolektyvinis sprendimas – kad vyriausybė turėtų palaikyti išstojimo sutarties projektą ir parengti politinį pareiškimą“, – Th. May sakė žurnalistams prie savo oficialiosios rezidencijos Dauningo gatvėje.

Premjerė pridūrė, kad „šis išstojimo sutarties projektas yra geriausias, koks galėjo būti išsiderėtas“.

„Mums buvo iškilę sunkių pasirinkimų, ypač susijusių su Šiaurės Airijos apsidraudžiamąja priemone (backstop)“, – sakė ji.

Tačiau kabineto narių pritarimas yra „lemiamas žingsnis, leidžiantis mums judėti toliau ir ateinančiomis dienomis baigti derinti šią sutartį“, pabrėžė Th. May.

„Šiuos sprendimus priimti nebuvo lengva, bet tikiu, kad tai yra sprendimas, aiškiai atitinkantis nacionalinį interesą“, – aiškino premjerė.

„Atmetus visas detales, mūsų pasirinkimas buvo aiškus: ši sutartis, išpildanti (2016 metų) referendumo balsavimo įpareigojimą, sugrąžinanti mums savo pinigų, įstatymų ir sienų kontrolę, užbaigianti laisvą judėjimą, apsauganti darbo vietas, saugumą ir mūsų sąjungą, arba pasitraukimas be jokios sutarties, arba apskritai jokio „Brexit“, – teigė ji.

Antradienį paskelbta žinia, kad Londonas ir Briuselis pagaliau suderino „Brexit“ sutarties projektą, išprovokavo kritikos bangą iš pačios Th. May Konservatorių partijos euroskeptiškojo sparno narių, taip pat iš vyriausybę palaikančios Šiaurės Airijos Demokratinės junionistų partijos (DUP).

„Žinau, kad priešakyje bus sunkių dienų“, – sakė Th. May ir pridūrė, kad sutarties priekabus gvildenimas yra „visiškai suprantamas“.

„Tačiau reikėjo rinktis šią sutartį, leidžiančią mums susigrąžinti kontrolę ir kurti šviesesnę ateitį mūsų šaliai, arba grįžti atgal į pirmąjį langelį su dar didesniu susiskaldymu, netikrumu ir nesugebėjimu išpildyti referendumo įpareigojimo“, – kalbėjo premjerė.

Savo pasisakymą ji baigė asmeniška gaida: „Esu įsitikinusi, kad esu turiu pareigą šiai šaliai priimti sprendimus, atitinkančius nacionalinį interesą.“

„Ir tvirtai tikiu savo galva ir širdimi, kad tai yra sprendimas, geriausiai atitinkantis visos mūsų Jungtinės Karalystės interesus“, – pridūrė Th. May.

Dienraščio „The Daily Telegraph“ žurnalistas Christopheris Hope`as savo „Twitter“ žinutėje rašė, kad po penkias valandas trukusių įtemptų diskusijų 11 iš 29 vyriausybės narių pareiškė nepritariantys „Brexit“ sutarties sąlygoms.

„Vienbalsio palaikymo Theresis May „Brexit“ sutarčiai aiškiai nebuvo“, – pridūrė Ch. Hope`as.

Paskelbė sutarties projektą

ES ir Didžiosios Britanijos vyriausybė trečiadienio vakarą paskelbė didžiulės apimties „Brexit“ sutarties projektą, tačiau jam dar turi pritarti Bendrijos lyderiai ir Jungtinės Karalystės parlamentas.

585 puslapių dokumentas ir trumpesnis politinis pareiškimas apie Britanijos ir ES planus užmojus kurti ateities ryšius, buvo paskelbtas britų premjerės Th. May kabinetui pritarus šiam susitarimui.

Reuters/Scanpix nuotr.

Tuo metu ES „Brexit“ vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier per Briuselyje surengta spaudos konferenciją padėkojo komandai už atliktą darbą.

„Šis susitarimas yra lemiamas ir itin svarbus žingsnis užbaigiant šias derybas“, – sakė jis.

M. Barnier sakė, kad sutarties projektą sudaro 185 straipsniai, trys protokolai ir virtinė priedų.

„Tai labai specifinis ir labai išsamus dokumentas, kurį visus raginu atidžiai perskaityti“, – pabrėžė jis.

Užkerta kelią realios sienos Airijoje atsiradimui

M. Barnier trečiadienį paskelbė, kad su Didžiąja Britanija suderintame išstojimo sutarties projekte numatoma, kad Airijoje neatsiras reali siena, ir kad visa Jungtinė Karalystė galės likti muitų sąjungoje.

AFP/Scanpix nuotr.

„Kartu su JK dabar radome sprendinį, kaip išvengti realios sienos Airijos saloje“, – žurnalistams Briuselyje sakė M. Barnier. Jis pridūrė, kad vadinamoji apsidraudžiamoji priemonė (backstop) bus pritaikyta tik tuo atveju, jeigu abi pusės per 21 mėnesio pereinamąjį laikotarpį nesugebės susiderėti dėl platesnio susitarimo.

„Jeigu nebūsime pasiruošę iki 2020 metų liepos, galėtume kartu nuspręsti pratęsti pereinamąjį laikotarpį, kad suteiktume daugiau laiko. Jeigu dar nebūsime parengę būsimosios sutarties – ir jeigu pereinamojo laikotarpio pabaiga bus arba nebus pratęsta – tik tokiu atveju įsigaliotų šiandien sutartas sprendimas dėl apsidraudžiamosios priemonės.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.